Nasıl Daha Hızlı Kilo Verilir?

18 Şubat 2019
Birçok insan olabildiğince sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermek ister. Zor da olsa doğru şeyleri yaparak bunu başarabiliriz.

Hızlı kilo vermek ve mükemmel vücuda sahip olmak birçok insanın hayalidir. Bu amaca ulaşmanın en ideal yolu ya yemekten hiç vazgeçmemek ya da en azından bazı gıdaları tüketmeyi azaltmaktır. Bu artık bir ütopya değil; kararlılık, disiplin ve irade ile mümkün.

Mucize diye bir şey yoktur

Diyet konusuna gelince ne mucize ne de sihir diye bir şey yoktur. Aşırı kilo sorunuzu çözmek için sadece belirli yiyecekleri tüketip diğer yiyecekleri asla tüketmemek bir sonuç vermeyecektir. Ve kesinlikle hızlı bir şekilde değil.

Yemek yemeyi bırakmayın

Eğer amacınız kilo vermekse, günlük tükettiğiniz yiyecek miktarını büyük ölçüde azaltmak aslında ters etki yaratmaktadır. Aynı durum öğünleri atlamak için de geçerlidir. Hepsinden önemlisi ise kahvaltıyı atlamak, yapılan en yaygın ve büyük bir hatadır.

Sebzelerle hazırladığı salatayı tüketen bir kadın

Kendinizi yemekten uzak tutmak; anemiden, besin eksikliklerine hatta -tam da kaçınmak istediğinizin tersine- kilo alma gibi oldukça negatif sonuçlar doğurabilir. Menünüz dikkatlice değerlendirilip planlanmalıdır. Beslenme konusunda hiçbir insan birbiriyle aynı değildir ve herkes günlük olarak farklı besin değerlerine ihtiyaç duyar.

Kimi insanlarda ideal kiloyu korumak için, günlük öğünleri azaltmaya bile gerek kalmayabiliyor. Önemli faktör ise, en iyi kaliteye sahip içerikleri kullanmaktır. En az seviyede (mümkünse sıfır) şeker, işlenmiş un ve doymuş yağ tüketmek gerekiyor.

Kaçınılması gereken yiyecekler

Sağlıklı kategoriye giremeyecek birtakım yiyecekler de mevcuttur. Bu yiyeceklerin vücuda hiçbir faydası olmadığı gibi, vücuda zarar verme gibi bir etkileri de olabilir.

Kaçınılması gereken yiyeceklere; asitli içecekler, dondurma, tatlılar ve endüstriyel olarak hazırlanan abur cuburlar örnek verilebilir. Ayrıca işlenmiş ürünlerden, önceden dondurulmuş ve paketlenmiş et ve sebzeleri de tüketmekten kaçınmalıyız.

Karbonhidratlar düşman değildir

Aslında vücudun dengeli bir şekilde işlemesi ve enerji üretimi için karbonhidratlar vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Ancak olabildiğince hızlı kilo verme amacı doğrultusunda göz önünde bulundurulması gereken birkaç nokta vardır.

Kompleks karbonhidratların tüketilmesi; lif, vitamin ve mineral açısından zengin oldukları için bir yandan teşvik edilmelidir. Kompleks karbonhidratlardaki lif, vitamin ve mineraller; baklalardan, tam tahıllı yiyeceklerden ve kabak, brokoli gibi sebzelerden elde edilir.

Basit karbonhidratları gözden kaçırmayın. Basit karbonhidratların egzersizlerden önceki ısınma aşamasında tüketilmesi tavsiye edilir. Bu karbonhidratlar kaliteli meyvelerde, doğal meyve sularında, çikolatada ya da doğal yoğurtta bulunur.

Öteki yandan ise, dengeli bir vücut yapısına sahip olmak için kalorileri unutmamak önemlidir. Kilo verirken amacımız, her gün tükettiğimizden daha fazla kalori yakmaktır. Aksi takdirde fazlalıklar yağa dönüştürülüp dokularda saklanacaktır. Bu durumun önüne geçmek için, metabolizmayı hızlandırmak oldukça gereklidir.

sağlıklı sindirim

Metabolizma nasıl hızlandırılır?

Metabolizmayı hızlandırmanın ilk adımı, protein tüketimini artırmaktır, bu fikir doğrultusunda yumurta çok iyi bir seçenek. Ayrıca şekerin ve bazı kabuklu yemişlerin hızlı bir şekilde özümlenmesinde tarçının önemli bir rolünü de unutmamalıyız.

Fiziksel aktivite ve dengeli bir diyet: Kilo vermek için esas kombinasyon

Dengeli bir diyet alışkanlığı, vücuda ihtiyacı olan tüm besin değerlerini sağlar. Besin değerleri çok düşük olan zararlı yiyeceklerden (abur cubur gibi) kaçınmak kolay değildir.

Düzenli bir diyet alışkanlığı için, öğünlerin atlanmaması ve tatmin olmak için sadece gerekli olanların yenmesi çok önemlidir. Hatırlamamız gereken temel detaylardan biri ise, yeterince su tüketmektir.

Yukarıdakilerin hepsinin yanında fiziksel aktivite; kilo vermek ve kasları sıkılaştırmak için kesinlikle vazgeçilmez bir etken. Squats (çömelme hareketi), mekik ve barfiks, bu amaç doğrultusunda size yardımcı olabilecek temel egzersizlerden. Her zamanki gibi ideal olan, hoşunuza giden ve size zevk veren bir sporu yapmaktır.

Hızlı hedefler belirlemek iyi bir fikir mi?

Söz konusu kilo kaybı ve fiziksel olarak formu korumak olduğunda, en iyi motivasyon kaynağı kısa süreli hedefler koymaktır. Bu şekilde, sonuçları görmek için aylarca beklemeden süreç üzerinde tam olarak kontrol sahibi olabilirsiniz.

Hedeflerinizin gerçekçi olması gerektiğini unutmayın. Haftada 1-1,5 kilo vermeyi hedeflemekle, aynı zaman diliminde iki basamaklı bir sayıda kilo vermeyi hedeflemek aynı şey değildir.