Teniste Mükemmel Vole Vuruşu Nasıl Yapılır?

Vole vuruşu, teniste kullanılan anahtar bir harekettir. Bunu, başarılı bir şekilde uygulamak için tekniğini öğrenmek ve ustalaşmak gerekir.
 

Vole vuruşu veya hava atışı, top yerden zıplamadan önce gerçekleştirilen bir harekettir. Genellikle, oyuncu fileye yakın dururken vole vuruşu yapar. Bu vuruş düz ya da ters olarak yapılabilir.

Bu Vuruşun En İyileri

Harika vole atışlarıyla öne çıkan tenisçiler arasında Feliciano López, Fransız Wilfried Tsonga ve büyük Roger Federer’i görüyoruz.

İspanyol tenisçi Lopez, zor kurtarışlarda harika sol el bileği ile dikkat çekiyor. Özellikle backhand gibi olağanüstü bir vole vuruşu tekniğine sahip.

Tsonga ise, karşılaşmada puanların büyük çoğunluğunu kazanan geniş kapsamlı bir oyuncu olarak öne çıkıyor. Çok fazla normal servis ve vole vuruşu kullanmayan bir tenis oyuncusu. Ancak, vole vuruşunu hızlı geçen maçlarda kullanıyor.

Vole vuruşu yapan tenişçi

Son olarak İsviçreli oyuncu Roger Federer’i unutmamalıyız. O, daha yeni başladığında bile fileye, servisi attığı anda yaklaşan bir tenis oyuncusuydu. Daha sonra oyun stili gerçekten çok gelişti. Şu anda, kortun derinliklerinde harika bir oyuncu olan Roger Federer, doğru anlarda vole vuruşlarına devam ediyor ve filede gerçek resitaller veriyor.

Vole Çeşitleri

Topun nasıl geldiğine ve nasıl vurulduğuna bağlı olarak farklı vole çeşitleri vardır:

  • Blok volesi: topun size daha sert bir şekilde ulaştığı anlarda kullanılır. Bunlar genellikle ağa çok yakın olan ve sizi hızlı bir şekilde tepki vermeye zorlayan toplardır. Topu, bilek ile sıkıca bloklamak için raket, vücudun hemen önüne yerleştirilmelidir. Elinizle yaptığınız hareketlere göre, top herhangi bir yöne gidecektir.
  • Vuruş volesi: rakibinizin topunun filenin üstünde, orta veya yüksek bir seviyeye ulaştığı durumlarda kullanılır. Bu durum, size kazanma şansı yakalayabileceğiniz rahatlık ve güçle topa vurmanız için zaman kazandırır. Bunları kısa ve uzun mesafeli vuruşlara ayırabiliriz.
  • Kurtarma volesi: zor konumda olan topları herhangi bir hareketle “kurtarmanıza” izin veren vuruşlardır. Bu vuruşlarda, rakibinizi topa vurmaya zorlamanız, puan kazanmanızı sağlar. Onlar uzakta ve size geri döndüğünde, alçaktan (ayaklara) ulaşan toplardır.
 

Nasıl Vuruş Yapılır?

İyi bir vole vuruşu yapmak için, vuruşu farklı aşamalara ayırmak gerekir. Burada asıl mesele raketin vücudun önünde yüksek bir konumda olması ve iki el ile tutulması gerektiğidir:

  • Bekleme pozisyonu: ayaklar filenin önünde, dizler yarık ve bükülmüş, raket yumruk oluşturarak sıkıca tutulur. Diğer el raketin boynunu tutmalıdır. Raketin kafası biraz yüksektir ve eller vücudun önündedir.
  • Hazırlık ve omuz dönüşü: dönüş, atışın geldiği yöne yapılır. Raket dengeyi korumak için sol el ile tutulur ve yumruk, ayağı işaret etmelidir. Vücut ağırlığı sol ayağın üzerine verilir.
  • Vuruş: kol vücudun önünde, topa doğru uzanır. Vücudun ağırlığı öndeki bacağa verilir. Sağ elini kullananlar için sol bacak, sol elini kullananlar için sağ bacak şeklinde olmalıdır.
  • Sonlandırma: vücudun ağırlığı diğer bacağa tamamen verildiğinde, kol topla aynı yönde öne çıkar.

Kısacası, karşı tarafa ilerleterek topa vurmalısınız. Raketin öne ve yukarıdan aşağıya doğru vurması için hafifçe geriye doğru hareket etmeniz gerekir. Ayrıca, topa geldiğinden daha fazla kuvvetle vurmamalı ve bileğinizi bükmemelisiniz.