En Eksiksiz 5 Spor

Genelde egzersiz yapmak sağlığımız için çok iyidir, ancak bazı sporlar diğerlerinden daha eksiksizdir. Bunları bilmek ve uygulamak, fiziklerimiz üzerinde çalışmak için esastır, ancak zihinlerimizi de sağlıklı tutmaya yardımcı olurlar.
 

Uyguladığımız herhangi bir spor disiplininin sağlığımız için iyi olduğu doğru olsa da, bazı sporların diğerlerinden daha eksiksiz olduğunu bilmek önemlidir. Kardiyo içeren ve dayanıklılık, kaslar ve güç üzerine çalışanlara atıfta bulunuyoruz. Bu yazıda, her sporu ele alacağız.

En eksiksiz sporlar

Belki de beklediğiniz sonuçları görmediğiniz için rutininizde bir değişiklik arıyorsunuzdur. Belki de antrenman yaparken daha fazla dirence ihtiyacınız var ya da daha hızlı bir şekilde ustalaşmak istiyorsunuzdur. Bu hedeflere ulaşmak için, en eksiksiz sporları göz önünde bulundurmanızı öneririz. İşte o liste:

1. Yüzme

Bu var olan en eksiksiz spor olarak bilinir, çünkü yüzerek vücuttaki tüm kasları çalıştırabiliriz. Sadece bununla kalmaz, yüzerken kardiyovasküler ve solunum sistemlerimizi de iyileştiririz.

Bu egzersizle özellikle sırtta kas kuvveti ve dayanıklılığı artırıyoruz. Sonuç olarak, kasların ve eklemlerin esnekliğini geliştiririz. Bütün bunlar yetmiyormuş gibi, yüzmek bizi rahatlattığından beden için iyidir.

2. Boks

Kara sporlarını tercih ettiğiniz için yüzmeyi sevmiyorsanız, boks mükemmel bir seçenek olabilir. Aslında, bu çok eksiksiz bir disiplindir.

Boks sadece ringde dövüşmekten ibaret değildir, iyi bir boksörün başarısının arkasında eksiksiz bir fiziksel hazırlık vardır. En faydalı sporlardan birinin sırrının bulunduğu yer burasıdır.

boks yapan kadın

Bu spor aktivitesi ile sadece kolları ve gövdeyi değil aynı zamanda bacakları da çalıştırıyoruz. Bu şekilde kaslarımızı şekillendiriyoruz, yağ yakıyoruz, gücümüzü ve esnekliğimizi artırıyoruz ve koordinasyonumuzu geliştiriyoruz.

Boksun eksiksiz bir spor olduğunu düşünmüyorsanız, bir ders denemenizi öneririz. Sadece beş dakikalığına ip atlayarak, kısa süre içinde ne kadar antrenman söz konusu olduğunu fark edeceksiniz; ve bu egzersizin sadece küçük bir kısmıdır!

3. Koşu

Koşuya çıkmak çok popüler bir aktivitedir. Ancak bunun ötesinde koşmanın tam bir spor olduğunu bilmeliyiz çünkü kalori yakmaya, kalçaları ve bacakları şekillendirmeye, omurgayı hizalamaya, kardiyorespiratuar fonksiyonları iyileştirmeye ve kollarımızı, karnımızı ve omuzlarımızı iyileştirmeye yardımcı olur.

Ek olarak, koşu stresi azaltmak için çok etkili bir doğal terapidir. Dışarıda uygularsak, D vitamini almak, temiz havada nefes almak ve doğa ile temas halinde olmak gibi diğer avantajlardan da yararlanırız.

Aynı zamanda, koşu yapmak oldukça masrafsız bir spordur, çünkü rahat kıyafetler ve ayakkabılardan başka bir şeye ihtiyacımız yoktur. Test edin ve faydalarını doğrulayın!

4. Yoga en eksiksiz sporlar arasında öne çıkıyor

Birçok insan yoganın bir spor olduğuna inanmaz, ancak bir spor olarak değerlendirilir. Dahası, var olan en eksiksiz sporlar listesine girer. Bu disiplin sayesinde bedenlerimizi geliştirebilir, kendimizi ruhsal ve zihinsel olarak iyileştirebiliriz.

 

Yoga yapmanın birçok avantajı var. Bunlar arasında esnekliği artırmak, kilo vermek, enerjiyi artırmak, kötü duruşları düzeltmek, gerginlikleri ve kontraktürleri ortadan kaldırmak, vücuda doğru bir şekilde oksijen sağlamak, stresi önlemek ve sindirim problemlerini veya adet ağrısını azaltmak sayılabilir.

5. Bisiklet sürmek

Bu sporun tüm avantajlarından yararlanmak için profesyonel bir bisikletçi olmak gerekmez. Bir yarışa katılmak için son teknoloji özelliklere sahip bir bisiklete bile ihtiyacınız yok.

eksiksiz sporlar arasında bisiklet

Bisiklet sürmek, kalori yakarak kilo vermenizi, karın hareketleri yapmadan karnı biçimlendirmenizi, bacaklarınızı şekillendirmenizi, kalp ve solunum direncini artırmanızı sağlar. Dışarıda yaparsanız, doğa ile temas halinde olmak, manzarayı izlemek ve temiz havada nefes almak gibi başka avantajlardan da yararlanabilirsiniz.

En eksiksiz sporlar arasında yer alan bu beş seçeneğin yanı sıra, çok iyi, eğlenceli ve keyifli olabilen diğer disiplinleri de vurgulayabiliriz.

Örneğin, ragbi ve Amerikan futbolu vardır; fiziksel temas ve özel egzersiz kas kütlesi ve kuvvetinde daha fazla artış sağlar. Çim hokeyi veya paten, kollarımızı şekillendirmemize ve kardiyorespiratuar fonksiyonları iyileştirmemize yardımcı olabilir. Tenis oynamak veya kürek çekmek şekillenmeye, yağ yakmaya ve koordinasyona yardımcı olur.

  • Varo Cenarruzabeitia, J. J., Matínez Hernández, J. A., & Martínez-González, M. Á. (2003). Beneficios de la actividad física y riesgos del sedentarismo. Medicina Clinica. https://doi.org/10.1157/13054307