Aquaerobiğin Faydaları

Bu su sporunun, stresin azaltılması da dahil olmak üzere vücudumuz için birçok faydası vardır ve tüm su sporları gibi eğlencelidir.
 

Aquagym olarak da bilinen aquaerobiğin faydaları hakkında bilgi edinmenin zamanı geldi. Aquaerobik, yüzme havuzunda egzersiz yapmaktan oluşan bir disiplindir.

Başlangıçta bu disiplin çoğunlukla yaşlılar tarafından tercih ediliyordu. Şimdi ise her yaştan insan bu spordan faydalanıyor ve zevk alıyor.

Aquaerobik Nedir?

İlk adım olarak, bu tür egzersizler hakkında bilgi edinmek iyi bir fikirdir. Aquaerobik son zamanlarda çok moda olmaya başladı. Su aerobik disiplini, su aerobiği veya aquaerobik, yüzme ve aerobik aktivitelerin tüm faydalarını birleştiren bir spordur.

Havuzda aquaerobik egzersizi yapan bir grup.

Geleneksel aerobik, dizler ve omurga ile ilgili sorunlara neden olabileceğinden, ani hareketlerin daha az olduğu su ortamında yapılan aerobik artık daha popüler hale geldi. Aerobik suda yapıldığında kemiklerdeki ve kaslardaki ağrı azalır.

Aquaerobik, hem açık havada hem de kapalı bir havuzda uygulanabilir ancak baş dönmesi, yorgunluk veya nefes alma zorluklarından kaçınmak için suyun ılık bir sıcaklığa sahip olması çok önemlidir.

Her ne kadar aquaerobiğin havuz aerobiği olduğu söylense de aslında suya dalmak, suda nasıl hareket edeceğini bilmek, suyun üzerinde durabilmek gibi çeşitli beceriler bu sporun olmazsa olmazlarındandır.

Ders esnasında ayrıca dambıl, köpük silindir, bilek ağırlığı, neopren eldiven gibi çeşitli aksesuarlar ve hatta bazı durumlarda sabit bisiklet kullanmanız gerekebilir. Gruptakilerin yaşına ve becerilerine bağlı olarak çeşitli yoğunluklarda alıştırmaların yapıldığı bir grup sporudur.

 

Aquaerobiğin Faydaları Nelerdir?

Aquaerobiğin yüzmeyle kıyaslandığında daha fazla avantajı olduğu söylenmektedir çünkü yüzme aslında kasları aşırı zorlar ve ayrıca sosyal bir etkinlik değildir. Aquaerobiğin bunlara ek pek çok faydası vardır.

1. Kan Dolaşımını Artırır

Varis gibi bacaklarında dolaşım problemleri olan kişiler, aquaerobiğe başladıklarında fayda sağlayabilirler. Bunun nedeni suyun uzuvlara masaj yapması ve kasların daha kolay hareket etmesini sağlamasıdır.

2. Kasları Sıkılaştırır

Su kaslarımıza baskı yaptığında, kaslarımız sıkılaşır ve güçlenir. Havuzda yapılan egzersizler, tıpkı yoga ve pilates gibi canlandırıcıdır.

3. Stresi Azaltır ve Ruh Halini İyileştirir

Yüzmenin veya su ile temas halinde olmanın stres ve endişeyi azalttığı, ayrıca sinirleri yatıştırdığı kanıtlanmıştır. Uykusuzluktan muzdarip iseniz daha iyi uyumanıza yardımcı olur. Ders bittiğinde bazı insanlar enerjik hissederken, bazılarının ise birazcık uyuklamaya ihtiyacı vardır. Fakat kişiler her durumda huzur ve dinginlik yaşarlar.

Havuzdaki bir seanstan sonra muhtemelen ruh haliniz daha iyi olacak, kendinizi daha iyi hissedeceksiniz ve depresyon ve anksiyetenizde azalma olacak. 

4. Koordinasyonu, Refleksleri ve Esnekliği Geliştirir

Aquaerobik, koordine hareketlerde, uzuvları esnetme veya bükmede az bile olsa zorluk çeken yaşlılar için çok faydalıdır. Egzersizler yavaştır ve aynı anda birkaç kas grubuna odaklanmaya yardımcı olur. Örneğin, bir kolunuzu aşağı indirirken öbür kolunuzu yukarı kaldırırsınız.

 

5. Formda Tutar

Birçok yaşlı insan aşırı kilolu olmaktan muzdariptir çünkü herhangi bir egzersiz yapmazlar. Bu durum aquaerobik denediklerinde ve periyodik olarak uyguladıklarında sorun olmaktan çıkar. Düşük etkili bir disiplin olmasına rağmen kasların hareket etmeye devam etmesini sağlar ve katılımcıların ideal kilolarına geri dönmelerine ya da kilo artışını önlemelerine yardımcı olur.

İskelet ve kas sistemi

6. Kemik Problemlerine İyi Gelir

Artrit veya osteoporozunuz varsa su aerobiği sizin için faydalıdır. Çünkü her seansta vücut su yardımı ile hareket eder ve normal fiziksel ağrıları veya bu hastalıklardan kaynaklanan rahatsızlıkları azaltır.