Vücudunuzu Geliştirmek İçin Zihninize Hükmedin

23 Haziran 2019
Zihniniz hayatınızın herhangi bir alanında olduğu gibi, sporda da belirleyici bir rol oynar. Bu yüzden, istediğiniz hedeflere ulaşmanıza yardımcı olması için zihninizi kontrol etmeyi öğrenin ve onun tüm gücünden faydalanın.

Zihnin beden üzerindeki gücü her zaman tartışılan bir konudur. Birçok insan, kafalarına koydukları her şeyi başarabileceklerine inanır. Diğerleri için ise, bu sadece bir masaldır.

Onlar “zihninizi iyi yönetmelisiniz” gibi kavramların “yeni çağ” fikirlerini veya benzeri şeyleri seven insanlar için olduğuna inanırlar.

Ancak, bu düşünceleri meşrulaştıran, bu görüş çeşitliliğidir. Ne de olsa, teorik olarak herkes istediği şeye inanmakta özgürdür. Bu nedenle, bu yazımızda anlatılanları kabul etmek veya kabul etmemek, benimsediğiniz  fikirlere ve inançlarınıza bağlı olacaktır.

İnanmak ya da İnanmamak: İşte Sorun Bu

Neye inanmalıyız? Bu, belki de daha doğru bir soru olabilir. Bir insanın davranış şekli, inanç yapısı tarafından kuvvetli bir şekilde yönlendirilir. Zihninizin bu özelliği, çevrenizi algılama şeklinize biçim verir. Aynı zamanda kendini yönetme kavramını da etkiler.

antrenör ile program yapan kadın

Bu düşünce, zihnin beden üzerindeki etkisini kabul etmenize veya reddetmenize neden olur. Ayrıca, başarı ve başarısızlık konusundaki fikirlerinizi de tanımlar. Bu kavramlar genelleştirilseler bile, sonuçta onları öznel olarak algılarsınız. Bir kişinin en büyük başarısı, başka biri tarafından anlamsız olarak görülebilir.

Zihinsel ve Fiziksel Sağlık

Fazla kilolarınızı vermek, başkalarının kıskandığı bir vücuda sahip olmak ve kilo almadan yemek yemek. Bunlar, insanların fiziki durumları hakkında sık sık arzuladıkları şeylerdir. Hatta dilek listelerinde genelde ilk üç sırayı alırlar. Oysa bunlar, birçok durumda çoğu kez gerçekleşmeyen üç özlemdir.

Bu “başarısızlıkları” haklı çıkarmak için, en yaygın argümanlar, genellikle görünüşte kontrol edilemeyen durumlar ile ilgilidir. İlk argüman, modern hayatın karmaşıklığı nedeniyle egzersiz yapmaya zaman ayırmanın zor olmasıdır.

Aynı şekilde birçok kişi, sağlıksız ama lezzetli ürünlerin sürekli bombardımanı ile dengeli bir diyet sürdürmenin imkansız olduğunu söyler. Bunlar her mağazada mevcut olduğundan, onlardan kaçınmak zordur.

Ayrıca “üstünüze düşeni yapmalısınız” gibi cümleleri duymak da yaygındır. Peki, bu ne anlama geliyor? Bunu açıklamanın hızlı bir yolu, gerçekten hedeflerinize ulaşabileceğinize inanmanızdır.

Zihninizi, hedeflerinizin tamamen ulaşılabilir olduğuna ikna etmelisiniz. İkna edemezseniz, hedefinize ulaşmak, yokuş yukarı bir mücadele gerektirir hatta imkansız olabilir.

belini ölçen kadın
Plasebo ve Nosebo

Bu konuda daha derine inmek için birçok uzman plasebo etkisini inceliyor. Aynı zamanda karşıtı nosebo ile ilgili araştırmalar da yapılmaktadır. Yakın zamana kadar, bu kategorilerden herhangi birinde (özellikle ilki) yapılan tedaviler, genellikle olumsuz olarak görülüyordu. İnsanlar onları işe yaramaz bir aldatmaca olarak gördüler.

Bu günlerde, çoğu kişi hala plasebonun bir aldatamaca olduğunu düşünmesine rağmen, ön yargılarını bir kenara bırakmıştır. Yeterli tedavi gördüklerine inandıkları için iyileşen birçok insan vardır.

Cevap açıktır. Bu zihnin en büyük gücüdür. Sağlıklarını iyileştirmek için ihtiyaç duydukları ilaçları aldıklarına ikna olmuş pek çok kişi vardır. Böylece, bu kişilerin bedenleri buna uygun şekilde tepki verdi.

Zihinsel ve Fiziksel Durumunuz

Egzersizin başarısını veya başarısızlığını değerlendirirken, plasebo etkisinin prensiplerini uygulayabilirsiniz. Bu, özellikle tartıda gördükleri sayıları azaltmak gibi hedefleri olan insanlar için önemlidir.

Herhangi bir fiziksel aktivitede başarılı olmanız için, çabalarınızın istediğiniz faydaları sağlayacağından tamamen emin olmalısınız. Başka bir deyişle, zihninize hakim olmalısınız. Bu şekilde, parkta koşu veya spor salonunda egzersiz yapma sırasında sıkıntı yaşamazsınız.

Bu, aynı zamanda yediğiniz yiyecekler için de geçerlidir.. Kendinizi aç bırakmanıza neden olan veya lezzetsiz yiyecekler içeren diyetler başarısızlığa mahkumdur. Aşılmaz bir fedakarlık olarak kabul ettiğiniz her şey strese yol açar. Bu herhangi bir hedefin sabote edilmesine neden olabilir.

sebze yiyen mutsuz kadın
Bu Bir Çekim Yasası Değildir

Bu ne ezoterizm, ne de bilim kurgudur. Bu, daha çok görselleştirme ve meditasyondur. Konsantrasyon, zihninizi yönetmede ustalaşmanız için gerekli bir diğer unsurdur. Böylece kendinize somut hedefler belirleyebilirsiniz.  Bunu her zaman rasyonel ve gerçekçi bir şekilde yapın. Aldatıcı iyimserliğe düşmekten kaçının.