Karın Yağından Kurtulmak İçin Teknik ve İpuçları

Karın yağından kurtulmak için özellikle bu bölgeyi hedef alan egzersizler yapmalı ve beslenmenize dikkat etmelisiniz.
 

Karın yağından kurtulmak, kilo vermek isteyenlerin karşılaştığı en zor şey olarak düşünülür. Ancak doğru bir beslenme, egzersiz planı, kararlılık ve istikrarla bunu başarmak mümkündür. Bu yazımızda karın yağından kurtulmak için neler yapabileceğiniz hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Karın Yağından Kurtulmak İçin İpuçları

Karın, hareketsiz yaşam tarzı ve yetersiz beslenme nedeniyle vücudun en fazla yağ biriken bölgelerinden biridir. Fitness uzmanları gibi düz, “keskin” bir karın sahibi olmak için egzersiz yapmalı ve alışkanlıklarımızı değiştirmeliyiz. Disiplin ve çaba, inatçı karın yağlarından kurtulmak söz konusu olduğunda olumlu sonuçlar getirecektir. Aşağıdaki tavsiyelerimize dikkat edin:

1-  Aç Karınla Limonlu Su İçin

Uyanır uyanmaz, bir bardak soğuk veya ılık su alın ve birkaç damla limon ekleyin. Kahvaltıdan önce bunu içmek, sisteminizi temizler ve bağırsakları boşaltmaya yardımcı olur.

Genellikle, şiş bir karın, günlük bağırsak hareketlerinin yetersiz olmasından kaynaklanır. Bu yüzden, kurutulmuş meyveler, tam buğday gevreği (ya da yulaf ezmesi), elma, armut ve erik gibi meyveler yiyerek lif alımınızı artırmanızı öneririz.

limonlu su içen kadın

2- Karın Egzersizleri Yapın

Bu egzersizler, özellikle karın bölgesin odaklandığı için karın yağlarının giderilmesinde yüksek öneme sahiptir. Seçenekler sonsuzdur, ancak temel egzersizlerle başlayabilir ve tekrar sayısını artırabilirsiniz. Hatta ağırlık kullanarak egzersizlerin etkisini artırabilirsiniz.

 

Tabii ki, popüler “plank” egzersizinden de bahsetmeliyiz. Düz bir karın sahibi olmak istiyorsanız bu izometrik egzersiz şiddetle tavsiye edilir. Bunu bir mat üzerinde, kumda veya ayaklarınıza takılı bir TRX ipi ile yapabilirsiniz. Önemli olan bu duruşu bir dakika boyunca tutmaktır.

3- Öğünleri Atlamayın

Kahvaltı kesinlikle gerekli bir öğündür ve asla atlanmamalıdır. Yemek yemeyerek kilo verileceği şeklinde yanlış bir inanç var. Kendinizi aç bırakmayın, sadece sağlıklı beslenmeye çalışın.

Bu nedenle, ana öğünlerinize -kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği- ve aradaki atıştırma saatlerine “kutsal” olarak davranın. Beslenme düzeninize daha fazla sebze çorbası, taze salata, yoğurt ve meyve ekleyin.

Şekerli içecekler, tam yağlı süt ürünleri, beyaz un veya şeker tüketmemeye çalışın. Kızarmış yiyecekler ve sosis gibi yiyecekler özel günler için olmalıdır. Kahveye gelince, şekersiz içmeli ve günde bir fincanla sınırlandırılmalıdır.

4- Aerobik Egzersiz Yapın

Karın yağından kurtulmak için yapabileceğiniz pek çok egzersiz seçeneği vardır. Bisiklete binmek, yüzmek, koşmak, yürümek, dans etmek, zumba, boks yapmak, crossFit, eliptik spor aleti veya stairmaster kullanmak… Liste uzun.

Çok fazla boş zamanınız yoksa, sabahları egzersiz yapabilirsiniz. Örneğin, işe bisikletle gidebilir, asansör yerine merdivenlerden çıkabilir ve telefonda konuşurken squat ya da lunge yapabilirsiniz. Evi temizlerken bile egzersiz yapabilirsiniz!

aerobik egzersiz yapan kadınlar

5- Rahatlayın ve Uyku Kalitenizi Arttırın

İster inanın ister inanmayın, uykusuzluk ve stres, karın yağı birikiminden sorumludur. Ayrıca, genel olarak tüm vücut organları için feci sonuçları olan hareketsiz yaşam tarzından da bahsetmeliyiz.

Eğer iyi uyumuyorsanız, vücudunuz sürekli bir uyarı durumundadır. Bu durumdayken daha fazla yemek istersiniz. Tabii ki aklınız sağlıklı gıdalara değil daha ziyade abur cuburlara kayacaktır. Aynı şey, kendinizi stresli hissettiğimizde de olur, çünkü sağlıklı bir akşam yemeği hazırlamak için enerjimiz yoktur.

Bu nedenlerden dolayı, her gece sekiz saat uyumanızı ve günlük rutininiz boyunca keyifli aktivitelerin tadını çıkarmanızı öneriyoruz. Mesela, biraz meyve suyu veya bitkisel çay yudumlarken, her gün yarım saat kitap okuyabilirsiniz. Ya da rahatlatıcı bir banyo alabilir, parkta ya da sahile yürüyebilir, meditasyon ya da tai chi yapabilirsiniz. Seçenekler sonsuzdur!