Kilo Vermenin Psikolojik Yönünü Kontrol Etmek

Fazla kilolu olmak sağlık problemlerine neden olabilir, özgüveni etkileyebilir ve gündelik işlerin yapılmasını zorlaştırabilir. Bu nedenle tüm ihtiyaçlarınız ve sorumluluklarınızı karşılamanıza yardımcı olacak sağlıklı bir yaşam stili sürdürmek önemlidir. Yine de kilo kaybının psikolojik bileşenini de kontrol altında tutmanız gerekebilir.
 

Kilo vermek sadece dış görüntünüz için önemli değildir, aynı zamanda sağlığınız için de önemlidir. Dengeli bir şekilde beslenerek ve formda kalmak için spor yaparak, yaşınız ve boyunuza uygun bir kilo koruyarak uzun ve mutlu bir hayat sürebilirsiniz. Ancak unutmayın, kilo vermenin psikolojik bir yönü de vardır.

Birkaç kilo vermeye çalışmak önce kolay görünebilir. Egzersiz yapmanız, kötü beslenme alışkanlıklarından kurtulmanız ve dengeli bir beslenme düzenine sahip olmanız gerekir. Fakat başarısız olursanız ne olur? Eğer durum buysa kilo kaybetmenin psikolojik yönünü kontrol etmeniz gerekebilir. Bu yazımızda kilo vermenin psikolojik yönünün kilo vermenin anahatarı olabileceğini göstereceğiz.

Kilo Vermenin Psikolojik Yönü ve Zihninizin Önemi

Kilo vermek için diyete başladığınızda büyük ihtimalle ruh halinize çok önem vermemiş olabilirsiniz fakat bu yaygın bir hatadır. Aslında, kilo kaybetmenin psikolojik yönünü kontrol altına almak için adımlar atmak işin en önemli aşamasıdır. Çünkü zihniniz kararlarınızın gerçekleşmesi için sizi yönlendirir.

Stresli kadın

Anksiyete, stres, motivasyon eksikliği, depresyon ve negatiflik zihninizi ele geçirebilir ve kilo vermenizi engelleyebilir. Bu nedenle başarılı bir şekilde kilo verebilmeniz için iyi bir psikolojik kontrole sahip olmanız oldukça önemlidir.

Kilo vermenin psikolojik yönü bedeninizin fiziksel gelişimiyle doğrudan ilgilidir. Çünkü düşünceler duyguları ortaya çıkarır ve bunlar da fiziksel veya ruhsal durumunuza yansır. Kilo vermeyi erteleyebilecek hatta engelleyebilecek psikolojik bileşenlere bir göz atın.

 

Tartınız Önemli Olmamalıdır

Sağlıklı kilo vermek çoğu zaman farklı stratejiler içerir. En yaygını sağlıklı bir beslenme düzeni benimsemektir; bir diğer deyişle alkol ve doymuş yağ ile şeker açısından zengin yiyeceklerden uzak durmaktır. Sonrasında ise depolanan yağı yakacak uygun egzersiz tipini seçmek gelir. Bu Zumba, crossFit veya başka bir egzersiz olabilir.

Salonda egzersiz yapan bir grup kadın

Elbette kilo vermek yağ yakmak ile elde edilir. Yağ yakmak ise vücut ölçülerinizin küçülmesi ve vücut şeklinizin değişmesine yol açar. Benzer bir şekilde, kilo vermek için size bu hedefe ulaşmanızda yardımcı olacak diğer faktörleri de dahil etmelisiniz. Sürece başladıklarında çoğu insan kilo vermek için nasıl çalıştıklarından ziyade ne kadar kilo verdiklerine  odaklanmaktadır.

Dolayısıyla kilo verme sürecine başladığınızda bunu elde etmek için ne yapmanız gerektiğine odaklanmalısınız. Hayat stilinizi daha sağlıklı hale getirmek de buna dahildir, çünkü tartınız önceliğiniz olmamalıdır. Tartının tek yapacağı şey, dikkatinizi kilo vermenizi gerçekten etkileyen şeylerden uzaklaştırmaktır.

Stresi Bir Kenara Kaldırın

Stres ortaya çıkaran düşünceler ve durumlar ruhsal sağlığınıza iyi gelmez. Bedeniniz yüksek stres altındayken kortizol isimli bir hormon ürettiği için, stres sağlığınıza zararlıdır. Bu hormon kan şekeri değerinizi yükseltir ve kilo vermenizi imkansız hale getirir.

 

Bu nedenle stres ve kilo vermeye çalışmak birbiriyle uyumlu şeyler değildir. Kortizol tüm kilo verme çabalarınızı boşa çıkarır. Dahası, sadece kilo vermek için değil aynı zamanda yaşam kaliteniz için de stressiz bir hayat yaşamanız daha iyidir.

Depresyonun Sizi Ele Geçirmesine İzin Vermeyin

Araştırmalar depresyonun kilo alımıyla bağlantılı olduğunu göstermiştir. Bunun sebebi de depresyonun düşüncelerinizi manipüle edebilmesi ve bu boşluğu yemek ile doldurmanıza neden olmasıdır. Bu nedenle sürekli keyfiniz kaçık ve mutsuz hissediyorsanız bunun sizi kontrol etmemesi için elinizden geleni yapın. Sizi kontrol etmesi yerine yeni yaşam stilinizin bununla savaşmasını sağlayın.

Sadece Yapıcı Düşünceler

Kötü alışkanlıklarından vazgeçmek birçok kişi için çok zor olabilir. Bu nedenle aklınızdan “yapamam”, “yapabileceğimi sanmıyorum”, “çok zor” gibi düşünceler geçebilir. Bunların sadece kelimeler olduğunu düşünüyor olsanız da bu negatif düşünceler potansiyelinizi sınırlandırır ve psikolojik olarak performansınızı etkiler.

Dahası, başka insanların eleştirileri ve negatif yorumlarına kulak asmayın. Unutmayın ki, sadece kendiniz için kilo vermek istiyorsunuz. Bu yüzden kendinizi kimseyle kıyaslamayın; kendinize odaklanın ve elde etmek istediğiniz iyi şeylere odaklanın.

Düşünceleriniz üzerinde kontrol sahibisiniz; aklınızın size oyunlar oynamasına izin vermeyin. Bu sözleri hedeflerinizi elde etmek için sizi zorlayan motive edici sözlerle değiştirin. Her şey zihninizde başlar.

 

Kilo vermenin psikolojik yönü son derece önemlidir. İdeal kilonuzu korumanızda da önemli bir rol oynar. Zihninizin kontrolünü elinize alın; huzur ve sakinlik arayın. Çok çabalayın ve vazgeçmeyin, çünkü sonuçlar harika olacak.