Kas Kütlenizi Arttırmak İçin Doğru Besinler Seçin

İyi bir egzersiz rutini ve diyet sayesinde kas kütlesini artırmak mümkündür. Bu yazımızda, kas kütlenizi arttırabilmek için bilmeniz gereken her şeyi size anlatacağız.
 

Kas hacminizi arttırmak istiyorsanız, antrenmanlarınızın sıklığını ve yoğunluğunu arttırmanız gerekir. Bununla birlikte, yapmanız gereken ve aslında daha önemli olan başka bir şey daha var: diyete başlamak. Bu yazımızda size, kas kütlenizi arttırmak için diyetinizde hangi gıdaları bulundurmanız gerektiğini anlatacağız.

Hiç şüphesiz kas kütlenizi arttırmak için, yiyecek alımını günde 5-6 öğüne dağıtmalısınız. Bu, kilo alımı ve kas sisteminin gelişimi için gerekli olan anabolik ortamı sağlar. Öte yandan, gün boyunca kas glikojeninin depolanması için optimum hidrasyon da gereklidir.

6 aylık yoğun egzersizden sonra enerjiyi artırmak için özel bir takviye önerilir. Örneğin, kreatin, kas performansını, hacmini ve kuvvetini arttırmaya yardımcı olur. Ancak, kasları henüz özümseme kapasitesine sahip olmayan, egzersize yeni başlayan kişiler için etkili değildir. Bu durumda kullanımı tavsiye edilmez.

Ayrıca, kas kütlenizi arttırmak için, diyetinize eklemeniz gereken birçok yiyecek vardır. Aşağıda, diyetinizden asla eksik etmemeniz gereken yiyecekleri içeren bir liste sunuyoruz. Dikkat edin ve bunları diyetinize dahil edin!

Kas Kütlenizi Arttırmak İçin En İyi Yiyecekler Hangileridir?

1. Kırmızı Et

Özellikle yağsız kırmızı et, kas kütlelerini arttırmak için sporcuların en sevdiği yiyeceklerden biridir.  Mükemmel bir hayvansal protein kaynağıdır. Ayrıca lipitler, A vitamini, E vitamini ve omega 3 bakımından zengindir. Düzenli olarak tüketilirse, kas büyümesini tetikler ve kas kütlesini arttırmaya yardımcı olur.

et yiyen kadın

2. Avokado

Avokado, yüksek yağ içeriğinden dolayı eskiden kötü bir üne sahip olup, kas gelişimi diyetlerinden çıkarılmıştı. Ancak, artık avokadonun yağsız kütle oluşturan mükemmel bir besin olduğunu biliyoruz. İçerdiği vitamin ve mineraller, genel sağlık durumunu iyileştiren ve kalp-damar hastalıkları riskini azaltan güçlü antioksidanlardır.

3. Yumurta

Üçüncü sırada olan yumurta, kas gelişimine olan faydalarından dolayı öne çıkıyor. Yumurta “iyi” kolesterol (HDL) bakımından zengindir ve içerdiği yağ miktarı sağlığınıza zarar vermez. Ayrıca lipitler, amino asit, vitamin, demir ve kalsiyum bakımından zengin bir besindir. Yumurtayı pişirmenin birçok yöntemi olduğunu ve dolayısıyla yemek yeme ve kas kütlesi kazanma konusunda çeşitlilik sunduğunu da unutmayın.

4. Tahıllar

Tahıllar, mükemmel bir karbonhidrat ve mineral kaynağıdır. Sağlıklı bir diyet için ideal olduğu kadar, kas kütlesi kazanmada da etkilidir. Yulaf ezmesi; sporcular tarafından özellikle tercih edilmektedir. Pirinç; B vitamini, mineral, protein ve lif sağladığı için en dikkat çeken tahıllardan biridir. Ayrıca beyaz etlere, balıklara ve deniz ürünlerine eşlik etmek için mükemmeldir.

bir bardak kahvaltılık gevrek

5. Beyaz Et

Beyaz et, kas hacmini arttırmak için diyetlerden eksik edilmeyen besinlerden biridir. Örneğin tavuk, yağ alımını sınırlarken, kas kütlesinin gelişimi için en iyi etlerden biridir. Aslında, protein bakımından en zengin ve yağ bakımından en düşük et olup, kas kütlesi kazanımı için idealdir. Ayrıca hindi de yüksek protein, mineral ve vitamin içeriği nedeniyle büyük bir müttefiktir.

 

6. Kuru Yemişler

Son olarak, kuru yemişler, doymamış yağ, lipit ve protein içerdiklerinden, kas kütlesi artımı için bir müttefiktir. Aynı zamanda, mineral, fosfor, magnezyum ve çinko gibi temel besinler açısından da zengindir. Kuru yemişler, sağlıklı kalmanıza katkıda bulunur. Bu da,  dolaylı olarak kas gelişimini sağlar.

kuru yemiş yiyen kadın

Yazımızı bitirmeden önce, temel kuralın, yeteri kadar yemek ve sıkı egzersiz yapmak olduğunu aklınızda tutmalısınız. Kas kütlesi artışı, sürekli ve doğrusal değildir. Oldukça hızlı kas büyümesinden sonra, vücut  uzun bir stabilizasyon fazından geçecek ve aşamalar halinde ilerleme kaydedecektir.

Kilonuzu mümkün olduğunca saplantı haline getirmemenizi öneririz. En az 4 hafta boyunca iyi bir diyet ve egzersiz programı  uygulayarak başlayabilirsiniz. Kalori alımını ve egzersiz yoğunluğunu doğal bir şekilde arttırarak istediğiniz sonuçları alacağınıza inanıyoruz. Hemen başlayın!