Spor Salonuna Gitmenin Sonuçlarını Görmek Ne Kadar Sürer?

Fiziksel kondisyonu geliştirmek için çok çeşitli egzersiz sistemleri ve felsefeleri vardır. Ancak elde edeceğimiz sonuçları ve bunun ne kadar süreceğini belirleyen tek şey yaptığımız egzersiz rutini çeşidi değildir.
 

Yeni bir egzersiz programına başladığınızda kendinize spor salonuna gitmenin sonuçlarını ne zaman alabilirim sorusunu sorarsınız. Bu soruya spor eğitmenlerinin en şüphecisi, herhangi bir değişiklik fark etmek için en kötü ihtimalle 4 hafta kadar zaman gerekli diye cevap verir. Bununla birlikte, spor egzersizlerinde kişisel faktörler çok önemli rol oynar.

Sağlıklı Olmak mı Yoksa İyi Görünmek mi İstiyorsunuz?

Yapılacak ilk şey, “spor salonuna gitme sonuçları” ile tam olarak neyi kastettiğinizi belirlemektir. Bu durumda vücudunuzun fiziksel görünümü, algınız için daha önemli bir rol oynar. Aslında bu gerçekten içinizde neler olup bittiğinin bir yansımasıdır. Egzersiz kendinizi iyi hissetmenizi ve iyi görünmenizi sağlar.

Bu sonuçları almanız için spor salonundaki egzersizlerinizin üzerinden ne kadar zaman geçmelidir? Evet, egzersizden hissettiğiniz ilk duygular ağrı, uyum ve yorgunluktur. Kişiler kendi vücudunu görmeye alışkın oldukları için egzersizin getirdiği değişikleri çok az fark ederler.

Aynada kol kaslarına bakan kadın.

Bu gelişmelerden bazıları öznel olduğu için kişiden kişiye değişebilir. Ancak bu değişikliklerin gerçek olmadığı anlamına gelmez. Örneğin, fitness egzersizi yaparken kaslarınız çalışır ve vücudunuz doğru şekilde tonlanır. Ancak bunun devam etmesi için egzersiz seanslarını sürekli hale getirmelisiniz. Egzersize başladığınız ikinci haftadan itibaren, vücudunuzun en çok egzersiz yaptığınız kısımları şekillenmeye başlar.

 

Her Seansta Ne kadar Süreyle Egzersiz Yaptığınız Önemli mi?

Dünya Sağlık Örgütü, yetişkinlerin haftada en az 150 dakika fiziksel aktiviteye zaman ayırmasını tavsiye etmektedir. Bu önerme, orta yoğunlukta egzersiz yaptığınız varsayılarak yapılmıştır. Daha yorucu ve yoğun egzersizler yaptığınız zaman, uzmanlar günde 74 dakika egzersiz öneriyorlar.

Bu sadece formda kalmak ve vücut performansını kabul edilebilir seviyede tutmak için minimum standarttır. Kas dokusundaki değişiklikleri görebilmeniz için bazı uzmanlar bu sayıların beş ile çarpılması gerektiğini belirtiyor. Bu görüşe göre, zaman önemli bir faktördür.

Yine de, belirli bir süre yoğun bir egzersiz programına katılan herkes, diğerleri ile aynı sonuçları alamaz. Örneğin, morbid obez olan kişiler kilo değişiklikleri yaşarlar, ancak vücut şekilleri uzun bir süre değişmeyebilir.  Dolayısıyla, kişilerin spor salonuna gitmesinin sonuçlarını etkileyen birçok faktör vardır.

Spor Salonuna Gitmenin Sonuçları: Başlangıç Kilosu Çok Önemlidir

Egzersiz programına katılan kişilerin kilosu, sonuçlarının hızını ve görünürlüğünü etkiler. Genellikle daha zayıf olan insanların vücutlarını tonlamaları kilosu fazla olanlara göre daha kolaydır. Ancak bu da göreceli bir değerlendirmedir. Çünkü aşırı zayıf insanlar da ihtiyaç duydukları kiloyu almada zorluk çekerler.

Kilolu olan kişilerde de benzer bir durum görülebilir. Bu durum sadece kilo ile ilgili değil, aynı zamanda kişilerin vücut şekillerine de bağlıdır. Amacınız, vücut tipinize uygun bir egzersiz programı uygulamak olmalıdır. Buna dikkat etmezseniz ilerlemeniz zor olacaktır.

 

Buna göre “H” vücut şekline sahip olan kişilerin iyi sonuçlara daha hızlı ulaştıkları görülmüştür. Bu kişilerin metabolizmaları, hemen hemen her zaman vücutlarının şeklini daha kolay değiştirmelerini sağlar. Bu istedikleri fiziki görünüme ulaşmalarında büyük bir avantajdır.

Mide sağlığı

Beslenme Şekliniz Vücut Tipinizi de Belirler

Bir başka deyiş ile egzersiz vücut şeklinizin sadece %30’unu belirler. Geriye kalan %70 ise diyet ve beslenme alışkanlıklarınızla ilgilidir. Diyetiniz hedefinize uygun değilse egzersiz yaparak almak istediğiniz sonuçlar da beklediğiniz gibi olmayabilir.

Özellikle günlük hayatınız ve genetik faktörler gibi diğer özellikler de dış görünüşünüzü etkiler. Bunlardan daha az önemli olan bir faktör de cinsiyetinizdir. Ancak cinsiyet ile bir kişinin egzersizden ne kadar yarar sağlayabileceği arasında yok denilebilecek kadar az bir ilişki vardır. Zira isterlerse, kadınlar da formlarını erkekler kadar kolay bir şekilde koruyabilirler.

Yani egzersiz seanslarınızı akıllıca planlamanız, spor salonuna gitmenizin iyi sonuçlarını daha hızlı almanızı sağlar. Vücudunuzda büyük değişiklikler, egzersizleri sürekli olarak sürdürmeniz ile zaman içerisinde gerçekleşir. Bu büyük sonuçları görebilmeniz yıllarınızı alabilir. Zayıf bir kişinin vücut tipi 5 veya 6 yıl boyunca fiziksel aktivite yapması sonucunda biraz değişebilir.

Özet olarak, spor salonuna gitmenin hangi sonuçları ortaya çıkaracağını belirleyen birçok faktör vardır. Bunun dışında herkes bu konuda farklıdır. Bu sadece egzersiz seanslarınızı doğru bir şekilde düzenleme meselesi değildir.

 

Bu konuda organlarınız, çevresel koşullar ve hatta psikolojik faktörler de önemli bir rol oynar. Öyle bile olsa, fiziksel şeklinizin karmaşıklığına karşın her zaman küçük iyileştirmeler yapabilirsiniz. Hedefiniz, sahip olduğunuz vücut şeklinizi koruyarak zaman içerisinde vücudunuzu istediğiniz şekle getirmek olmalıdır.