20 Dakikalık Boks Seansları ile Form Kazanın

Boks, form kazanmak için en iyi sporlardan biridir. Her gün 20 dakika süren boks seansları sayısız avantajdan yararlanmak için yeterlidir. Bu makale bazılarını gözden geçirmektedir.
 

Form kazanmak istiyorsanız, bunu 20 dakikalık boks seansları ile yapabilirsiniz. Boks, kalori yakmak, kilo vermek, kas kazanmak ve genel olarak iyi hissetmek için en iyi sporlardan biridir.

Boks seanslarının form kazanmanın ve sağlıklı kalmanın tipik bir yolu olmadığı doğrudur. Bununla birlikte, sağlık için sunduğu inanılmaz faydaları anladıktan sonra, muhtemelen egzersiz yapmanın en sevdiğiniz yollarından birisi haline gelecektir.

Aslında, bu çok yönlü bir formda olma durumuna ulaşmak için en kapsamlı disiplinlerden biridir. İhtiyacınız olan tek şey boks eldiveni, koruyucu sargılar ve şekle girmek için en az 20 dakikadır. Bu 20 dakika içinde, kardiyo egzersizleri yaparken boks torbasına nasıl vuracağınızı öğreneceksiniz. Birlikte yapabileceğiniz bazı popüler egzersizler şunlardır: ip atlama, şınav ve dambıl ile gölge boksu.

Boks, akciğerleriniz, kalbiniz ve kaslarınız için fiziksel olarak en zorlu egzersizlerden biridir. Bu makalede, 20 dakikalık boks seanslarının sizi formda tutmak için neden yeterli olduğunu anlatacağız. Şimdi, avantajlarına gelelim!

boks ile karın kası geliştirme

“Risk alacak kadar cesur olmayan biri hayatta hiçbir şey başaramaz.”

– Muhammed Ali

Boks seansları ile antrenmanın faydaları

1. Kilo kaybı

Boks seansları ile antrenmanın ilk yararı kilo kaybıdır. Bu sporda güç ve hız açısından kaslarınızı sürekli sınırlarına kadar zorladığınızı unutmayın. Bu, önemli miktarda kalori yakmaya yol açar.

 

Unutmayın, vücudunuzdaki yağları azaltmak, sizi kalp hastalıklarına, tip iki diyabete ve hatta eklem sorunlarına daha az yatkın ve daha sağlıklı hale getirir.

2. Stresi azaltmak

Egzersizin genel olarak stres azaltıcı bir etkisi vardır. Bunun nedeni, esenlik hormonu dopaminin salınmasını teşvik etmesidir. Boks ayrıca stres gidermek için de özellikle iyidir.

Stresi azaltmak kan basıncınızı düşürmenize ve kendinizi daha mutlu hissetmenize yardımcı olabilir. Bu, her gün 20 dakikalık boks seanslarını denemek ve tamamlamak için başka bir neden.

3. Daha güçlü kemikler ve eklemler

Boks hakkında gerçekten sevdiğimiz yönlerden biri, kemik sağlığı için en iyi egzersizlerden biri olmasıdır. Tabii ki, daha güçlü ve daha yoğun kemiklere sahip olmak genel sağlık için harikadır. Bu özellikle yaşlandıkça doğrudur.

Bu kemik güçlendirici egzersizler çok önemlidir, çünkü kemikler yaşla birlikte zayıflar. Bu kırık kemik vakalarını arttırır. Dejeneratif hastalıklara yakalanma riskinizi bile artırabilir.

Boks antrenmanı yapan kadın

4. Gelişmiş motor ve nörolojik fonksiyonlar

Yaşlandıkça denge ve koordinasyon kaybı yaşamaya başlarsınız. Boks, daha hızlı refleksleri teşvik ettiği için vücudunuz ve göz koordinasyonunuzda yardımcı olabilir. Boksla daha fazla ilgilendiğinizde, rakibinizin çarpmasını önlemek için nasıl davranacağınızı ve nasıl hızlı hareket edeceğinizi öğreneceksiniz.

5. Gelişmiş el-göz koordinasyonu

 

El-göz koordinasyonunuzu veya sağlığınız üzerindeki etkisini çok düşünmemiş olabilirsiniz. Yine de, ince motor becerilerinizde ve kaba motor becerilerinizde önemli bir rol oynar. Aslında, el-göz koordinasyonu iyi olan insanlar daha hızlı reflekslere ve reaksiyon sürelerine sahip olma eğilimindedir. Ayrıca genel olarak daha iyi fiziksel koordinasyona sahiptirler.

Bu yüzden her gün 20 dakika boyunca boks yapmak, yaşlandıkça özellikle önemlidir. Unutmayın, yıllar içinde koordinasyonunuz ve dengeniz tehlikeye girer, bu da düşme riskinizi artırır.

6. Daha iyi bir vücut yapısı

Son olarak, boksun vücut yapınızı geliştirmek için inanılmaz bir disiplin olduğunun farkında olmalısınız. Kas gücü eğitimi ve kardiyovasküler mücadele hareketlerini kilo kaybı ile birleştirir.

Boks seanslarına düzenli olarak katıldığınızda ve sağlıklı bir beslenme planı izlediğinizde, vücut yapınızda daha düşük vücut yağ yüzdesi açısından olumlu değişiklikler göreceğinizi unutmayın.

Her gün günde sadece 20 dakika boks seansları yaparak form kazanabileceğinizi unutmayın. Artık tüm bilgilere sahip olduğunuza göre, boks yapmaya başlamak için iyi bir zaman olabilir mi? Rahat kıyafetler giyin ve bugün eğitime başlayın! Neden bekliyorsunuz?