Yüzücüler İçin 5 Egzersiz

Spor performanslarını arttırmak isteyen yüzücüler, doğru egzersizleri yaparak bunu başarabilirler. Bu yazımızda, yüzücüler için en etkili beş egzersizden bahsedeceğiz. Not alın!
 

Vücut geliştirme egzersizleri, yüzücüler için harika egzersizlere en iyi örnektir. Bunun nedeni yüzmenin, spor salonunda egzersiz yaparak destekleyebileceğiniz tam bir kardiyo egzersizi olmasıdır.

Spor salonunda yapılan vücut geliştirme egzersizlerinin birçok faydası vardır. Bu faydalardan biri de yüzücülerde çok yaygın olan omuz ve sırt ağrısını önlemek için, kasların geliştirilmesine yardımcı olmaktır. Aşağıda, yüzücüler için en iyi egzersizleri gözden geçireceğiz. Aklınızda bulundurun!

Yüzücüler İçin En İyi Beş Egzersiz

1. Dambıl İle Bench Press

Bu ilk egzersiz, eklemlerinize doğrudan çok fazla baskı uygulamadan, omuz stabilitesini artırmaya yardımcı olur. Çünkü omuz stabilitesi, yüzücüler için yüzme esnasında omuzlara uygulanan baskı nedeniyle önemlidir.

Yüzücülerin göğüs basıncına yönelik egzersizler

Eğer güçlü bir omuz stabiliteniz varsa, daha sonra omuz problemleri oluşma riski azalır. Bunu gerçekleştirmek için ilk olarak, kendinizi bir bench sehpası üzerinde esnetin. Sonra kollarınızı dik tutarak, her iki kolunuzda bir ağırlık tutun. Ardından, hareketi tamamlamak için dirseklerinizi bükerek ağırlıkları göğsünüze getirin.

2. Lat Pulldown

Lat pulldown egzersizleri spor salonuna giden yüzücüler için en yaygın egzersizlerden biridir. Bu egzersizi gerçekleştirmek için, her iki bacağınızı da yastıklı koltuğun altına yerleştirerek makineye oturun. Ellerinizle, barı omuz hizasında tutun. Temel olarak, bu egzersiz göğsünüzün önündeki barı aşağı çekip başlangıç ​​pozisyonuna geri dönmeyi içerir. Unutmayın, tüm hareket boyunca kaslarınızda gerginlik hissetmelisiniz.

 

3. Plank

Plank egzersizleri; kendi ağırlığınız ile yapabileceğiniz güç arttıran en iyi egzersizlerden biridir. Bu egzersizlerin en güçlü yanlarından biri de neredeyse sınırsız varyasyonlarının olmasıdır. Ayrıca bunları geliştirmek için TRX kayışları ve denge topları gibi birçok fitness aletini de kullanabilirsiniz.

Plank egzersizi yapan kadınlar

Harekete başlamak için öncelikle, dirseklerinizi omuzlarınızın tam altına koyarak yere uzanın. Ardından, başınızdan ayak parmaklarınıza doğru düz bir çizgi oluşturmak için karnınızı ve kalçalarınızı sıkın. Bu egzersizin amacı vücudunuzu sabit ve düz bir çizgide tutmaktır. Bu nedenle, vücudunuzu hareket ettirmekten kaçınmalısınız. Ayrıca, vücudunuzu bu pozisyonda tuttuğunuz süre mevcut fiziksel seviyenizi ölçer. Zamanla bu pozisyonda daha fazla kalabileceğinizden eminiz!

4. Denge Topu İle Kalça Kaldırma

Denge topu, göbek, hamstring ve kuadriseps kaslarınızı çalıştırmanız için mükemmel bir araçtır. Hareketi gerçekleştirmek için öncelikle, bir matın üzerinde sırtüstü uzanın ve topuklarınızı topun ortasına bastırın. Daha sonra bacaklarınızı uzatarak ayaklarınızı birleştirin.

Omuzlarınızı yerde ve kollarınızı yanlarda tutun. Ardından, karın kaslarınızı kullanarak kalçalarınızı yerden kaldırın ve nefes verin. Şimdi, ayaklarınız havada düz olana kadar topu kalçalarınıza doğru getirin. Sonunda, hareketi tamamlamak için nefes alın ve topu tekrar başlangıç ​​konumuna getirin. Zor bir egzersiz olduğundan, 10 tekrardan oluşan 2 setle başlamanız idealdir.

 

5. Süpermen

Son olarak, süpermen egzersizi en sevilen egzersizlerden biridir. Bu egzersiz sırt, kalça ve omuzlarınızın duruşunu koruyup geliştirmek için mükemmeldir. Süpermen egzersizini gerçekleştirmek için ilk önce, yüzükoyun yere yatın. Kollarınızı bir daire içinde ileri ve geri hareket ettirin. Ardından, başlangıç ​​pozisyonuna geri dönmek için elleriniz omuzlarınızın üstünden geçerken dirseklerinizi içeri doğru getirin.

Mat üzerinde kuş köpek egzersizi yapan kadın

Ardından, her 5 tekrarda bir kollarınızın yönünü tersine çevirin. Hareketi zorlaştırmak istiyorsanız, ellerinizde ağırlık tutun. Hareket yoğunluğunu kalçalarınız ve bacaklarınız için arttırmak amacıyla kollarınızı hareket ettirirken bacaklarınızı da aşağı yukarı atın.

Sonuç olarak, yüzücülerin güçlerini ve spor performanslarını artırmak için birçok egzersiz çeşidi vardır. Yani, yüzmeyi seviyorsanız ve kendinizi daha fazla geliştirmek istiyorsanız, bu egzersiz listesi sizin için en ideal olandır. Beklemeye gerek yok. Hemen başlayın!