Kas Yapmaya Yardımcı En İyi 5 Takviye

10 Aralık, 2019
Etkili bir şekilde kas yapmanın yolu, vücudun ihtiyacı olan bütün gerekli besinleri sağlamaktır. Ve bu hedefe ulaşmak için de takviyeleri tüketmek gerekir.
 

Kas yapmaya yardımcı çeşitli takviyeler vardır ve düzenli egzersiz ve doğru bir beslenme planlaması yapıldığı sürece bu amaca hizmet etmede iyi bir yöntem olabilir. Bu yüzden, kasları geliştirme iki koşula bağlıdır diyebiliriz: egzersiz ve dinlenme.

Anlaşıldığı gibi, kas yapmada temel ve en önemli işlev beslenme biçimidir. Tüketilmesi gereken besinlerden protein yönünden zengin olanları (yumurta, tavuk, dana eti ve diğerleri), sağlıklı karbonhidratları ve yağları tercih etmelidir.

Kas yapmaya yardımcı takviyeler

Kas kütlesi geliştirme vücut için oldukça kompleks bir süreçtir. Eğer kas kütlenizi arttırmak için fiziksel egzersiz ve spor yaparsanız, başarılı sonuç almanız muhtemeldir. Bundan sonra yapılacak iş ise kas yapmaya yardımcı en iyi takviye seçeneklerine bakmanız olacaktır.

Protein takviyeleri

Protein takviyeleri kas yapmak için çok önemli ve gereklidir. Vücut normal işlemlerle parçaladığından daha fazla protein alması gerekir. Bu özellikle vücut yeterince protein üretimi yapmadığı zaman geçerlidir. Bu yüzden, bu tür bir takviye hem daha hızlı ve hem de daha etkili olur.

kas yapıcı

Protein tüketimi diğer takviyeler gibi fazla olmamalıdır. Birçok uzman, kas yapmak için vücut ağırlığının her kilosu başına 0.5-2.5 gram arasında protein tüketmenin gerekli olduğunu söylemektedir.

 

Alınması gereken proteinin tam oranı herkesin kendi kas yapısına ve yaptığı egzersize bağlıdır. Sabahları ve öğleden sonraları ya da egzersizden sonra alınması tavsiye edilmektedir.

Kreatin takviyesi

Kreatin en hızlı ve en etkili takviyelerden biri olarak bilinir. Eğer kas kütlesini büyütmek istiyorsanız bir hayli tavsiye edilir; sadece kas kütlesini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda kasların gücünü de arttırır.

Kas yapma açısından kreatin çok etkili bir maddedir. Egzersizle çalıştırılan kasların yeniden toparlanmasına yardımcı olur ve egzersiz sırasında vücudun performansını arttırır. Aynı zamanda haftadan haftaya ağırlığı arttırmaya da katkı sağlar. Bu da kas sisteminin direkt olarak gelişimini sağlar.

Kreatin tüketimi için protein karışımı içinde eritilerek alınması tavsiye edilir. Her gün düzenli alındığı takdirde 90 günü aşmamalıdır. Ayrıca, 90 günün sonunda kreatin tüketimine ara vermek gerekir.

kas yapmaya yardımcı

Dallı zincirli amino asitleri (BCAA)

Dallı zincirli amino asitleri birçok protein kaynaklarında bulunur. BCAA’lar kas yapmak için önemlidir ve ayrıca kaslardaki amino asitlerin %14’ünü oluşturur. Gerçekten temel ve gerekli bir takviyedir.

 

Yapılan farklı çalışmalara göre, BCAA amino asitleri kas kütlesini kazanmaya ve kas kaybını azaltmaya yardımcı olur. Bu yüzden de kas yapmaya yardımcı takviyeler içinde mükemmel bir seçenektir.

BCAA amino asitleri her bir dozda 5 gram alınır. Egzersizden önce, sonra ya da egzersiz sırasında alınabilir. Gece yatmadan önce de alınabilir.

Glutamin takviyesi

Glutamin insan vücudunda hazır bulunan bir amino asit çeşididir. Ana fonksiyonu bağışıklık sistemini güçlendirmek ve anti-katabolik fonksiyonları sağlamaktır. Glutamin kaslarda biriken fazla laktik asidi etkisiz hale getirir.

Eğer kas kütlenizi arttırmak istiyorsanız, glutaminin etkili ve önemli bir takviye olduğunda şüphe yoktur. Günde iki kez 5 gram glutamin tüketilmesi tavsiye edilir: bir tanesi egzersizden önce ve bir tanesi de yatmadan önce. Glutamini hem toz halinde ve hem de kapsül olarak bulmak mümkündür.

kas yapmaya yardımcı

Kilo aldırıcılar

Kilo aldırıcı toz olarak da bilinen bu maddeler kas yapmaya da yarar. Bu ürünler özellikle daha çok kalori ve protein kazandıracak şekilde tasarlanmışlardır. Bu yüzden de yüksek kalori içeren ürünlerdir.

 

Kilo aldırıcı ürünleri tüketirken, her egzersiz sonrası 100 gram almak gerekir. Eğer gün içerisinde üç saatten daha fazla süre bir şey yemeyecekseniz, yine bu ürünlerden alabilirsiniz.

Sonuç olarak, kas kütlesini arttırmak için alınan takviyeler beslenme planı çerçevesinde düşünülmelidir, fakat bunlar öğünlerin yerini asla alamazlar. Bu yüzden, herhangi bir takviye almadan önce egzersiz ve beslenme planı yapmanız tavsiye edilir.