Gyro Topu İle Yapabileceğiniz En İyi Parmak Egzersizleri

Gyro topu gibi basit bir aksesuarın pek çok imkan sunması harikadır. Bugün gyro topunun bir sakatlıktan sonra ve hatta sakatlıkları önlemek için parmaklarınızı nasıl iyileştirebileceğinden bahsedeceğiz. 
 

Gyro topu, kollarında ve ellerinde sakatlık yaşamış kişilerin iyileşme süreçleri için faydalıdır. Onu, spor salonundaki antrenman rutininize de dahil edebilirsiniz. Gün geçtikçe bu topu her gün kullanan kişilerin sayısı artıyor. Bu yazıda gyro topu kullanarak yapabileceğiniz en iyi parmak egzersizleri nelerdir, size bunlardan bahsedeceğiz.

Klavye veya mosue başında saatlerinizi harcıyorsanız, bu egzersizler tam size göre!

Gyro Topu ve Sakatlıkların İyileşmesi

Gyro topu, doktorların sakatlıkların tedavi süreçlerinde kullandıkları yuvarlak bir cisimdir. Kasları destekler ve güçlerini artırır. İlk bakışta sıradan bir topa benzer. Dikkatli bir şekilde baktığınızda ise topun içerisinde bir jiroskop olduğunu görürsünüz.

Peki, bu ne işe yarar? Merkeze doğru giden bir kuvvet prensibine dayanan bu cisim, basit bir topa göre daha fazla güç sarf etmenizi sağlar. Gyro topu, sizin onu döndürme hızınıza göre dayanıklılık gösterecektir ve böylece iyileşmenize yardımcı olacaktır.

En iyi şey de, onu kullanmak için elektriğe veya pile ihtiyacınızın olmamasıdır. Topun içindeki ipi çekerek onu aktif hale getirip,  belirlediğiniz hızda kullanmaya devam edebilirsiniz. Hatta parmaklarınızın dürtmesiyle çalışmaya başlayan “otostart” isimli yeni bir modeli bile vardır.

Gyro Topu Ne İçin Kullanılır?

Gyro topu, enflamasyonu ve acıyı azalttığı için özellikle sakatlıkları, ağrıyı, omuz, bilek, dirsek ve parmaklarla ilgili sorunları iyileştirmek için kullanılır. Bir yandan hasar görmüş kasları güçlendirirken, diğer yandan o kasların yakınındaki yerleri de çalıştırır.

 

Bu yuvarlak cisim, kaslarınızın esnekliğinin ve koordinasyonunun artmasını da sağlar. Bu yüzden onu spor salonunda veya evde uyguladığınız antrenman rutinlerinde de kullanabilirsiniz.

Yalnızca sakatlık, kaza veya tendon iltihabı gibi durumlarda önerilmez. Ünlü karpal tünel sendromu, tenisçi dirseği (epikondilit) veya golfçü dirseği (epitoklearis) gibi tipik hastalıkları önleyici bir tedavi olarak da başvurulur.

top oynarken elini inciten sporcu

Tenis, padel tenisi, tırmanıcılık, rüzgar sörfü ve motorsikletçilik gibi kolların yoğun olarak kullanıldığı sporları yapıyorsanız, gyro topu sakatlanma ihtimali daha yüksek olan kaslarınızı ve eklemlerinizi güçlendirmenize yardımcı olabilir. Genelde risk altında olan bölgeler omuzlar, dirsekler ve bileklerdir.

Bunu da okuyun:  Bisiklet Sakatlanmaları

Gyro Topu İle Yapılan Parmak Egzersizleri

Biraz önce konuştuklarımızın yanında, gyro topunun özelliklerinden faydalanmak için profesyonel bir sporcu olmanıza gerek yoktur.

Pek çok kişi çalışma günlerinde, özellikle saatlerce klavye veya mouse kullandıkları günlerde, gyro topunu kullanır. Sosyal ağları sık sık kullanıyorsanız ve telefonunuzu sürekli elinizde tutuyorsanız, gyro topu sizin için bile faydalı olabilir.

Aşağıda gyro topu ile yapılan egzersizlerden bahsedeceğiz. Bu parmak egzersizleri herkes için faydalıdır. Bu yüzden sakatlık yaşamadıysanız veya belli bir sorun için tedavi arayışında olmasanız bile bu egzersizleri yapma konusunda şüphe duymayın.

1. Parmak Uçları

 

Basit ama oldukça etkili bir egzersizle başlayalım. Topu parmaklarınızla (sağ elinizle) kavrayın. Kollarınızı gevşetin. Sırtınızı ve başınızı dik tutun.

Topla hızlı dairesel hareketler yapın ki top direnç göstersin. Yalnızca parmaklarınızı değil, bileklerinizi de güçlendirmiş olacaksınız. Bu hareketi 30 saniye boyunca yapın ve sonra diğer elinize geçin.

2. İki Parmak

Bu egzersiz için işaret ve baş parmağınızla gyro topunu tutmanız gereklidir. Diğer üç parmağınız açık kalsın. Dirseğinizi hafifçe esnetin ve avucunuz öne doğru baksın. İçerisindeki jiroskop hızlandıkça, topu çevirme hızınızı artırın.

Aynı hareketi diğer elinizle de yapmadan önce 30 saniyeyi tamamlayın.

gyro topu tutan el

3. Yukarı ve Aşağı

Bu aynı zamanda omuzları, dirsekle bilek arasını ve dirsekleri çalıştıran bir parmak egzersizidir. Rahat bir şekilde oturun ve topu elinizin tamamıyla adeta onu örtermiş gibi kavrayın. Ön kolunuzu (bilekle dirseğin arası) dizinize koyun ve elinizi havaya kaldırın.

Bu pozisyona geldiğinizde, elinizi adeta bir boya kabını karıştırır veya bir yoğurt kutusunu çalkalar gibi hızlı hızlı yukarıya ve aşağıya doğru hareket ettirin. 20 saniyeyi tamamladıktan sonra diğer elinize geçin.

Gördüğünüz gibi bu egzersizlerin hepsi oldukça basittir ve yalnızca birkaç dakikanızı alır. Ancak hem önlem hem de rehabilitasyon açısından dikkate değer faydaları vardır. Gyro topu ile kaslarınızı güçlendirin!

 
  • Amo Usanos, C., Alonzo Fernández, J., Amo Usanos, I., Cantero Ayllón, M. J., & Puente Muñoz, A. I. (2000). Síndrome del Túnel del Carpo. DOLOR. https://doi.org/10.1016/S0211-5638(04)73099-0
  • Taleb, C., & Liverneaux, P. (2016). Lesiones Recientes de los Tendones Flexores de los Dedos. EMC – Técnicas Quirúrgicas – Ortopedia y Traumatología8(4), 1–10. https://doi.org/10.1016/S2211-033X(16)80744-6
  • Santos, L. G., Beltrán, J. A., & Pitarque, C. B. (2014). Lesiones Deportivas de la Muñeca y Mano. Archivos de Medicina Del Deporte31(159), 41–50. https://doi.org/10.1016/B978-84-8174-844-4.50001-7
  • Le Nen, D., Hu, W., Dubrana, F., Prud’homme, M., Genestet, M., & Lefèvre, C. (2004). Fracturas, Esguinces y Luxaciones de la Mano y los Dedos. EMC – Aparato Locomotor37(1), 1–27. https://doi.org/10.1016/S1286-935X(04)70524-9