Hamile Kadınlar ve Spor: 4 Mükemmel Antrenman Seçeneği

06 Aralık, 2019
Spor ve hamilelik mükemmel bir ikilidir. Bir kadının hayatındaki bu özel aylar için bütün sporlar önerilmemektedir. Hamile kadınlar için hangi sporların daha iyi olduğunu biliyor musunuz?
 

Hamile kadınlar egzersiz yapabilir mi? Birçok kadın hamilelik sırasında mümkün olduğu kadar sakin ve hareketsiz olmaları gerektiğine inanmaktadır. Bu yüzden ani hareketler yapmaktan kaçınırlar ve eskisinden daha az aktif olma eğilimindedirler. Hamile bir kadının egzersiz yapmaması için ortada bir neden yoktur. Aklınızda oluşabilecek tüm şüpheleri gidermek için, bu makalede, hamileyken yapılabilecek en iyi sporların neler olduğunu açıklayacağız.

Hamilelik normal bir şekilde devam ediyorsa, fiziksel aktiviteyi bırakmak büyük bir hatadır, çünkü bunun yapılması ciddi bir kilo alımına neden olur. Ancak bu hamile bir kadının herhangi bir spor türünü yapabileceği anlamına gelmez, çünkü bazıları gerçekten tehlikeli olabilir.

Hamileyseniz doktorunuza spor yapmaya başlayıp başlayamayacağınızı sorun. Doktorunuzun onay vermesi durumunda, çalışmaya başlamak için tek yapmanız gereken sevdiğiniz sporu seçmek.

Unutmayın, egzersiz kilonuzu korumanın ve enerji seviyenizi yüksek seviyede tutmanın en iyi yoludur. Hamile kalmak, dokuz ay boyunca hareketsiz kalmanız gerektiği anlamına gelmemelidir. Bu sporlarla formda kalmaya hazır olun!

Hamile kadınlar tıbbi tavsiyelere uymalıdır

Bunun yeterince vurgulanması gerekiyor: Hamileyseniz, herhangi bir spor yapmadan önce doktorunuza daima danışın. Bazı kadınlar karar verdiği antrenman türü nedeniyle sağlıkları açısından tehlikeli olabilecek sorunları yaşamaktadırlar.

Bu yazıda diğer tıbbi sorunları yaşamayan hamile kadınlar tarafından güvenle uygulanabilecek sporlardan bahsedeceğiz. Bu kadınlar için egzersiz yapmak çok faydalı olabilir.

 

Kalp rahatsızlığı ya da başka bir hastalık yaşayacağınızı düşünüyorsanız, doktorunuza sormak için tereddüt etmeyin. Sizin için neyin iyi olduğunu bilirler. Unutmayın, bebeğinizin sağlığı size bağlı.

yürüyüşte su içen hamile hadın

Hamile kadınlar için uygun 4 alternatif spor

1. Yürüyüş

Hamile kadınlar için faydalı olan tüm sporlar arasında yürüyüş, listede en üst sıradadır. Yürüyüş idealdir, çünkü dışarıda manzaranın tadını çıkarırken kendi hızınızda egzersiz yapmanıza izin verir. Ancak seçtiğiniz rotaların orta veya kısa bir mesafede olması gerektiğini akılda tutmak çok önemlidir.

Ayrıca, rotanızda düşme veya kayma tehlikelerine uzak yerler seçtiğinize emin olun. Bunu yapmak için yürüyüş açısından güvenli yolların olduğu rotalara bakın.

Yürüyüşten sonra daha iyi hissettiğinizi fark edeceksiniz. Dizleriniz ve kalçalarınız rahatlayacak ve kendinizi çok daha gevşemiş hissedeceksiniz.

2. Hamile kadınlar için yüzmek

Düzenli olarak havuza giriyorsanız, orada muhtemelen hamile kadınlarla birçok kez karşılaşmışsınızdır. Bu şaşırtıcı değildir, yüzmek, hamileyseniz pratik yapmak için harika bir spordur.

Yüzmek herkes için harikadır ve hemen hemen çoğu kişi tarafından uygulanabilse de, özellikle hamileliğin ikinci yarısında tavsiye edilir. Doktorlar bunu önerir çünkü bu aşamada kadınların kendilerini daha ağır hisseder. İnsanlar kendilerini suda daha hafif hisseder. Bu yüzden hamile kadınlar suda hareket etmeyi ve egzersiz yapmayı daha kolay buluyor.

 
Havuzda yüzen hamile kadın

Yüzerken bacaklarınız ve ayak bileklerinizi dinlendirebilirsiniz. Bebeğiniz kilo almaya başladığında buna çok ihtiyaç duyarsınız. Antrenmanınızdan sonra, hamile kadınların ihtiyacı olduğu rahatlığı ve hafifliği hissedeceksiniz.

3. Yoga, hamile kadınlar için mükemmel bir tercih

Doğum öncesi yoga, özellikle hamile kadınlar için tasarlanmış geleneksel bir yoga çeşididir. Sağlığa faydalıdır ve aynı zamanda hamileler için tehlikeli olabilecek hareketlerden kaçınan farklı rutinlerden oluşur. Birçok kadın doğum öncesi yoga uygulamasının esnekliklerini arttırdığını, sırt ağrısını ve mide bulantısını azalttığını iddia ediyor.

Doğum öncesi yoga yapmak, kendinizi diğer hamile kadınlarla etkileşim kurabileceğiniz bir grup çevresi oluşturmanız anlamına gelir. Neler yaşadığınızı kesinlikle anlayan insanlarla yeni arkadaşlar edinmek için iyi bir fırsat.

Yoga yapan hamile kadınlar
 

Doğum öncesi yoga birçok iyi şey barındırır, bebek ve anne için yararları var. Evinizin yakınında hamileler için yoga programı sunan bir spor salonunun olması muhtemeldir. Hemen bunu deneyiniz!

4. Statik Bisiklet

Genel bir kural olarak, hamilelik sırasında kaçınılması gereken sporlar pelvik bölgeyi zorlayanlardır. Koşuya çıkmak veya zıplamak kaçınmanız gereken iki egzersizdir. Bunun yerine, statik bisiklet pelvik bölgenizi sabit tutarken bacaklarınızla egzersiz yapmanızı sağlar.

Statik bisikletler, hamile kadınlar için geleneksel bisikletlerden çok daha güvenli bir seçenektir. Statik bisikletin en büyük avantajı, aynı miktarda egzersiz yaparken düşme riskini ortadan kaldırmasıdır. Ne yazık ki bu aynı zamanda açık havada bisiklet kullanamayacağınız anlamına geliyor. Ancak bu sorun değil; daha sonra yürüyüşe gidebilirsiniz.

Sabit bisiklet süren hamile kadınlar

Kısacası, bu egzersizler hamile kadınlar tarafından güvenle uygulanabilecek dört harika alternatiftir. Her türlü zorlu antrenmana başlamadan önce doktorunuza sormanız gerektiğini unutmayın. Unutmayın, bebeğinizin sağlığı size bağlı.

 
  • Mata, F., Chulvi, L., Roig, J., Heredia, J. R., Isidro, F., Sillero, J. D. B., & Castillo, M. G. del. (2010). Prescripción del ejercicio físico durante el embarazo. Revista Andaluza Medicina Del Deporte. https://doi.org/10.1016/S1888-7546(14)70058-9