Padel Raketi Nasıl Tutulur?

20 Mayıs 2019
Son zamanlarda popülerlik kazanan sporlardan biri olan padelde raketi uygun şekilde nasıl tutacağınızı öğrenin ve farklı teknikler  hakkında bilgi edinin.

Bir padel raketini tutmanın farklı yolları vardır. Onları bilmek, tüm potansiyelinizi ortaya çıkarmanızı sağlar. Ondan fazla farklı kavrama yöntemi olsa da, bu yazımızda en önemlilerinden üçüne odaklanacağız. Ne olduklarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Bir Padel Raketini Tutmak: Temel Bilgiler

Bu harika spora başladığınızda, bilmemiz gereken ilk şey raketi tutmanın farklı yolları olduğudur. Uygun raket tutma yöntemini nasıl seçebilirsiniz? Her şey oyunun koşullarına ve gerçekleştirmek istediğiniz hamleye bağlı olacaktır.

Bu nedenle, profesyonel oyuncular aynı oyunda birkaç kez atışlarını değiştirebiliyor. Raketin eğimi, topa vuruş şekli ile ilgilidir.

Padel raket oynayan kadın

Raket tutuş biçimlerinin çeşitli olması pratikte bir ileri adım olsa da; biraz çalıştıktan sonra, raketi tutuş biçiminizi değiştirme olasılığınızın olduğunu aklınızda bulundurun. Bu, en iyi seçeneği anında belirleyerek topa daha kolay vurabilemeniz anlamına gelir.

Padel Raketinin Tutulması

Raketi iyi kavramak için kendinize nasıl rehberlik edebilirsiniz? Raketi birileriyle el sıkışıyormuş gibi kavramalısınız. Partneriniz veya spor hocanızdan raketi “kafasından” (geniş kısım) tutarak size vermesini isteyin.

Baş parmağınızı raketin bir tarafına ve diğer dört parmağınızı da diğer tarafına koyun. Profil çizgisini takip ederek raketin koluna (alt kısmına) dokunana kadar elinizi aşağı indirin. Ardından, raketi kavramak için ellerinizi kapatın.

Bu seçenek bir padel raketini tutmak için en temel olanıdır. Yeni başlayanlara öğretilen ilk tekniktir. “Continental” veya “hammer” olarak bilinir. Topa daha doğal ve kolayca vurmanızı sağlar. Yeni başlayanlar için idealdir!

Ayrıca, yumruğunuzu kapalı bırakmak ve bileğinizi rakete yön vermek için hareket ettirmek konusunda endişelenmeyin. Başlangıçta size puan kazandırabilecek diğer şeylere (yer değiştirmeler gibi) dikkat edebilirsiniz.

Kendinizi Rahat Hissedin

Bileğiniz, eliniz, parmaklarınız, hatta kolunuz ve omzunuzla birlikte kendinizi rahat hissetmeniz gerektiğini unutmayın: zorlama bir duruş, kasılma ve sakatlanmalara neden olabilir. Ayrıca başlangıçta, tutuşunuzu değiştirmemenizi öneriyoruz. Bu forehand veya backhand tutuşu olabilir.

Derslerinizi, oyunun heyecanını bir kenara bırakıp, sadece tutuş alıştırması ile geçirmeniz sıkıcı olabilir. Ancak, raketi nasıl tutacağınızı bilmiyorsanız, ilerlemeniz daha zor olur. Yanlış bir teknikle başlamanız, öğrenmeye devam etme yeteneğinizi sınırlar.

Padel oynayan iki kadın.

Raket Tutuşunun İki Temel Yolu

Size padel raketini tutmanın en yaygın yolundan bahsettik. Şimdi başka yöntemlere bakalım: forehand ve backhand. Tabii ki, teniste olduğu gibi ‘batı backhand, ‘yarı batı backhand’, ‘doğu backhand’ ve ‘yarı-doğu forehand’ gibi isimler de var. Ancak her birini detaylıca açıklamayacağız. Bunun yerine, iki temel tekniği açıklayacağız.

1. Forehand

Bu tekniği, düz sağ vuruşlar, backhand vuruşlar (çok düşük toplarda) ve güçlü atışlarda (çok sert vuruş yapmanızı sağlayan) çeşitli durumlarda kullanabilirsiniz. Raketi ‘doğu sağ’ tarzında almak için, sol eliniz ileriye bakacak şekilde tutun ve ardından sağ avuç içinizi raketin en büyük kısmının yüzeyine bırakın. Sağ elinizi raketin tepesine doğru indirin ve kapatın.

2. Backhand

Bu adı taşıyor olmasına rağmen (tenisten geliyor), bu yalnızca backhand veya sol vuruş yapmak için kullanabileceğimiz anlamına gelmiyor. Ayrıca sağ taraftan gelen atışları karşılamak için de kullanılabilir.

Bu tekniği kullanmanın uygun olduğu dört özel durum vardır: çok düşük toplara sahip sağ savunmada, backhand düz vuruşlarda, üç ayak atışlarında ve ‘viper strike’ vuruşu’ için (iyi swing yapamayanlar için idealdir).

Bir padel raketini bu şekilde tutmak için raketi yere paralel olarak yerleştirin. Başparmağınız size doğru bakacak şekilde avucunuzu raketin üzerinde tutun ve yumruğunuzu kapatın. Karşı elinizle raketi orta kısma getirin.