Spor Salonuna Gitmek İçin Altı Neden

18 Aralık, 2018
Egzersiz yapma konusunda bir çılgın olmadığınız sürece, spor salonuna düzenli olarak devam etmenin çok fazla çaba gerektirmesi şaşırtıcı değildir. Boş zamanlarınızda başka bir şey yapmayı tercih etseniz bile, spor salonuna gittiğiniz her gün bedeniniz ve ruh haliniz size teşekkür edecektir.
 

Egzersiz yapmayı kesmeyi mi düşünüyorsunuz? Sakın ola bırakmayın ve bu düşünceleri kafanızdan atın! Spor salonuna gitmenize yardımcı olmak için sizlere bir kaç neden sunacağız.

Elbette, ağırlık kaldırma ve egzersiz makinelerini kullanmayı seven insanlar vardır. Her hafta spor salonunda saatler geçirirler. Fakat çoğu kişi için spor salonunda egzersiz yapmak pek de eğlenceli bir aktivite değildir.

Spor salonuna devam etmenin bir yük haline gelebileceği doğrudur. Bunu sürdürmek için nedenlere baktığımız zaman, bizi vazgeçirmeye zorlayan sebepleri her zaman yok sayamayız.

Bu ifadelerin her biri aynı doğrultuda mı peki? Kararınızın sağlığınızı nasıl etkileyeceğini bir düşünün.

Spor Salonuna Gitmeye Devam Etmek İçin 6 Neden

Spor salonuna gitmeyi bırakmanın birçok nedeni vardır. Belki de para biriktirmek istiyorsunuzdur, zamanınız olmaz ya da günün sonunda yorgun olursunuz. Ayrıca sporla ilgili olsun ya da olmasın, başka aktivitelere odaklanmak da isteyebilirsiniz.

Yine de, tamamen vazgeçmek tek seçeneğiniz değildir. Rutini daha az zaman alabilecek veya programınızı yeniden düzenleyebilecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Faydalı spor rutininizi sürdürmek için aşağıdaki teşvik edici ipuçlarını sizler için hazırladık. Ayrıca, spor salonuna devam etmeniz için de altı sebep belirttik.

1.Vücudunuz İçin Bakım

Spor salonunda egzersiz yapmak, kaslarınızı güçlendirir ve onları dirençli ve dengede tutar. Günlük yaşamınızda ve sakatlanmaların  önlenmesinde önemlidir. Ayrıca, duruşunuzu, metabolizmanızı ve kardiyovasküler sağlığınızı da geliştirmenize yardımcı olur.

 
barfiks çeken insanlar

2. Estetik Nedenler

Spor salonunda antrenman yapan insanların büyük çoğunluğu daha iyi görünmek ister. Yaz bittiyse ya da motivasyonunuzu kaybetseniz bile, tutarlılık buradaki esas mevzudur.

Spordan sıkıldığınız her sefer,  birkaç ay ara vermenizin hiçbir faydası yoktur. Kış aylarında egzersiz yapmayı bırakmak daha da kötüdür. Tutarlı bir şekilde hareket etmelisiniz.

3. Enerjinizi Arttırır

Spor salonunu, tembelliğiniz yüzünden mi yoksa sizi yıprattığı için mi bırakıyorsunuz? Bu zihniyet sizi sadece geriye götürür. Kulağa çelişkili gelebilir, ama egzersiz yaparken vücudunuzun enerjisi artar. Bu yüzden egzersiz yaptıktan sonra kendinizi yenilenmiş hissedersiniz. Egzersiz ayrıca gerginliği ve stres seviyenizi de azaltır.

4. Beslenme Şeklinizi Düzeltin ve Dinlenin

Diğer fiziksel aktivitelerde de olduğu gibi, spor salonunda egzersiz yapmak sindirim sisteminizi güçlendirir. Bu durum, kaslarınızı beslemek için ihtiyaç duyduğunuz besinleri de sağlar.

Üstelik, yorgun hissetmek, geceleri daha iyi uyuyacağınız anlamına gelir. Bu, kaslarınızın yenilenip gelişeceği bir zaman dilimidir.

Başka bir artısı ise, yemeklerde aşırıya kaçma durumunda ortaya çıkar. Yeteri kadar spor yaptığınız için bu tür bir suçluluk duygusundan kurtulursunuz.

 

5. Ruh Halinizi ve Öz Güveninizi Artırır

Ayna baktığınız zaman, çalışmanızın sonucunu göreceksiniz. Kesin kas hatlarına sahip, ince bir vücuda sahip olmanız, kendinize duyduğunuz saygıyı arttırır ve spora devam etmenizi sağlar.

Ruh haliniz de düzene girecek, dışarı çıkmak ve daha fazlasını yapmak isteyeceksiniz. Fiziksel aktivite her zaman böyle olmasa bile eğlenceli olabilir. O zaman eğlenmenize bakın ve faydalarının tadını çıkarın!

spor salonu bisiklet dersi

6. Sosyalleşmenize Yardımcı Olur

Son olarak, insanlarla tanışmak ve arkadaşlıkları sağlamlaştırmak için harika bir yer olduğu için spor salonuna gitmelisiniz.

Bir arkadaşınızla spor salonuna gitmek, egzersiz yaparken eğlenmenizi sağlar. Rutininiz sıkıcı olmayacak ve durmanızı engelleyen biri hep orada olacak.

Spor salonuna yalnız gitmekle ilgili bir sorun tabi ki de yok; spor salonları, ortak ilgi alanlarını paylaştığınız insanlarla sohbet etmek için ideal yerlerdir. Spor salonunda sevgilileri ve eşleri ile tanışmış insanlar bile var!

Sonuç olarak, spor salonuna devam etmek için birçok geçerli sebep vardır. Şimdi fark etmeseniz bile hayatınıza çok faydalı olan bir fedakarlıktır bu.

 

Bir daha ki sefere evde kalmak ve televizyon seyretmek isterseniz, kendinize karşı çıkın. Çantanızı alıp, spor salonunun yolunu tutun.