Spor Salonuna Gidenler İçin Saç Bakımı İle İlgili 4 Tavsiye

Spor salonundaki seanslarınız boyunca saçınıza iyi bakmak istiyorsanız, bir araya getirdiğimiz bu tavsiyelere bir göz atın. Bu yazımızda, spor salonuna gidenlerin saç bakımı için vereceğimiz tavsiyelerden bahsedeceğiz. 
 

Antrenman seansları nedeniyle saçınızda oluşan ter, saç derinize çok zarar verebilir. Her gün egzersiz yapmanın en zor kısmının saçlarınızın iyi görünmeye devam etmesini sağlamak olduğunu mu düşünüyorsunuz? Spor salonuna gidenlerin faydalanması için, saç bakımı ile ilgili ipuçlarını bir araya getirdik.

Elbette, saçınızın iyi görünmeye devam etmesi için egzersiz seansını atlamak veya saçınızı temiz tutabilmek için elinizden geleni yapmayı bırakmak en iyi çözümler değildir.

Size her gün egzersiz yapsanız bile saçınızı sağlıklı tutmaya ve muhteşem görünmesini sağlamaya nasıl devam edebileceğinizi göstereceğiz. Bu ipuçlarını mutlaka takip edin ve yorucu antrenmanlara rağmen ışık saçmaya devam edin!

Spor Salonuna Gidenler İçin Saç Bakımı İle İlgili Tavsiyeler

1. Antrenmandan Önce Kuru Şampuan Kullanın

İlk ipucumuz, antrenman yapmadan önce kuru şampuan kullanmanız. Tıpkı vücudunuzun diğer kısımları gibi saçınızın da antrenmandan önce ısınmaya ihtiyacı vardır.

Kuru şampuan, esnemenin ve uygun ısınma hareketlerinin yanında, antrenmana başlama rutininin en önemli kısımlarından biri olmalıdır. Elbette, bu seçeneği egzersizden sonra saçınızı yıkayamayacaksanız tercih etmelisiniz.

Ayrıca ensenize biraz daha fazla odaklanmaya çalışın. Çünkü bu kısım, terin birikme eğiliminde olduğu kısımdır. Antrenmandan önce kuru şampuan uygulamak, terlediğiniz anda nemin emilmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca aynı süreç antrenmanın geri kalanı boyunca da devam edecektir.

saç diplerini inceleyen kadın

Bu ipucunu kullanarak saçınızın normalde olacağından daha kuru kalmasını sağlayacaksınız. Bir başka artısı da, her antrenmandan sonra saçınızı yıkamak zorunda kalmayacak olmanızdır. Kurumasını engelleyerek saçınızdaki doğal yağları koruyacaksınız.

2. Saçınızın Kendi Kendine Kurumasına İzin Verin

Sıcaklık, saçınızdaki nemi emer. Zamanınız varsa duştan sonra, siz bir yandan giyinip makyajınızı yaparken, saçınızın kendi kendine kurumasına izin verin.

Kendi kendine tamamen kurumasını bekleyecek kadar zamanınız yoksa, en azından yüzde 70’i kuruyana kadar beklemeye çalışın. Sonra bir saç kurutma makinesini soğuk ayarına alarak geri kalan ıslaklığı kurutun.

3. Saç Tokası ve Saç Bandı Kullanın

Bir başka ipucu da, saç tokası ve saç bandı kullanmaktır. Sorun şu ki, pek çok kişi eline geçen her saç tokasını kullanmaktan çekinmez.

Ancak, özellikle egzersiz yapanlar için tasarlanmış pek çok saç tokası vardır. Onların temel avantajı, daha yumuşak ve daha uygun olmalarıdır.

Bir sürü sarmal saç tokası almanızı tavsiye ederiz. Her saç tipine uyarlar ve saçınıza zarar vermeden onu iyi bir şekilde tutarlar.

Aslında aynı şey nemi emen kumaş saç tokaları için de söylenebilir. Böylece saç kökleri o kadar yağlanmaz.

4. Sülfatsız Şampuanlar Kullanın

Saç bakımı ile ilgili tavsiyelerimizin sonuncusu da, spor salonuna gidenlerin sülfatsız şampuanları kullanmalarıdır. Ayrıca günlük kullanıma uygun olan ürünleri tercih etmelisiniz.

 

Böylece saçınızı nemli ve şekilli tutmak için hassas saç derinizin doğal mekanizmasına karşı savaşmamış olacaksınız.

Teri yok etmek ve saçınıza iyi bakmak için en kolay yol hafif, sülfatsız, nemlendirici bir şampuan kullanmaktır. Bu da saçınızı çok fazla yıkamayacağınız anlamına gelir. Ayrıca saçınızı ve saç derinizi biraz yağ ile onardığınızdan da emin olun. Üstelik bu, terin emilmesini sağlamak için de harika bir yoldur!

kettlebell kaldıran kadın

Sonuç

Son olarak terin uzun süre kalmasına izin verdiğinizde cildinizde bakterilerin birikeceğini unutmayın. Bu, saçınızda kopmalara ve cildinizde başka reaksiyonlara yol açabilir.

Ara sıra saçınızı yıkamasanız da olur ancak duş almayı ihmal etmemelisiniz. Kısacası spor salonuna gidenler için verdiğimiz bu ipuçları saçınıza iyi bakmanız için size yardımcı olacak.

Bir yandan antrenmanınızın keyfini çıkarırken bir yandan da harika görünmeye hazır olun!