Belinizi İnceltmek İçin 6 Kardiyo Egzersizi

16 Haziran 2019
Eğer düz bir karın istiyorsanız, bu egzersizler ilginizi çekebilir. Tabii ki, eğer belinizi inceltmek istiyorsanız, sağlıklı beslenmeyi ve yeterince dinlenmeyi de ihmal etmemelisiniz.

Belinizi inceltmek size çok zor geliyor olabilir ancak bu aslında normal bir durum. Pek çok kişi için, bel bölgesinde biriken yağ, en zor yakılan yağdır. Bu yazımızda size, belinizi inceltmek için en etkili olan kardiyo egzersizlerden bahsedeceğiz.

Belinizi İnceltmek İçin 6 Kardiyo Egzersizi

Evet, bu egzersizler gerçek! Ayrıca, sadece tek bir egzersiz yok, belinizi inceltmek için arasından seçebileceğiniz birkaç kardiyo egzersizi var.

Ancak, sonuç elde etmek için, bolca lif, meyve ve sebze içeren bir diyet yapmalı ve her şeyden önemlisi, bol miktarda su içmelisiniz. İhtiyaçlarınıza uygun bir diyet planı hazırlaması için bir uzmana danışmanızı öneriyoruz.

Söz konusu egzersiz olduğunda, birikmiş yağlardan kurtulup düz bir karna sahip olmak istiyorsanız, kardiyo baş müttefikinizdir. 

İşte belinizi inceltmek için yapabileceğiniz kardiyo egzersizler:

1- Merdiven Çıkmak

Bu aslında tam olarak bir kardiyo “egzersiz” olmasa da, merdiven çıkmanın göz ardı edilemeyecek kadar çok faydası vardır. Ayrıca, istediğiniz her yerde merdiven çıkabilirsiniz. Evinizde merdiven yoksa bile apartmanınızda, iş yerinizde veya alışveriş merkezlerinde vardır.

merdiven çıkan kadın

2- Bisiklete Binmek

Bisiklete binmek, belinizi inceltmek için yapabileceğiniz en etkili ve eğlenceli egzersizlerden birisidir. Açık havanın tadını çıkarıp biraz kafa dağıtabilmeniz için bir parkta bisiklete binmenizi öneriyoruz.

Hatta, bisiklete binmeyi bir ulaşım aracı olarak bile kullanabilirsiniz. Eğer isterseniz, spor salonunda bir yandan televizyon izleyip  bir yandan da sabit bisikletle egzersiz yapabilirsiniz.

sabit bisiklete binen kadın

3- Koşmak

Koşu, her geçen gün daha fazla kişinin yapmaya başladığı bir spor. Dışarıdan sadece yeni bir trend gibi görünse de aslında koşmak sağlık için çok faydalıdır.

Daha önce hiç koştunuz mu? Koşmadıysanız hızlı tempolu yürüyüş (normal yürüme temponuzdan birazcık daha hızlı) ile başlayın. Eğer dışarıda koşmak istemiyorsanız, spor salonunda koşu bandını kullanabilirsiniz.

Kısa sürede siz de bu egzersizi çok seveceksiniz. Koşmak sadece belinizi inceltmekle kalmaz ayrıca, dizlerinizi güçlendirir, ruh halinize iyi gelir ve kaslarınızı belirginleştirir.

açık havada koşan kadın

4- Yüzmek

Yüzmeyi bilip bilmemeniz çok önemli değil. Suda sadece kollarınızı ve bacaklarınızı hareket ettirmeniz bile, birkaç kilo vermenize yardımcı olacaktır. Ek olarak, yüzme kardiyovasküler sistemi ve tüm kaslarınızı çalıştıran, eksiksiz bir egzersizdir.

Ayrıca, yüzmek eklemlerinize ekstra bir yük bindirmez. İsterseniz kas veya bağ doku sorunu olan kişilere özellikle tavsiye edilen aquagym disiplinini de deneyebilirsiniz.

havuzda yüzen yüzücü kadın

5- Padel

Padel tenisin belinizi inceltecek bir kardiyo egzersiz olabileceği aklınıza gelmemiş olabilir. Bir saat padel oynamak, 600 kaloriye kadar yakmanızı sağlar. Ayrıca koordinasyon, güç, çeviklik ve refleksleriniz gibi becerilerinizi de geliştirirsiniz.

Dahası, bir arkadaşınız veya eşinizle padel oynadığınızda, o kadar eğlenirsiniz ki, egzersiz yaptığınızın farkına bile varmazsınız. Açık hava aktivitelerini seviyorsanız, bu sporu mutlaka denemelisiniz.

padel oynayan kadın

6- Eliptik Bisiklet

Bu makineyi kesin daha önce görmüşsünüzdür. Eliptik bisiklet ile aynı anda bacaklarınızı, kollarınızı ve karın kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Bu alette, sırtınız düz bir şekilde ayakta durduğunuz için hareketlerin çoğu kol ve bacaklarınızla yapılıyor olsa da, bir yandan da karın kaslarınızı çalıştırırsınız.

Eliptik bisikleti kullanırken, dizlerinize çok yüklenmemeye özen gösterin. Bunun için dizlerinizi, topuklarınızı yerden kaldırmadan, onlarla aynı hizaya getirmelisiniz. Günde 15 dakika eliptik bisiklet egzersizi yaparak bir ayın sonunda sonuçları görmeye başlayabilirsiniz.

eliptik bisiklet ile egzersiz yapan kadın

Belinizi inceltmek için yapabileceğiniz daha bir çok kardiyo egzersizi vardır. Bunlardan bazıları; kürek makinesi, boks, spinning, Zumba ve YogaEn hoşunuza gideni seçin ve deneyin!

  • Arciero, P. J., Gentile, C. L., Martin-Pressman, R., Ormsbee, M. J., Everett, M., Zwicky, L., & Steele, C. A. (2006). Increased dietary protein and combined high intensity aerobic and resistance exercise improves body fat distribution and cardiovascular risk factors. International Journal of Sports Nutrition and Exercise Metabolism16(4), 373-392.
  • Despres, J. P., Pouliot, M. C., Moorjani, S. I. T. A. L., Nadeau, A., Tremblay, A., Lupien, P. J., & Bouchard, C. (1991). Loss of abdominal fat and metabolic response to exercise training in obese women. American Journal of Physiology-Endocrinology and Metabolism261(2), E159-E167.
  • Meyer, P., Kayser, B., Kossovsky, M. P., Sigaud, P., Carballo, D., Keller, P. F., & Mach, F. (2010). Stairs instead of elevators in the workplace: cardioprotective effects of a pragmatic intervention. European Journal of Cardiovascular Prevention & Rehabilitation17(5), 569-575.
  • Franklin, B. A., & Rubenfire, M. (1980). Losing weight through exercise. JAMA244(4), 377-379.