Diz Ağrısını Azaltan 4 Egzersiz

Diz ağrısından şikayetçiyseniz, rahatsızlığınızı azaltmanıza yardımcı olacak dört egzersizin bir listesini hazırladık.
 

Diz ağrısı çeken kişiler, rahatsızlıklarını hafifletmenin en iyi yolunun belli egzersizler ve esneme hareketleri yapmak olduğunu bilmelidir. Bu nedenle, bu yazımızda, diz ağrınızın azalması için en iyi dört egzersizin bir listesini vereceğiz.

Elbette, diz ağrısını azaltmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri aktif ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmektir. Bununla birlikte, bu tür durumlarda, bisiklete binmek, hızlı yürümek veya yüzmek gibi düşük etkili aktiviteler yapmanın en iyi yol olduğunu unutmayın.

Ayrıca, diz kasını bükmek, uzatmak ve stabilize etmek için birlikte çalışan çok sayıda kasın diz eklemiyle üst üste geldiğini bilmelisiniz. Sonuç olarak, ağrının kesin nedeni her zaman net belli değildir. Aşağıda size diz ağrısını azaltmak ve dindirmek için çok faydalı olabilecek bazı egzersizlerin bir listesini hazırladık. Okumaya devam edin, size bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız!

Diz Ağrısı Azaltmak İçin En İyi 4 Egzersiz

1. Topla Egzersiz Yapın

İlk olarak size diz ağrısını azaltan tenis topuyla ya da lakros topuyla yapabileceğiniz bir egzersiz sunuyoruz. Bu egzersiz hem kalf (baldır) hem de hamstring kaslarınızın ne kadar gerildiğini anlamanızı sağlar. Egzersize başlamak için yere oturun. Ardından, sağ ayağınızı kalçanıza getirin. Böylece diziniz bükülmüş olur.

 

Daha sonra, baldır ve hamstring kaslarınızın arasına, sağ dizinizin altına bir lakros veya tenis topu yerleştirin. Amaç, baldırınızı kendinize doğru çekerek baskı kuvveti oluşturmaktır. Ardından, diz ekleminde yer açmak için ayağınızı alternatif dairesel hareketlerle döndürün. Bu bölgelerdeki gerilimin azaldığını hissedene kadar harekete devam etmenizi tavsiye ediyoruz.

2. Duvar Squatı

Duvar squatı, dizlerdeki ağrıyı azaltmaya yardımcı olan bir başka etkili egzersizdir. Kuadrisepsleri, kalçaları ve diz eklemlerini çevreleyen diğer küçük kas gruplarının çoğunu güçlendirir. Bu da onları sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

Duvar squatı egzersizi

Duvar squatı egzersizi çok basittir: Sırtınızı duvara yaslayın, ayaklarınızı kalçalarınızla aynı genişlikte açın. Ardından, sanki bir sandalyede oturuyormuş gibi çömelerek sırtınızı duvardan aşağıya kaydırın. Ne kadar çok çömelirseniz hareket o kadar zorlaşır ve dizlerinizde daha fazla baskı hissedersiniz. Pozisyonu 30 saniye veya kaslarınız tamamen yoruluncaya kadar sürdürmeniz en ideal olanıdır.

“Kişi, acısının küçüklüğünü ölçmekten daha fazlası olmaz”

-Ernst Wiecherte-

3. Düz Bacak Kaldırma

Üçüncü sırada, düz bacak kaldırma egzersizi var. Egzersizi yapmaya bir ayağınızı büküp, diğerini düz tutarak sırt üstü yatarak başlamalısınız.

Daha sonra, düz bacağınızı yerden birkaç santim kaldırarak uyluk kaslarınızı gerin. Bu pozda yaklaşık 5 saniye kalın ve bacağınızı yavaşça indirin. Ardından diğer bacakla da bunu tekrarlayın. Olabildiğince ani hareketlerden kaçınmaya çalışın ve belinizi eğmeyin.

 

4. Kalf (Baldır) Kaslarını Esnetme

Son olarak sırada, diz ağrısını azaltmaya yardımcı olacak harika bir egzersiz var. Bu egzersiz, baldır kaslarını esnetmekten ibarettir. Çünkü bu, dizlerinizde ortaya çıkabilecek herhangi bir ağrıyı hafifletmek için gereklidir. Bazen bu konudaki çabalar ihmal edilir.

Diz ağrısı azaltmak için esneme

Kendinizi desteklemek için bir duvar kullanın. Ardından, sağ ayağınızı esnetin ve topuğunuzu zeminin duvarla birleştiği noktaya yerleştirin. Unutmayın, ayak parmaklarınızı kaldırırken, topuğunuz yerde kalmalıdır. Ayrıca, bacağınız mümkün olduğu kadar düz olmalıdır.

Daha sonra, gerginliği maksimum seviyede tutarak ön bacağınıza yaslanın. Bacağınızı serbest bırakmadan önce 5 saniye pozisyonu koruyun. Ardından sol bacağınızla da hareketi tekrarlayın. Her bir bacağınız ile 10 ila 15 tekrar yapın.

Son olarak, diz ağrısını azaltmak için yapılan egzersizlerin, herhangi bir spor aktivitesi yaparken rahatsızlık duyan sporcular için ideal olduğunu unutmayın. Egzersizleri birkaç hafta boyunca uygulayın. İyi sonuçları çok yakında göreceksiniz!