Düz Bir Karna Sahip Olmak İçin Beş Temel Kural

23 Kasım 2019
Eğer düz bir karna sahip olmak istiyorsanız, göz ardı etmemeniz gereken birkaç ipucu vardır. Bugünkü yazımızda, bu hedefinize ulaşmak için ihtiyacınız olan tüm bilgiye ulaşacaksınız.

Pek çok insan, kilo vermek için spor salonuna gider. Fakat hepimizin bildiği gibi bu her zaman kolay değildir. Bu hedefe ulaşmanızı engelleyecek pek çok faktör olabilir. Bugünkü yazımızda, düz bir karna sahip olmak için geçerli olan bazı temel kurallardan bahsedeceğiz.

Yazının devamını okuyun ve bunların neler olduğunu öğrenin!

Özellikle de spor yapıyorsanız ve dengeli bir diyet uyguluyorsanız düz bir karna sahip olmak imkansız değildir. Bununla beraber, eğer uzun vadeli ve kalıcı sonuçlar elde etmek istiyorsanız geniş kapsamlı bir plana sadık kalmalı ve hayatınıza sağlıklı alışkanlıklar dahil etmelisiniz.

Etkili bir şekilde spor yapmak önemlidir, fakat yeterli miktarda dinlenmek ya da bol su içmek gibi günlük aktiviteler de her gün yaktığınız kalori miktarı üzerinde önemli rol oynar. Tüm bunları kontrol altına almak, istediğiniz düz karna sahip olmak konusunda size yardımcı olacaktır.

Her zaman olduğu gibi genetik özelliklerinizi göz önünde bulundurmanız ve bazı insanlar için bu hedefe ulaşmanın daha zor olabileceğini anlamanız gerekir. Bu yüzden, makul beklentiler oluşturmanız ve vücudunuzun gerçeklerini kabul etmeniz gerekmektedir.

Düz bir karna sahip olmak için beş temel kural

Yukarıda bahsettiklerimize ek olarak, düz bir karna sahip olmak için uygulayabileceğiniz bazı temel kurallar vardır. Aşağıdaki listede size bilmeniz gereken her şeyden bahsedeceğiz. Bunları mutlaka not alın!

1. Dengeli bir diyet uygulamak

Dengeli bir diyet uygulamak, düz bir karna sahip olmanın ilk adımıdır. Diğer şeylerin yanında, abur cuburdan ve gazlı içeceklerden kaçınmak ve diyetinize daha fazla meyve ve sebze dahil etmek gibi yapabileceğiniz önemli değişiklikler vardır.

Aynı şekilde, kahvaltının her diyet için vazgeçilmez olduğunu unutmayın ve günün ilk öğününü asla atlamayın. Uyandığınız gibi kahvaltı edin ve bu kahvaltının bir vücudun ihtiyacı olan tüm temel besinleri içerdiğinden emin olun.

Bunun aksine, akşam yemeğinde yediğiniz yemek miktarı olabildiğince hafif olmalıdır. Çünkü akşam yemeği zamanında vücudun besinleri sindirmek için çok daha az vakti olur.

dengeli beslenme

2. Egzersiz yapmak

Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi, fiziksel egzersiz, düz bir karın için en önemli şeylerden biridir. Bu yüzden, sizi terletecek ve vücudunuzdaki tüm kasları harekete geçirecek kardiyo egzersizleri yapmanızı öneririz.

Örneğin, kilo vermek için en etkili yöntemlerden birisi, yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman yapmaktır. HIIT olarak da bilinen bu tür bir antrenman, çalışma sonrası oksijen tüketiminizi artırdığı için daha çok kalori yakmanızı sağlar.

3. Ağırlık kaldırmak

Ağırlık kaldırmak, kilo vermek için en iyi yöntemlerden biridir. Bunun arkasındaki sebep, ağırlık kaldırmanın kas yapınızı şekillendirmesi ve antrenmanınızı daha etkili hale getirmesidir. Ayrıca, daha sağlıklı bir metabolizmanız olmasını da sağlar.

Spor salonunda, daha büyük kas gruplarını çalıştıran hareket ve egzersizlere odaklanın. Ayrıca, tek bir yere odaklı çalışmak yerine pek çok kası aynı anda çalıştıran egzersizler yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Bu egzersizler, daha çok yağ yakar ve dolayısıyla daha düz bir karna sahip olmanıza yardımcı olur.

4. Bol su içmek

Antrenman yaparken aktif ve enerji dolu hissetmek için bol su içmeye özen göstermeniz gerekir. Su içtiğinizde, vücudunuzun sıvı oranını dengeler ve daha tok hissedersiniz. Bunun sonucu olarak da daha az yemek yersiniz. Kalori açısından yüksek olan spor içecekleri içmekten kaçınmalısınız. Ayrıca, diğer şekerli içecekleri de tüketmemelisiniz.

ağırlık kaldırmak

5. Düz bir karna sahip olmak için yeterince uyumaya özen gösterin

Son olarak da uyku eksikliği ve yüksek stres seviyesinin kortizol (stresli durumlarda ortaya çıkan bir hormon) seviyesini artırdığını unutmamanız gerekir. Az uyumak, metabolizmanızı kontrol eden bir hormon olan tiroidi de etkiler ve bunun sonucunda kilo almanıza sebep olur.

Bu yüzden, düz bir karın için uyku kalitenizin de yüksek olması gerekir. İyi bir gece uykusu, dinlenme eksikliğine bağlı şişkin hissetmeyi önlemede de size yardımcı olur.

Bu yazıda öğrendiğiniz üzere, düz bir karna sahip olmak için uygulamanız gereken bazı temel kurallar bulunmaktadır. Eğer amacınız kilo vermekse, amacınıza ulaşmak için bu ipuçlarını dikkate almanız gerekmektedir. İdeal olarak, bu tavsiyeleri olabildiğince günlük rutininize dahil etmelisiniz. Pişman olmayacağınıza emin olabilirsiniz!

  • Eshel, G., & Martin, P. A. (2006). Diet, energy, and global warming. Earth Interactions, 10(9). https://doi.org/10.1175/EI167.1
  • Williams, J. G. (1968). Nutrition in sport. Practitioner, 201(202), 324–329.
  • Maughan, R. J. (2012). Sport and Exercise Nutrition. In Encyclopedia of Human Nutrition(Vol. 4–4, pp. 204–208). Elsevier Inc. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-375083-9.00253-1
  • Fullagar, H. H. K., Duffield, R., Skorski, S., Coutts, A. J., Julian, R., & Meyer, T. (2015, November 1). Sleep and recovery in team sport: Current sleep-related issues facing professional team-sport athletes. International Journal of Sports Physiology and Performance. Human Kinetics Publishers Inc. https://doi.org/10.1123/ijspp.2014-0565
  • Halson, S. L. (2008, March). Nutrition, sleep and recovery. European Journal of Sport Science. https://doi.org/10.1080/17461390801954794