Doğa Yürüyüşü Sırasında Nelerden Kaçınmalısınız?

Bu yazımızda, doğa yürüyüşü yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda size bazı ipuçları vereceğiz. Huzurlu bir deneyim yaşamanız için yapmaktan kaçınmanız gereken şeylere özellikle odaklanıyoruz.
 

Birçok insanın doğa yürüyüşü sporuna sıkı bir şekilde bağlı kalması sizin için bir sürpriz olabilir. Bu spor, önceden onaylanmış ve belirlenmiş rotalardan veya parkurlardan yürümeyi içerir.

Yürümeniz gereken rotalar veya parkurlar farklı renklerle işaretlenmiştir. Bu renkler, her bir rotanın zorluk seviyesini gösterir. Doğa yürüyüşü yapmak sadece bir haritayı takip etmek ya da biraz egzersiz yapmak değildir. Bu sporla ilgili bir diğer önemli nokta, doğa manzaralarının keyfini çıkarabilmenizdir.

Bu sporu herkes yapabilir. Çünkü her yürüyüşçünün seviyesine uygun yollar vardır: uzmanlar için, yeni başlayanlar için ve orta seviye meraklılar için. Yollar zorluk derecesine göre değişir. Rekreasyonel bir faaliyet olmanın dışında, yürüyüş, yapan kişilerin sağlığı için çok faydalıdır.

Doğa Yürüyüşü Sırasında Kaçınmanız Gereken Hatalar

Her aktivitede olduğu gibi, uzmanların kaçınmanızı önerdiği bazı noktalar veya hatalar vardır. Yeni bir faaliyete ilk başladığınızda, bu tür tavsiyelere kulak vermeniz özellikle önemlidir.

Doğa yürüyüşü sporu, aslında sadece yürümekten ibaretmiş gibi görünse de tabii ki riskler ve hatalar ile karşılaşabilirsiniz. Dağlar arasında dolaşmak, bir kasaba veya şehirde dolaşmakla aynı şey değildir. Aşağıdakiler, yeni başlayanların önlemek için ellerinden geleni yapmaları gereken, en yaygın hatalardır.

Doğa yürüyüşüne yalnız gitmek

Belirli fiziksel aktiviteleri tek başına yapmak çok tatmin edici olsa da, doğa yürüyüşünü yalnız yapmamak önemlidir. Uzmanlar yanınızda biriyle veya bir grupla gitmenizi tavsiye ediyor. Bu şekilde, herhangi bir sorun ortaya çıkarsa, yanınızda size yardım ve destek olabilecek insanlar olacaktır.

doğa yürüyüşü sırasında yalnız olan kadın

Riskleri Göz Ardı Etmek

Kolay olduğu düşünülen parkurlardan söz ederken bile, kendinize aşırı güvenmemek ve bir risk olmadığını düşünmemek  önemlidir. Doğa yürüyüşünde sıfır riskli rota yoktur. Bu yüzden uyanık kalmanız, dikkatli olmanız ve gördüğünüz işaretlere dikkat etmeniz gerekiyor. Herhangi bir noktada güvenliğinizden endişe ediyorsanız, en iyi seçenek başlangıç noktasına geri dönmektir.

Rotayı Tamamlamak İçin Mümkün Olduğunca Hızlı Yürümek

Bu, bu tür faaliyetlerde görülen yaygın bir hatadır. Doğa yürüyüşü bir yarış değildir. Bu nedenle uzmanlar, doğa yürüyüşünde, manzaraların ve çevrenizdeki doğanın tadını çıkarmak için gereken zamanı kendinize tanımanızı önerir. Rahat ve sabit bir tempoda devam etmelisiniz, çünkü bu, tüm deneyimi sizin için daha keyifli hale getirecektir.

Doğa yürüyüşünün zorluğu, her katılımcının fiziksel durumuna, arazi türüne, yürüyüşün süresine, katılımcının deneyimine ve diğer değişkenlere bağlı olacaktır.

Ayrıca bakınız: Şehirde Bisiklet Sürmek İçin 4 Neden

Herhangi Bir Özel Ekipman Olmadan Yürüyüşe Çıkmak

Uzmanlar, doğa yürüyüşüne çıkarken uygun teknik donanıma sahip olmanızı tavsiye ediyor. Genel olarak gerekli ekipmanlar, dağ kıyafetleri, uygun ayakkabılar ve diğer atletik ekipmanlardır. Uygun ekipmanın bulunmaması nedeniyle bazı kazalar meydana geldiğinden, bu hususun dikkate alınması önemlidir.

Benzer şekilde, sırt çantası, yürüyüşün vazgeçilmez bir bileşenidir. Doğru düzenlenmelidir. Ayrıca, hava şartlarına uygun kıyafetler giydiğinizden ve hava durumu değişikliklerini öngördüğünüzden emin olmalısınız.

 

Herhangi Bir Navigasyon Sistemi Kullanmadan Doğa Yürüyüşüne Çıkmak

Yürüyüş parkurları belirgin bir şekilde işaretlenmiş olsa da, çoğu zaman insanların kafaları karışır ve kaybolurlar. Bu nedenle, fazladan navigasyon desteği almak iyi bir fikirdir. Bazı iyi örnekler: pusula, haritalar, GPS sistemi veya cep telefonunuzdaki çeşitli navigasyon uygulamaları.

Navigasyon sistemleri veya kullanabileceğiniz cihazların ötesinde, referans noktaları tanımlamak için ortamınızdaki işaretlere ve özelliklere dikkat etmeniz önemlidir.

Hava Durumunun Öngörülememesi

Yürüyüşe çıkmadan önce, yolculuk için hava durumu tahminlerini araştırmak önemlidir. Kendinizi yağmur, sert rüzgarlar veya aşırı güneş gibi farklı hava koşullarına hazırlamanız gerekir.

Rota İçin Grup Koşullarına Uyum Sağlayamamak

Biriyle veya bir grupla birlikte yürüyüş yapacaksanız, uygun rotayı planlamak için grup koşullarını akılda tutmak önemlidir. Bu şekilde grup, yeteneklerine uygun, sabit bir hızda kalacaktır. Ayrıca bu sayede, grup üyelerinin yürüyüş sırasında kaybolmasını veya gecikmesini de önleyebilirsiniz.

Ayrıca bakınız: İspanya’daki En İyi Bisiklet Rotaları

grup halinde doğa yürüyüşü yapan insanlar

İnsanlara Aktivitenin Ayrıntılarını Söylememek

Yola çıkmadan önce uzmanlar, ailenize veya arkadaşlarınıza takip etmeyi planladığınız rotayı tam olarak anlatmanızı tavsiye eder. Onlara ne kadar süre yürümek niyetinde olduğunuz, kiminle gitmeyi planladığınız ve size ulaşabilecekleri irtibat numaraları hakkında ilgili bilgi vermek de iyi bir fikirdir. Bu sadece sağduyulu bir güvenlik meselesidir.