Cinsel Aktivite Atletik Performansınızı Etkiler mi?

26 Aralık 2018
Antrenmandan veya spordan önce cinsel aktivitede bulunmanın büyük veya küçük ölçüde atletik performansı düşürebileceği sık sık duyduğumuz bir şeydir. Ancak sporcuların tümü aynı görüşte değildir. 

Kasları “zayıflattığına” inanıldığı için bazı seçkin sporcuların yarışlardan önce herhangi bir cinsel aktivitede bulunması yasaktır. Bazıları ise cinsel aktivite, endorfin ve testosteron üretimi açısından faydalıdır der.

Cinsel aktivitede bulunmanın atletik performansınızı etkileyip etkilemediğini merak ediyor musunuz? Bu yazıda size bundan bahsedeceğiz.

Cinsel Aktivite ve Atletik Performans: İkisi Birbiriyle İlişkili mi?

Seçkin sporcuların dünyasında, bir yarıştan önce cinsel aktivitede bulunulmaması gerektiğini belirten bir söylem vardır.

Bu modern bir trend gibi görünüyor olabilir. Ancak aynı teori antik Yunan Olimpik atletleri için de geçerliydi. Yarışlardan önce cinsel aktiviteden kaçınmaları gerekiyordu. Belli ki bu perhiz daha iyi sonuçlara ulaşmalarını sağladı.

spor yorgunu genç adam

Ancak ondan yüzyıllar sonra enerjimiz eksik olduğunda “seks yapmanın bizi canlandırabileceği” anlaşıldı. Bu yalnızca spor için değil her aktivite için geçerli.

Ünlü Rocky filminde, Rocky’nin koçunun söylediği şu sözü duymuş olabilirsiniz: Maçtan önce “kadınlar bacakları zayıflatırlar”. Ayrıca ünlü boksçu Muhammed Ali‘nin de ringe çıkmadan önce altı hafta boyunca seks yapmadığı biliniyor.

Bu tartışma diğer uzmanlık alanlarında da geçerli. Jamaika’lı ünlü bir koşucu, yarıştan önceki gece cinsel aktivitede bulunmanın onu altın madalya kazanmaktan alıkoyacağını söylüyor.

Elbette Arjantina milli futbol takımının eski koçu Salvador Bilardo’yu da unutmamalıyız. Oyuncuların “eforun tamamını kadın harcadığı sürece” cinsel aktivitelerine devam etmelerine izin veriyordu! Böylece oyuncularının bacaklarını koruma altına alıyordu.

Bu konuyla ilgili unutulmayan açıklamalardan birini de New York Yankee beyzbol takımı eski oyuncusu yapmıştı: “Sorun oyundan önce seks yapmak değil. Tüm geceyi yatacak birini bulmakla geçirmek”. Açık bir şekilde, cinsel ilişkinin kendisini değil, sporcuların gece dışarı çıkmalarını kastediyordu.

Elbette cinsel aktivitenin kadınlardaki etkisi bunun tam tersi. Bu yüzden de pozitif. Bir boksçunun testosteronunu yükselterek ringde daha enerjik ve agresif olunmasını sağlıyor.

Peki ya Amatör Sporcular?

koşucu kadın erkek

Daha önce verdiğimiz örnekleri bir kenara bırakalım. Bir de düzenli olarak spor yapan insanlar üzerinde ne gibi etkileri olabileceğine bakalım. Cinsel aktivite, spor salonundaki veya aerobik sınıfındaki performansı etkiler mi?

Seks yaptığınızda vücut “mutluluk” hormonu salgılar. Bu hormonlar ağırlık kaldırırken, koşu bandında koşarken, bisiklete binerken, mekik çekerken performansınızı artırabilir.

Her şey cinsel aktivitenin yoğunluğuna ve yapacağımız antrenmanın türüne bağlıdır. Bazı insanlar için seks canlandırıcıdır ve onlara günlük rutinlerini tamamlamaları için daha fazla enerji verir.

Ancak bazı insanların canlılığını alıp götürebilir. Bu kişiler cinsel aktivitede bulunduktan sonra aynı miktarda ağırlığı kaldıramayabilir, aynı hızda koşamayabilirler.

Günlük hayattaki başka konularla ilgili de aynı şey geçerlidir. Örneğin iş yerinde sorunlar yaşarsak antrenmana odaklanamayabiliriz. Öte yandan iyi bir haber aldığımızda, enerjimizin artmasıyla antrenmanı bitirmemiz kolaylaşır.

Spor Cinsel Aktiviteyi Etkiler mi?

yorgun sporcu kadın

Tam tersi olan durumlar da hesaba katılmalı: Düzenli olarak egzersiz yapmak cinsel aktivite sıklığını azaltır mı? Spor salonundaki antrenmanınız çok yoğunsa büyük ihtimalle cinsel aktivitede bulunmak için enerjiniz kalmaz veya istediğinizden daha düşük bir enerji seviyeniz olur.

Spor yapmanın daha sağlıklı olmamızı ve vücudumuzla ilgili kendimizi daha iyi hissetmemizi sağladığını, özgüvenimizi artırdığını göz ardı etmemeliyiz. Çekici göründüğümüzde genel olarak motivasyonumuz da artar. Düzenli egzersiz yapmanın sağladığı dolaşım ve solunumla ilgili faydaları da unutmamak gerek.

Bu yüzden önemli olan cinsel aktivitenin spordaki performansı veya düzenli spor yapmanın cinsel performansı etkileyip etkilemediğini bilmek değildir. Önemli olan iki aktiviteyi de dengeleyebilmektir.

  • Habel, M. A., Dittus, P. J., De Rosa, C. J., Chung, E. Q., & Kerndt, P. R. (2010). Daily Participation in Sports and Students’ Sexual Activity. Perspectives on Sexual and Reproductive Health. https://doi.org/10.1363/4224410