Sağlık Topu İle Egzersiz Nasıl Yapılır?

7 Ocak 2019
Dambıl ve halter gibi aletler, egzersiz rutininizi geliştirmek için çok faydalıdır ancak daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olacak başka şeyler de var. Mesela, sağlık topları bunlardan biri.

Sağlık topları farklı ağırlıklar ve boyutlarda mevcuttur, bu nedenle yeni başlamış olsanız bile kullanabileceğiniz bir şeydir. Ayrıca sağlık topu, spor salonlarında kullanabileceğiniz ve kolayca bulabileceğiniz ideal bir egzersiz aksesuarıdır.

Sağlık topu, çok yoğun ve fonksiyonel bir antrenman yapmanıza izin verir. Bu nedenle sizlere sadece bir sağlık topu kullanarak tüm vücudunuzu çalıştıracak bir dizi egzersiz göstermek istiyoruz.

Sağlık topu, geleneksel egzersizler için bazı zorluklar ekleyerek, kaslarınızı çalıştırmak için mükemmel bir araçtır.

sağlık topu ile karın egzersizi

Sağlık toplarıyla yapabileceğiniz pek çok şey vardır, özellikle de bir egzersiz partneriyle çalışıyorsanız. Güç üretme yeteneğinizi geliştirmek için son derece kullanışlı bir aksesuardır.

Tasarladığımız egzersiz, her kas için güç ve kuvvet geliştirmeyi amaçlıyor. Buna ek olarak, bir kardiyovasküler bileşeni de var: uzun bir hareketle vücudunuzu yüksek hızda hareket ettirmek, çok enerji gerektirir.

Her zaman tavsiye ettiğimiz gibi dikkatli ve akıllıca egzersiz yapmanız gerek. Bu antrenman, zindelik seviyesini arttırmanıza yardımcı olacak oldukça zor ve yorucu bir rutindir.

Yani bu, sağlık topu çelikten veya demirden yapılmadığı halde, doğru şekilde çalışmadığınız takdirde kendinizi sakatlayabileceğiniz anlamına gelir.

Sağlık Topunun Farklı Kullanımları

Daha önce de söylediğimiz gibi sağlık topları farklı ağırlıklara ve boyutlara sahiptir. Bunları bir ağırlık veya yük olarak, bir destek noktası olarak veya atma ve yuvarlama hareketi için kullanabilirsiniz.

Sağlam kavramayı engelleyen yuvarlak şekli ve kullanabileceğiniz farklı yöntemler sayesinde sağlık topları fonksiyonel bir egzersiz planlamanıza ve hayatınız boyunca gerçekleştirdiğiniz günlük hareketlere hazırlanmanıza yardımcı olur: nesneleri kaldırmak, bir taraftan diğerine atmak veya yakalamak…

Elbette, top vücudunuzdan daha ağırsa, daha fazla çaba sarf etmek zorunda kalırsınız. Topu bir destek noktası olarak kullanırsanız, yaratacağı dengesizlik antrenmanı yoğunlaştırmaya yardımcı olacaktır.

Sağlık Topu İle Yapılan Egzersizler

Amacınız vücudunuzun farklı kısımlarını çalıştırmak ve bu çok işlevli ve fonksiyonel araçtan en iyi şekilde yararlanmaksa, aşağıdaki egzersizleri yapmanızı öneriyoruz:

Topu Duvara Atmak

CrossFit disiplininde yaygın bir egzersizdir. Daha fazla kalori yakar ve çok fazla güç gerektirir.

Bu alıştırma ile kalça kaslarınız, dörtlü kaslarınız, uyluk ve göğüs bölgeniz ve omuzlarınız çalışır.

Sadece topu fırlatmak yetmez, kaslarınızı düzgün ve güvenli bir şekilde çalıştırmak için iyi bir uygulama tekniği de gereklidir.

Burpee

Klasik burpee hareketini sağlık topunu tutarak yapabilirsiniz. Yere yatmak için aşağı indiğinizde zemin yerine topun üzerine yaslanın.

Bu destek noktası daha dengesiz olduğu için gövdenizin daha fazla çaba harcaması gerekecektir. Aynı zamanda omuzlarınızı, kollarınızı, göğsünüzü ve bacaklarınızı çalıştıracak ve daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olacaktır.

sağlık topu ile egzersiz yapan adam

Karın Köprüsü

Sağlık topları üzerinde klasik izometrik köprünün bir çeşidini yapabilirsiniz. Hem ellerinizi hem de ayaklarınızı topun üzerine koyup yoğun bir antrenman gerçekleştirebilirsiniz. Bunun nedeni topun dengesizliğinin, vücudunuzun orta bölgesiyle harcadığınız eforu artırmasıdır.

Sağlık Topuyla Jumping Jack

Özellikle orta ağırlıkta bir top yardımıyla kalori yakmak ve kas gücü oluşturmak bakımından etkilidir. Bu egzersiz ile vücudunuzdaki farklı kasları çalıştırıp, bacaklarınızı ve kollarınızı harekete geçirebilirsiniz.

Topu Yere Atmak

Eğer karın kaslarınızı şekillendirmenin yanı sıra, alt ve üst vücudunuzdaki kasları da aynı anda çalıştırmak istiyorsanız bu egzersiz çok faydalıdır. Temel olarak topu yere yeterli güçle atmaktan ibarettir.

Sağlık Topları İle Şınav

Bu esas olarak pektoral, triseps ve merkez kasları çalıştırır. Aynı zamanda, ekstra kalori yakar. Sağlık topu üzerine bir elinizi koyup şınav çekmeli ve sonra diğer kola geçmelisiniz.

Bunlar tüm vücudumuzun çalışması için sağlık topları ile yapabileceğiniz egzersizlerden bazılarıdır. Ayrıca sağlık topunu,  kısa dinlenme süresi olan egzersiz rutinleri ve HIIT egzersizlerinde de kullanabilirsiniz.