Düz Bir Karın İçin Günlük Alışkanlıklar

10 Aralık, 2019
İnsanlar düz bir karına sahip olmak için her türlü şeyi denerler. Bunun için en başta sert diyet uygulamaları ve spor salonlarında uzun saatler geçirmek gelir. Ayrıca krem ​ve losyonlar kullanırlar ve hatta yaz sıcağında açık havada terleten giysilerle egzersiz yaparlar. Oysa, düz bir karına sahip olmak için daha makul ve etkili yollar vardır. Bunlardan birkaçına bakalım.
 

İnsanoğlu düzenli alışkanlıklara sahip olan canlılardır. Bu alışkanlıklar; fiziksel görünüş, insan sağlığı ve hatta genel yaşam kalitesi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Birçok insan için düz bir karın ile uyanma takıntı haline gelmiştir. Bu yazımızda, bu hedefe ulaşmanıza yardımcı olabilecek günlük alışkanlıklardan birkaçını açıklayacağız.

Neleri Yemeli, Nasıl Beslenmelisiniz?

Düz bir karına sahip olmanın ilk adımı dengeli bir diyet sürdürmektir. Doymuş yağların yanı sıra fazla şeker ve sodyumdan kaçınmak önemlidir. Tartışmalar kesin bir sonuca ulaşmasa da bazı diyetisyenler, laktozdan uzak durmanızı tavsiye etmektedir.

Dengeli bir diyet uygulanırken yeterince su içmeye de özen gösterilmelidir. Çünkü insan vücudu, dehidrate olduğunda (susuz kaldığında) düzgün çalışmaz ve sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Ancak meşrubatlar, gazlı içecekler ve tatlandırılmış meyve suları günlük su alımının dışındadır. Bazen bu içecekler tüketildiğinde olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir.

Su içen kadın

Uzak Durmanız Gereken Belli Başlı Gıdalar

Yoğurt, birçok diyette tercih edilen sağlıklı bir yiyecektir. Sütün fermente edilmesi ile elde edilen bu eski gıda, 100’den fazla aktif yararlı bakteriyi içerir. Aynı zamanda içeriğinde sağlıklı bir bağışıklık sistemi için çok önemli olan yüksek miktarda B vitamini bulunur.

 

Ayrıca yoğurt, bağırsak ve sindirim sistemi için de çok faydalıdır. Kolesterolü düşürür, ishali ve kabızlığı önler ve bununla birlikte büyük bir kalsiyum, magnezyum ve fosfor kaynağıdır. Ancak, karın yağlarını yok ederek düz bir karına sahip olmak istiyorsanız, yoğurt sizin için iyi bir seçenek olmayabilir.

Yoğurttaki yüksek laktoz ve işlenmiş şeker içeriği, karın bölgesinde şişliğe neden olarak sindirimi zorlaştırır. Bazı uzmanlar sadece geceleri yoğurt tüketmekten kaçınılması gerektiğini söylerken bazıları da yoğurdun diyet listesinden tamamen çıkarılmasını tavsiye ediyor.

Tatlılar ve Abur Cuburlar

Sağlıklı ve dengeli bir diyet yapıyorsanız yüksek oranda işlenmiş şeker ve kimyasal madde içeren tatlılardan uzak durmalısınız. Hatta tatlıların şekersiz versiyonlarının da zararlı olduğunu unutmamalısınız.

Özellikle kurutulmuş meyveler gibi bazı yiyecekler “sağlıklı” olarak kabul edilmekle birlikte, karın yağlarını kaybetmeye çalışırken tüketilmeleri tavsiye edilmez. Kurutulmuş meyveler; besin ve lif bakımından zengin olmalarına rağmen, yüksek oranda basit bir şeker olan fruktoz içerirler.

Kahvaltılık gevrek yiyen kadın
 

Kaçınmanız Gereken Diğer Gıdalar

Enerji barları, dikkat edilmesi gereken bir başka yiyecektir. Genellikle şişkinlik ve gaza neden olabilen bu yiyecekler süt ve soya içerirler. Ayrıca, bu küçük enerji barlarında vücudun ihtiyacından daha fazla miktarda kalori vardır. Bu, enerjiye ihtiyaç duyan sporcular için onları harika bir yiyecek haline getirse de, karın yağlarının kaybedilmesinde hiç bir etkisi yoktur.

Şekersiz olsa bile sakız çiğnemek kaçınmanız gereken başka bir alışkanlıktır. Bu sadece gaz ve şişkinliğe neden olmaz, aynı zamanda sürekli çiğneme hareketi sizi acıktırır.

Hangi Sıklıkta Egzersiz Yapmalısınız?

Karın yağlarından kurtulmak ve sağlıklı olmak isteyen herkes, hangi sıklıkta egzersiz yapmaları gerektiğini merak eder. Çok fazla egzersiz yapmak imkansız gibi gözükse de, sonuç almak için her gün spor salonuna gitmeniz gerekmez. Azim ve kararlılıkla ara vermeden haftada beş gün 30 dakikalık bir yürüyüşe çıkmak harika bir başlangıç ​​noktasıdır ve bazı insanlar için hedeflerine ulaşmada bu yeterlidir.

Çok fazla zamanı olmayan insanlar için, izometrik egzersizler harika ve tavsiye edilen bir seçenektir. Bu egzersizler eklemlerinize zarar vermeden kaslarınızı kısa sürede güçlendirmek için etkili bir yoldur. Bu nedenle, özellikle rehabilitasyonlarda tercih edilirler. İzometrik egzersizleri içeren çok çeşitli rutinler vardır ve bunlar evde kolayca uygulanabilinir.

Stresi En Aza İndirin!

Düz bir karına sahip olmak istiyorsanız bunu başaramama stresinden kaçınmanız uygulamanız gereken ilk adımdır. Bazı eğitmenler stres ve endişeyi azaltmanıza yardımcı olmak için vücudunuzun başka bir bölümüne odaklanmanızı tavsiye ederler.

 

Özellikle yoga; stres ve endişeyi azaltmanın harika bir yoludur. Bu egzersiz zihninizi  rahatlatmanın yanı sıra tüm vücudunuzu güçlendirmek için de etkilidir.