Biseps Curl Egzersizi Nasıl Daha İyi Yapılır?

4 Haziran 2019
Kol egzersizi yaparken, doğru hareketleri yapmanın yanı sıra, iyi bir duruşa sahip olmanız çok önemlidir. Aşağıda biseps curl egzersizini nasıl daha iyi yapabileceğinizden bahsedeceğiz. Amaç kolunuzun üst kısmındaki kasları belirgin hale getirmek ve şekillendirmektir. 

Bir antrenman planını uygulamaya başladığınızda, adım adım ilerlemeniz önemlidir. Biseps curl egzersizi, lunge veya squat hareketi, ilk bakışta kolay görünüyor olabilir ancak bu hareketleri yapabilmek için iyi bir tekniğe sahip olmak gerekir.

Biseps curl egzersizi, kollarınızın ön kısmındaki kasları belirgin hale getirmek ve güçlendirmek için idealdir. Daha ağır ağırlıkları kaldırabilmek için, iyi duruşunuzu korumaktan hiçbir zaman vazgeçmemelisiniz. Sonuçta, fazla ağırlık kaldırmak yalnızca kısmi kas gelişimiyle sonuçlanıp kaslarınızın bozulmasına yol açabilir.

Özellikle küçük kas grupları söz konusu olduğunda, antrenmanınızın yoğunluğunu arttırmaktansa, daha iyi bir duruşa sahip olup, onu korumak daha iyidir.

Bu yazıda, biseps curl ile kaslarınızı mükemmel hale getirmek için neler yapabileceğinize bir göz atacağız.

Biseps Curl Egzersizi Nasıl Daha İyi Yapılır?

Spor salonuna gidilmesinin en yaygın nedenlerinden biri kolları çalıştırmaktır. Ağırlıkları, dambılları ve makineleri kullanarak kaslarınızı belirgin hale getirip kas kütlenizi geliştirebilirsiniz. Biseps ve trisepler,  erkeklerin ve kadınların sıklıkla üzerinde durduğu yerlerdendir.

Herkesin kasları farklı olduğu için, onları şekillendirmek üzere farklı makinelere ve ağırlıklara ihtiyaç duymaları normaldir. Bir kişinin genetik özellikleri de belirleyici bir faktör olabilir.

Vücudunuzun üst kısmını şekillendirmek istiyorsanız, spor salonunda ağırlık antrenmanı yapmak en iyisi olacaktır.

Daha küçük kasları çalıştırmak için yapılan antrenman, genellikle ayrı ayrı egzersizlerden oluşur. Kolların ön kısmını çalıştırmak için, biseps curl egzersizi çok önemlidir.

biseps curl egzersizi yapan adam

Biseps Kası Nedir ve Ne İşe Yarar?

Biseps iki bölümden oluşan bir kas grubudur. İlk kısım “kısa baş”, ikinci kısım ise “uzun baş” olarak adlandırılır. İkisi de kollarda, dirseklerle eklemlerin arasındaki kısmın hareketliliğinde rol oynarlar.

Bu kaslar 5 tip hareketten sorumludurlar: Sabit dirsek, sabit ön kol, serbest dirsek, 90 derece bükme ve dış omuz rotasyonu. Biseps egzersizleri aşırı özenle yapılmalıdır. Aksi takdirde tendon iltihabı, yırtılma veya çatlama gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Biseps curl egzersizi, spor salonunda yapılan en popüler egzersizlerden biridir. Yapılması kolay olsa da, özel dikkat ister. Bu nedenle biseps curl kaslarını mükemmelleştirmek önemlidir. Daha da önemlisi, bar kaldırmak,  kolların ön kısımlarının hareket genişliğini kısıtladığı için, dambıllarla yapmak her zaman daha iyidir.

Biseps Curl Egzersizinde Ustalaşmak

Bir güç antrenmanı rutinine başlamadan önce, 5-10 dakika boyunca ısındığınızdan emin olun. Örneğin koşu yapmak veya koşu bandında yürüyüş iyi seçeneklerdir.

Ayrıca iyice esnediğinizden emin olun. Böylece kaslarınız ısınmış olacak ve bu, ağırlık kaldırmaya başladığınızda sakatlıklardan kaçınmanıza yardım edecektir.

Biseps curl egzersizini yapabilmek için, duruşunuz dik olmalıdır. Karın ve kalça kaslarınızı sıkıyor olmalısınız. Bir yandan dizleriniz hafif bükülü olmalı. Bunu aklınızda tutmak, vücudunuzun diğer kısımlarını da egzersize dahil etmeniz için size yardımcı olacak.

Bir başka tavsiye de, deneyim kazandıkça ağırlığı arttırmanızdır. Kaslarınızın yassılaşmasını önlemek için, ağırlığı yavaş yavaş artırmalısınız. Bar kullanmaya karar verirseniz, arada bir dambıllara geçiş yapmak iyi bir fikirdir.

biseps curl yapan kadın

Biseps Curl Egzersizinde Yaygın Olarak Yapılan Hatalar

Başlangıç aşamasında olan kişilerin yaptığı yaygın bir hata, ağırlığı yukarıya doğru kaldırırken bileklerini döndürmeyi unutmalarıdır. Başlangıç pozisyonunda, yukarıya doğru bakıyor olmalı ancak ağırlığı yukarı kaldırdıkça bileğinizi döndürmelisiniz. Ayrıca, bunu kolunuzun ön kısmı yere paralel hale gelmeden önce yapmalısınız.

Bir başka sorun da, pek çok insanın dirseklerini vücutlarına yapışık tutmayı unutmalarıdır. Böyle yaptığınızda sadece bisepleriniz değil, kolunuzun tümü çalışır. Dirsekleriniz vücudunuzdan ne kadar uzaklaşırsa biseplerinizi o kadar daha az çalıştırmış olursunuz.

Omuzlarınıza gelince, onları ileriye doğru sallamaktan kaçınmaya dikkat edin. Bu da biseps curl egzersizi yaparken tercih edilen kötü duruşlardan biridir. Üstelik kollarınız yere dikey durumda olmalıdır. Gövdenizi öne doğru sallamaktan kaçınmanız önemlidir çünkü bu hareket, omuzlarınızın yanlış yönde hareket etmesine yol açabilir.

Sonuçta, bu tavsiyeleri takip eder ve bir antrenmandan yardım alırsanız, biseps curl kaslarınızı etkili bir şekilde mükemmel hale getirebilirsiniz.

İyi haber şu, gözle görülür sonuçlar elde etmek için çok fazla ağırlık kullanmanız gerekmez. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi yavaş yavaş kullandığınız ağırlıkları artırmanız gerekecektir.