Hamileyken Egzersiz Yapmak

Hamileyken egzersiz yapmak, doktorunuz tarafından özellikle  yasaklanmadığı sürece, yaşamın diğer herhangi bir döneminde egzersiz yapmak gibidir. Hatta sağlığınız için çok faydalıdır.
 

Hamilelik, bir kadının hayatında yaşadığı güzel evrelerden birisidir. Bedende, dünyaya bir çocuk getirmeye hazırlanmak için pek çok hormonal değişiklik olur. Ancak, genelde spor yapmayı bırakmak için bir neden yoktur. Hamilelik sırasında hiçbir soruna neden olmayacak egzersizler vardır.

Hamileyken fiziksel aktivite yapmanın, çok az kişinin bildiği pek çok faydası vardır. Ancak, hangi egzersizlerin hamile kadınlar için uygun olduğunu öğrenmelisiniz.

Hamilelik ve Fiziksel Aktivite

Herkesin bedeni birbirinden farklıdır ve hiçbir hamilelik aynı değildir. Bazı kadınların bedenlerinde büyük değişimler olurken, başkalarında neredeyse fark edilmeyecek kadar ufak değişiklikler olur.

Egzersiz yapan hamile kadın

Egzersiz yapmak, hamilelik sürecinin biraz daha rahat geçmesine yardımcı olur. Ek olarak, egzersiz hem bir dikkat dağıtma yöntemidir hem de, bedeniniz üzerinde daha çok kontrol sahibi olmanın bir yoludur.

Eğer bir kadın hamile kalmadan önce de spor yapıyorduysa, hamileyken egzersiz yapmaya devam etmesinde bir sorun olmaz. Tabii ki, hamilelik ilerledikçe, yapılan egzersizin yoğunluğu azaltılmalıdır.

Tüm Kadınlar Hamileyken Egzersiz Yapabilir mi?

Hamilelik süresince egzersiz yapılması önerilse de, kadınların hamileyken egzersiz yapmaya başlamadan önce dikkat etmesi gereken bazı şeyler vardır. Bunlar:

 • Astım, diyabet, kalp rahatsızlıkları.
 • Akciğer zayıflığı.
 • Preeklampsi.
 • Erken doğum riski.
 • Obezite.
 

Eğer bu rahatsızlıklardan hiçbirinden muzdarip değilseniz, doktorunuzla konuşup, hamileliğiniz süresince egzersiz yapmak için izin alabilirsiniz.

Önlem Alın

Hamile kadınların yapabileceği pek çok egzersiz vardır. Hamileyken egzersiz yapmaya başlamadan önce, dikkat etmeniz ve aklınızdan çıkarmamanız gereken şeyler vardır:

 • Kendinizi zorlamayın. Normalde egzersiz yaparken kendinizi biraz zorlamanız sorun olmaz. Ancak, hamileyken dikkatli olmalı ve daha rahat hissettiğiniz egzersizler yapmalısınız.
 • Su için. Egzersizden önce, egzersiz sırasında ve sonrasında su içmek çok önemlidir. Yeterince su tüketmek, dehidrasyonu ve krampları önler.
 • Isınma hareketleri. Bu, hamile olsanız da olmasanız da önemlidir. Ancak, hamileyseniz sakatlanma riskini önlemek için mutlaka ısınma hareketleri yapmalısınız.

Hamileyken Egzersiz Yapmak

Hamileyken egzersiz yapmak, öz güveninizi arttırır, sağlıklı kalmanıza yardımcı olur ve içinizde taşıdığınız hayat ile daha güçlü bir bağ kurmanızı sağlar.

İşte hamileyken yapabileceğiniz bazı egzersizler:

Su Egzersizleri

Suda egzersiz yapmak, bedenin maruz kaldığı darbeleri minimuma indirdiğinden hamile kadınlar için harikadır. Su altında sakatlanma riski olmadan, rahat rahat hareket edebilirsiniz.

havuzda egzersiz yapan hamile kadın

Yüzmek, su aerobiği veya suda yürümek, rahatlıkla yapabileceğiniz eğlenceli egzersizlerdir. Ayrıca, suda egzersiz yapmak, hamilelik sırasında bacak veya sırt ağrısı olan kadınlar için özellikle önerilir.

Yürümek

 

Hamilelik sırasında en sık yapılan egzersiz, yürüyüştür. Yürümek, kan dolaşımına iyi gelir ve ödemi azaltır ayrıca, istediğiniz her yerde bu egzersizi yapabilirsiniz.

Dans Etmek

Dans etmek hem basit hem de eğlenceli bir egzersizdir. Zumba gibi fitness derslerine katılabilir veya sadece müziği açıp içinizden geldiği gibi dans edebilirsiniz. Kendinizi çok zorlamadığınız sürece istediğiniz hareketleri yapabilirsiniz.

Ek olarak, bebeklerin rahmin dışındaki müziği duyabildiği kanıtlanmıştır. Müzik, bebeğinizin gelişimi için faydalı olacaktır.

Kondisyon Bisikleti

Bisiklete binmek, size uygun hızı seçebileceğiniz rahat bir kardiyovasküler egzersizdir.

Bu egzersizi yapmak için kondisyon bisikleti kullanmanızı öneriyoruz çünkü, karnınız büyüdükçe dengenizi kontrol etmeniz zorlaşacaktır. Kondisyon bisikletinde egzersiz yapmak, düşme ve kendinizi incitme riskinizi ortadan kaldırır.

Egzersiz hem bedeniniz hem de hamileliğiniz için çok faydalıdır. Bu yazımızda bahsettiğimiz egzersizleri deneyebilirsiniz.

Doğum tarihi yaklaştıkça, daha çok dinlenmeli ve bedeninizi, zorlandığı şeyleri yapmak için zorlamamalısınız. Artık, hamileyken yapabileceğiniz egzersizleri biliyorsunuz!

 • Nutrition Australia: Physical Activity During Pregnancy. Sports Nutition 2010 http://www.nutritionaustralia.org/national/resources
 • Mottola M. Exercise Prescription for Overweight and Obese Women: Pregnancy and Postpartum. Obstet Gynecol Clin N Am. 2009; 36: 301–16. [Full text]
 • The American College of Obstetricians and Gynecologists. (2015). Physical Activity and Exercise During Pregnancy and the Postpartum Period. Obstetrics & Gynecology128(654), 1–4. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(16)31898-0