Güçsüz Saçların Sekiz Nedeni

1 Nisan 2019
Saçınızın gücünü kaybetmekte olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Böyle bir sorun görünüşünüzü ve kendinizle ilgili düşüncelerinizi etkileyebilir. 

Saçların dökülmesi veya güçsüzleşmesi, bu sorunla uğraşan insanlar için korkutucu olabilir; saç dökülmesi pek çok nedenle meydana gelebilir. Bu yazıda saçlarınızın güçsüzleşmesine yol açan sekiz olası sebepten bahsedeceğiz.

Güçsüz Saçlar: Neden Olur?

1. Hormonal aktivite. Özellikle de kadınlarda çok yoğun hormonal değişiklikler meydana gelebilir. Bu sallantılar ergenlik döneminde, doğum kontrol hapı aldıktan sonra veya hamilelik ya da menopoz dönemlerinde oluşabilir.

Kişiye göre değişir ancak bu süreçler saçın uzamasını ve kalitesini etkileyen hormonlar tarafından desteklenir. Her vücut farklıdır.

2. Genetik faktörler. Genler saçın ne kadar güçlü olacağını belirleyebilir. Siz böyle bir durumla karşı karşıyaysanız saçınıza özellikle özen göstermelisiniz. Saçınıza çok fazla dokunmaktan ve onu ekstrem hava koşullarına maruz bırakmaktan kaçının.

3. Yaşam tarzı. Yaşam tarzıyla genel sağlık arasında güçlü bir bağ olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle de süregelen stres, kafatasınız dahil vücudunuzun tamamında negatif anlamda etkilidir.

saç diplerine bakan kadın

Tedavi ve Beslenme

4. Güçlü kozmetik tedaviler. Güçlü kimyasal ürünler kullanmak, yüksek sıcaklıklara maruz bırakmak ve çok fazla değiştirmek saçları zayıflatıp güçsüz saçlar yaratabilir. Tedavilerin doğru uygulanmaması kafa derinize zarar verebilir, saçınızı zayıf ve kırılgan bir hale getirebilir.

5. Hastalıklar veya ilaçlar. Şiddetli hastalıklar vücudunuzdaki pek çok biyolojik süreci değiştirebilir. Kanser için verilen kemoterapi gibi güçlü ilaçlar saç foliküllerini zehirlerler. Sonuç olarak saçlarınız dökülebilir.

6. Kafa derisini etkileyen hastalıklar. Seboreik dermatit, sedef hastalığı ve dermatit gibi bozukluklara maruz kalmak saçınızın kalitesini etkileyebilir.

7. Beslenme eksikliği. Bazı organik süreçler için çok önemli olan belli besinlerin azlığı kafatasınızın durumunu negatif açıdan etkiler. Bu besinler arasında bazı temel amino asitler, çinko, demir gibi mineraller ve B vitamini bulunur.

8. Yaşlanma. Yaşlandıkça saç foliküllerinizin bir miktar bozulması kaçınılmazdır. Böyle bir durumla karşı karşıyaysanız saçınıza iyi bakmalı ve eskisi kadar kaliteli olmasa bile yine de güzel görünmeye devam edebileceğinizi kabullenmelisiniz.

Bunu da okuyun: 

Daha İyi Yaşlanmak İçin 6 Egzersiz

Güçsüz Saçlar Nedeniyle Oluşan Sonuçlar

  • Saçınızın güç kaybetmesinin ana sonucu saç foliküllerinizin incelmesidir. Daha önce kalın olan saçınız incelir ve zayıflar.
  • Daha da hoş olmayan bir diğer sonuç ise saç dökülmesidir. Saç folikülleriniz günden güne zayıflarsa, sonunda saçın yenilenmesi ve uzaması duracaktır.
  • Psikolojik açıdan bakıldığındaysa, kendinize olan saygınızın düşebileceği söylenebilir. Güçsüz saçlarla uğraşan insanlar kendilerinizi sürekli güvensiz hissedebilirler. Bu da onların sağlığını etkileyebilir.
Hastanın saç diplerini kontrol eden doktor

Sizin de Saçlarınız Güçsüz mü?

  • Bazı durumlarda saçınızın güç kaybettiği gözle görülür bir durumdadır. Daha ince, cansız, kuru, kırılgan, az görünebilir. Uçları kırık olabilir. Ancak görünür bir durum yoksa siz fark etmeden saçınızın zarar görmeye başlamış olma ihtimali yüksektir.
  • Kafanızın üstündeki saçlar, kafanızın arkasındaki saçlardan daha incedir. Bunu anlamak için saçınıza dokunmanız yeter.
  • Kellik olan bazı kısımlar. Bu durumda kafa deriniz korunmasız kalır. 
  • Günde 40 – 50 tel saçın dökülmesi normaldir. Ancak günde 100 telden fazlaysa bu duruma saç dökülmesi denebilir. Kıyafetlerinizde, duşta, lavaboda veya yatağınızda dökülmüş saçlara rastlamanız saç dökülmesi sorununun açık bir belirtisidir.

Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Güçsüz saçlarınız varsa yapmanız gereken ilk şey buna yol açan şeyin ne olduğunu belirlemektir. Bu bir sağlık sorunudur. Bu yüzden bir doktorla görüşüp tedavi olmalısınız.

Halihazırda zayıflamış olan saçlarınızla ilgili yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur; uygulanan herhangi bir tedavinin nasıl gittiğini çıkacak yeni saçlar gösterecektir. Yeni çıkan saçlarınızın sağlıklı ve güçlü olmaları için uygulayabileceğiniz kremler ve alabileceğiniz tabletler vardır.

Saç ürünleri endüstrisi pek çok yeni ve hızlı çözüm tasarlamaktadır. Ancak herhangi bir tedaviye başlamadan önce her zaman dikkatli olmalı ve bu çözümler hakkında araştırma yapmalısınız. Bu sorunla başa çıkmak için en iyisi bir profesyonelle konuşmak olacaktır.