Kollarınızı Şekillendirmek İçin En İyi Egzersizler

Kollarınızı şekillendirmek istiyorsanız, boks ve yüzmenin seçebileceğiniz en iyi sporlardan olduğunu bilmelisiniz. Diğer alternatifleri öğrenmek için okumaya devam edin!
 

Üst ekstremite kasları genellikle spor salonunda en çok çalışan kas grubudur. Bununla birlikte, kollarınızı şekillendirmek için belirli sporlar da yapabilirsiniz. Bu yazıda, bu disiplinler ve faydaları hakkında bilmeniz gereken her şeyi paylaşacağız.

Kollardaki iki ana kas grubu biseps ve trisepstir. Bu kasları maksimum seviyede çalıştıran sporlar, üst ekstremite kaslarını geliştirmek ve şekillendirmek için de en uygun yöntemdir.

Kollarınızı çalıştırmak için, bu kasların performans göstermesi gereken sporları seçmelisiniz. Tenis, basketbol, kürek, yüzme ve boks gibi disiplinlerin hepsi mükemmel seçeneklerdir.

Kollarınızı Geliştirmek İçin En İyi Sporlar

Tenis

Tenisin kollarınızı şekillendiren en iyi sporlardan biri olduğunu bilmek için sadece Rafael Nadal‘ı düşünmeniz yeter. Aslında, badminton ve squash dahil tüm raket sporları, vücudunuzun geri kalanının yanı sıra, kollarınızı geliştirmek için de  harikadır.

tenis oynayan insanlar

Elin üstündeki hareketler kollar, kolların üstündeki hareketler de omuzlar tarafından gerçekleştirilir. Ayrıca, kortta ileri geri koşmak bacaklarınızın çalışmasını sağlayarak, kalp sağlığına faydalı olan kardiyo egzersizi de yapmanızı sağlar.

Kürek Çekmek

Kürek çekmek, kollarınızı şekillendirmenize yardımcı olabilecek mükemmel bir spordur. Hareket etmek için akıntıya karşı savaşmak, kolların oldukça fazla çalışmasını gerektirir. Yakınlarda bir deniz veya göl yoksa, bu egzersizi bir kürek makinesi ile spor salonunda da yapabilirsiniz.

 

Biseps ve triseps antrenmanları arasında bir denge sağlamak önemlidir. Dengesizlik varsa, sakatlanma riski artar.

Yüzmek

Yüzmek, kollarınızı ve vücudunuzun geri kalanını çalıştırmak için harika bir spordur. Düşük etkili bir disiplindir ve aynı zamanda eklemlere karşı da oldukça yumuşaktır. Her kol hareketi, hem omuzları hem de kol kaslarını hareket ettirir ve şekilli kasların ortaya çıkmasını sağlar.

kollarınızı geliştirmek için yüzme

Belli yüzme stillerinin kolları şekillendirmek için daha iyi olduğu doğru olsa da, stilleri karıştırmak en iyisidir. Serbest yüzme, kurbağalama ve sırt üstü yüzmek egzersiz için harika yöntemlerdir.

Hareket etmek için suyun yerinin değiştirilmesi direnç oluşturur ve bu da kollardaki kasları çalıştırır. Yüzme tarzlarında değişiklikler yapmanın bir başka avantajı da kas ağrılarından kaçınmanıza yardımcı olmasıdır.

Kaslarınıza meydan okumak istiyorsanız, kelebek stilini denemelisiniz. Bu tarz vücudun üst kısmındaki tüm kasların kullanılmasını gerektirir. Kelebek darbeleri omuz, boyun, göğüs, kol ve karın kaslarını çalıştırır. Yüzmek, kuvvet ve esnekliği arttırırken aynı zamanda vücudunuzu da şekillendirmenize yardımcı olur.

Boks

Boks tüm vücuda, özellikle de kollara etki eden bir disiplindir. Kanca, kroşe ve küçük direkt şeklinde sürekli hareketler kullanarak kas geliştiren ve şekillendiren bir spordur.

Tahmin edebileceğiniz gibi, kollarınızı darbe vurabilecek ve engelleyebilecek şekilde geliştirmelisiniz. Bokstaki hareketler, trisepslerinizi bisepslerinizi ve omuzlarınızı şekillendirmenize yardımcı olur. Ayrıca, direncinizi ve gücünüzü geliştirmenize de yardımcı olur.

boks yapan kadın

Son olarak, kollarınızı şekillendirmek istiyorsanız, beslenme şeklinize de dikkat etmelisiniz. Unutmayın, kas kütlesi kazanmak ve kasların belirginleştirilmesi söz konusu olduğunda, tükettiğiniz yiyeceklerin egzersiz şekliniz kadar önemlidir.

Yanlış şekilde beslenmek, egzersizlerinize zarar verebilir ve kas belirginleştirme gibi ilerlemeleri engelleyebilir. Bu nedenle, bir beslenme uzmanını ziyaret etmek her zaman akıllıca olacaktır. Bir profesyonel, kollarınızı şekillendirmek için bu sporlardan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır.