Topa Vurmak İçin Hangi Kasları Kullanırız?

· 20 Mart 2019
Topa vurmak, futbol oynadığımız zamanlarda yaptığımız doğal bir harekettir, ancak şimdi bu oyunda rol oynayan kaslardan bahsedeceğiz.

Her sporun kendine özgü gereksinimleri vardır. Örneğin, topa vurma konusunda olağanüstü bir yeteneği olan oyuncular, genellikle futbola odaklanırlar; bu yetenek onların, uzaktan yapılan atışlardan puan almalarını ve uzun pasları kolayca yapmalarını sağlar. Eğer onların yaptığını yapmak istiyorsanız, muhtemelen topa vurmak için hangi kasları kullandığımızı merak etmişsinizdir. Bu konu ile ilgili her şeyi size bu yazımızda anlatacağız.

Güçlü bir vuruş, bir futbolcunun oyunuyla parlamasını ve sonsuza dek hatırlanmasını sağlayabilir. Roberto Carlos, Siniša Mihajlović ve Dejan Stanković, futbolda birçok müthiş serbest vuruşlar yapan şaşırtıcı oyuncuların dikkate değer örnekleridir.

Harika bir vuruş, diğer sporlarda da çarpıcı bir beceri olabilir. Örneğin, topu kurtarmak için iyi bir vuruşun önemli olduğu ragbi oyununda.

Birçok futbol ve amatör ragbi oyuncusu, bu yeteneğe sahip olmak ister. Aynı yetenek seviyesine sahip diğer oyunculara karşı rekabet etmek, maçta büyük bir avantaj sağlayabilir.

topa vuran futbolcu

Ancak bunu yapmak için bacaklarını kullanmaları gerekir. Özellikle, bir topa vurmak için hangi kasları kullanmamız gerektiğini bilmek çok önemlidir. Bu yazımızda, daha derine inip, bu “silahları” arttırmak için gol atmayı ve topu rakip oyunculardan kurtarmayı sağlayan tavsiyeler vereceğiz.

Topa Vurmak İçinKullandığımız Kaslar

Topa vurmak için en çok kullanılan kas grubu, bacaklarınızın üst kısmında yer alır. Bu kas grubu; kuadriseps, hamsting ve kalça kaslarını içerir. Bununla birlikte, aynı zamanda merkezi kaslarınızla da kuvvet uygulamalısınız – bu kas grubuna da, çekirdek kaslar denir – bunlara; kalça kaslarınız, ayaklarınızdaki kaslar ve hatta gövde ve omuzlarınız dahildir.

Gördüğünüz gibi, vücudunuzun büyük bir kısmı, vuruştaki hareketlerde rol alır. Bunun nedeni, ayaklarınızın kendi gücünün dışında, vuruşunuzu daha güçlü hale getirmek için temel olarak tüm vücudunuzu kullanıyor olmanızdır.

Kuadriseps, Hamstring ve Kalça Kasları

Bu kaslar, topa vurmak için kullandığınız bacaktaki dizi esnetmek ve uzatmaktan sorumludur. Ayrıca bu hareketler, uyluk kemiği ile birleştiğinden dolayı kalça fleksörlerinizi de etkiler.

Kalçanız, bacakların hareketini eklemlerle birleştirmekten sorumludur. Kalça kasları ile birlikte, ivme kazanırken bacağınızı geriye doğru uzatmaya yardımcı olurlar.

En kayda değer olanı, harekete destek olan bacağınızdaki kuadrisepsler ve dizardı kirişidir, çünkü bunlar size gerekli dengeyi sağlamaktadır. Bu şekilde, doğru yönde ve istediğiniz kadar sert vuruş yapabilirsiniz.

Çekirdek Kaslar

Tıpkı önceki kas grubu gibi, bunlar da dengeye katkıda bulunur ve ayrıca vuruş hareketine de yardımcı olurlar.

Gövde ve Omuzlar

Çoğunlukla bir vuruşu bacaklarınızla yaparken, göğsünüzü ve omuzlarınızı hareket ettirmemek imkansızdır. Bunun nedeni, dengenizi korumak ve düşmenizi önlemek için gövde ve omuzlarınızın temel bir rol oynamasıdır.

Deltoid kaslar da, vuruş sırasında omuzlarınızı topla aynı hizaya getirir. Bu, bir koordinasyon hareketi olarak hizmet eder ve gücün vuruşa aktarılmasına yardımcı olur.

Tibialis Anterior ve Baldır Kasları

Tibialis anterior, kaval kemiğinin dış tarafında bulunan bir kastır. Bir topa vururken bu kasların ne yaptığını merak ediyorsanız; bunun cevabı, ayak bileği eklemlerinizi bükmenize yardımcı olmasıdır.

Bir topa vurduğunuzda, ayak bileğiniz bükülür. Ayak parmaklarınızı aşağı doğru tutarsanız, bir plantar fleksiyon gerçekleştirmiş olursunuz; ama ayak parmaklarınızı yukarı doğru çevirirseniz, bir dorsal fleksiyon uygulamış olursunuz. Dorsal fleksiyon yaparken tibialis anterior devreye girer. Dahası, plantar fleksiyon yaparken, baldırlarınız ve soleus kaslarınız da devreye girer.

futbol oynayan iki kişi

Daha İyi Vuruş İçin İpuçları

Artık bir topa vurmak için kullandığınız kaslar hakkındaki temel noktaları bildiğinize göre, bu hareketi uygulamaya geçebilirsiniz. Burada vuruşunuzu geliştirmek için bazı tavsiyeler verilmiştir; bunlar, futbol ve diğer sporlar için de faydalı olacaktır:

  • Destek ayağınızı topun yanına yerleştirin. Bu dizinizi de hafifçe esnetmelisiniz.
  • Topa vuruşunuzun daha güçlü olmasını istiyorsanız, olabildiğince çok ivme kazanmak için vuruş ayağının olduğu bacağı geriye doğru kasarak deneyin.
  • Güçlü ve dengeli bir atış yapmak için vuruş ayağına ait bileği sağlam ce sabit tutun.
  • Topun yerden çok fazla kalkmasını istemiyorsanız, topa vururken öne eğilmeyi deneyin. Bu andan itibaren kafanız topla aynı hizada olmalıdır.
  • Aksine, topu daha yükseğe çıkarmak istiyorsanız, vücudunuzu geriye doğru eğin. Bu şekilde top, yukarıya doğru bir yörünge izleyecektir.
  • Topun kavisli bir yol izlemesini istemediğiniz sürece, vuruş ayağınızla bağcıkların olduğu yerden topa vurmayı deneyin.

Son olarak, güç dışında bir teknik gerektiren kavisli veya falsolu gibi başka vuruş türlerine de bakabilirsiniz.

Bununla birlikte, güç kazanmanıza ve doğru biçimde vuruş yapmanıza yardımcı olacak bacak rutin hareketlerini izleyerek yeteneğinizi geliştirebilirsiniz. Bir topa vuruş yapabilmek için hangi kasları kullanacağınızı bilmek, hareketlerinize odaklanmanıza ve bunları daha doğru bir şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır.