Kulaç Atma Teknikleri: Kasları En İyi Hangisi Çalıştırır?

10 Aralık, 2019
Daha önce yüzme dersi aldıysanız pek çok stil olduğunu biliyorsunuzdur. Her bir kulaç kendine özgü özelliklere sahiptir. Bu nedenle bazıları diğerlerine göre kas gelişimine daha fazla katkı sağlarlar. 
 

Yüzmek var olan en kapsamlı egzersiz türlerinden biridir. Bu, pek çok nedene dayanır. En önemlisi kulaç atılması için harcanan güç sayesinde çalışan kasların sayısıdır. Tek bir aktiviteyle eksiksiz bir vücut antrenmanı yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Yüzme ayrıca kardiyovasküler sistemi de güçlendirir, gücü geliştirir ve dayanıklılığı artırır. Çalıştırmak istediğiniz kas grubuna bağlı olarak tercih edebileceğiniz pek çok kulaç atma tekniği vardır. Bunun da ötesinde en iyi şekilde performans gösterilebilmesi için doğru tekniğin geliştirilmesi önem taşır.

Birazdan göreceğimiz gibi en fazla sayıda kası çalıştıran kulaç atma tekniği kulaçlama olandır.

Kulaç Atma Teknikleri: Kulaçlama

Kulaçlama en iyi bilinen, en popüler kulaç atma tekniklerinden biridir. Bu teknikte yüzücünün yüzü aşağı doğru bakar, kulaç attığı kollarını değiştirerek suyun içinde ilerler.

Kollar sudan çıkar, suya tekrar batmadan önce yukarıya başın üzerine çıkar. Bu arada bacaklar, daha büyük bir itici güç oluşturmak amacıyla bu harekete eşlik ederler.

yüzen kadın havuz

Kulaç atma tekniğiniz ne olursa olsun nefesinizin farkında olmanız önemlidir. Kulaçlama tekniğinde yüzücü başını bir tarafa çevirirken nefesini alır, yüzü tekrar suyun altına girdiğindeyse nefesini verir.

 

Bu tekniğin çalıştırdığı kaslar

Kulaçlama kasları en çok çalıştıran kulaç atma tekniğidir. Özellikle trisepsleri, bisepsleri ve deltoid kaslarını çalıştırır. Ayrıca uylukları, karın kaslarını, kaburga kemiklerinin arasını ve kalçaları destekleyen kasları da çalıştırır. Bacaklar nedeniyle dörtbaşlı kaslar da bu yüzme stilinde önemli rol oynarlar.

Özellikleri ve avantajları

Kulaçlama hem çok basit hem de öğrenimi kolay bir teknik olarak bilinir. Hem rahattır hem de dayanıklılık açısından ekonomiktir. Bu stili kullanabilmek için, omurgada dengesizlikten kaçınmak adına her iki tarafta da nasıl nefes alınması gerektiğini öğrenmek iyi fikirdir.

Kulaçlama vücudumuz için oldukça faydalıdır. Öte yandan biraz önce bahsettiğimiz kasların belirginleşmesini sağlamak için de harikadır. Ayrıca düşük etkili bir aktivitedir. Bu da bu teknik uygulanırken kullanılan eklemlere aşırı yüklenilmediği anlamına gelir.

Tavsiyeler

Söz konusu kulaç atma teknikleriyse, sağlıkla ilgili belli konuları hesaba katmak çok önemlidir. Kulaçlama tekniğinde uygun olmayan hareketlerden ve rahatsızlıklardan kaçınabilmek için aşağıdaki tavsiyeleri göz ardı etmemelisiniz.

Düz bir çizgide yüzün ve sudaki pozisyonunuza dikkat edin

Düz bir çizgide yüzmek bir kenara savrulmaktan ve gereksiz yere çaba harcamaktan kaçınmak için önemli bir şeydir. Ayrıca sudaki pozisyonunuza dikkat etmeniz de önemlidir. Olabildiğince yatay kalmalısınız. Vücudun yatay durumda olmayan kısımları ilerleme kaydetmenizi engelleyecektir.

 

Nefes kontrolü

Nefes kontrolü, kulaç atma tekniğinin önemli bir yönüdür. Yüzerken performansınızı artıracaktır. Suyun altındayken nefesini vermeniz ve ağzınız suyun üstüne çıktığında nefes almanız önemlidir. Her iki tarafta da nefes alabilmek için kendinizi eğitmeniz, tekniğinizin daha verimli bir hale gelmesini sağlayacaktır.

yüzen adam havuz kulaç

Kolları ve bacakları hareket ettirmek

Kolunuzun merkez kısmını uzatmaktan kaçınmanızı tavsiye ederiz. Böylece hız kaybetmemiş ve egzersizi zorlamamış olacaksınız. Bu arada bacaklarınızı hareket ettirmeniz yatay bir pozisyonda ve düz bir çizgide kalmanıza da yardımcı olacak. Ayrıca yatay ve yanal bir şekilde itme gücü elde etmiş olacaksınız.

Hareketlerinizi koordine edin ve esneyin

Kollarınızın hareketlerini koordine etmeniz çok önemlidir. Kollar değişken bir şekilde kullanılmalıdır. Yani birini kendinizi itmek için kullanırken diğerini de sizi aynı harekete hazırlaması için kullanmalısınız.

Kulaç atma açısından bakıldığında en iyisi, bir yandan kendinizi suyun içinde esnetirken bir yandan hareketi olabildiğince uzağa doğru genişletmektir.

Son olarak tekniğinizin pratik yaptıkça gelişeceğini unutmayın. Ayrıca dikkatli bir şekilde yüzmek ve onun pek çok kas grubunu çalıştırmaya yardımcı olacağını bilmek de çok önemlidir. Hiç şüphesiz yüzme en eksiksiz egzersiz şekillerinden biridir ve size fiziksel açıdan çeşitli faydalar sağlar.