Bacaklar ve Karında Su Tutulumunu Gidermek

31 Ocak 2019
Vücudunuz ona bakma şeklinize ve içinde bulunduğu durumlara göre farklı tepkiler verir. Su tutulumu -medikal dilde ödem veya dropsi olarak bilinir- vücudun dokuları ve boşluklarında sıvı birikmesi anlamına gelir. Endişelenmeyin: su tutulumunu gidermek sizin ellerinizde.

Su tutulumu çok yaygın bir sorundur. Bazen kilo alımıyla karıştırılsa da aslında farklı faktörler sonucunda olur. Bu yazımızda bacaklar ve karında su tutulumunu nasıl giderebileceğinizi anlatacağız. Su tutulumu bir hastalık olarak görülmez, aksine başka hastalıklara dair klinik bir işarettir.

Kadınların vücudunun yüzde 50’si, erkeklerin ise yüzde 60’ı sudan oluşur. Ayrıca su vücudun düzgün çalışması için çok önemlidir. Vücudun sistemler halinde birlikte çalışan farklı organları bulunmaktadır, bu organlar vücudun su seviyelerini düzenlemek ve dengelemekten sorumludur. Eğer bu sistemler düzgün çalışmıyorsa vücut su tutacaktır. Fakat, su tutulumunu gidermek sizin elinizdedir.

Sebepler

Su tutulumunu gidermenin püf noktalarını öğrenmeden önce sebeplerini öğrenmek önemlidir. Bu size ödemden nasıl kaçınabileceğinizi anlamakta da yardımcı olacaktır. Su tutulumunun sebepleri aşağıdadır:

  • Hareketsiz bir yaşam tarzı: fiziksel aktivite kan dolaşımını kolaylaştırır, özellikle bacakları kalbe bağlayan damarlardaki kan dolaşımını arttırır. Eğer düzgün bir dolaşım söz konusu değilse tüm basıncın bacaklarda toplanması olasıdır, bu da suyun geçişini zorlaştırır. Hareketsiz bir yaşamdan uzaklaşmakla alakalı daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.
  • Kötü beslenme: aşırı tuz tüketimi.
  • Kalp veya böbrek sorunları.
  • Hormonal değişimler: kadınlar için, bu durum hamilelik veya adet ile ilgili olabilir.
  • İlaç tüketimi: bazı ilaçlar yan etki olarak su tutulumuna neden olabilir.
  • Çok uzun süreler ayakta kalmak veya oturmak.
Karnını tutan kadın.

Su Tutulumunu Gidermek

Su tutulumu öncelikle ayaklarda gerçekleşir. Fakat bacaklar ve karın dahil olmak üzere vücudun diğer bölgelerinde de ortaya çıkar. Bu alanlar ile uğraşmak bir nebze karmaşıktır fakat cesaretiniz kırılmasın. Sağlıklı karın ve bacaklara sahip olmak için tek yapmanız gereken şey bu basit tavsiyelere uymaktır.

Kardiyo Yapın

Kardiyovasküler egzersiz, veya kardiyo, düzgün kan dolaşımını destekleyen egzersizlerden oluşmaktadır. Kilo vermenize yardımcı olmasının yanı sıra kardiyo, sıvıların karın ve bacaklarda aşırı birikmesini engelleyecektir.

Bu, su tutulumunu gidermek için son derece etkili bir yoldur, bu nedenle onu önceliğiniz haline getirmelisiniz. Kardiyoyu rutininize dahil etmenin LISS, HIIT ve Zumba gibi birçok yolu vardır.

Dar Kıyafetler Giymekten Kaçının

Unutmayın, vücudunuz özgür ve akıcı bir dolaşımdan hoşlanır. Sağlıklı bir dolaşıma sahipseniz bile dar kıyafetler gibi bu durumu etkileyebilecek farklı faktörler vardır. Pantolon, kemer, çorap, iç çamaşırı veya başka bir kıyafet tarzı vücudunuza basınç uygulayan her şey kan dolaşımınızı engelleyecek ve su tutulumuna neden olacaktır.

Sağlıklı Beslenin

Meyve, sebze ve baklagiller içeren sağlıklı bir beslenmeye sahip olduğunuzdan emin olun. İşlenmiş gıdalardan ve sodyum içeren gıdalardan uzak durun. Bu esnada yemek pişirirken mümkün olduğunca az tuz kullanmaya özen gösterin. Ne kadar tuz tüketirseniz o kadar fazla su tutulumu olacaktır. Ayrıca, yemeklerinize ara sıra ananas ve salatalık katabilirsiniz. Bu yiyeceklerin antienflamatuar özellikleri bulunmaktadır, bu da su tutulumunu azaltmanıza yardım edecektir.

ananaslar

Bacaklarınızı Yüksekte Tutun

Günde aşağı yukarı iki kez bacaklarınızı yükseğe kaldırmak dolaşımınıza ve vücudunuzdaki sıvılarının akıcılığına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda hafif masajlar ile destek de olabilirsiniz. Fakat masajı, sadece canınızı yakmıyorsa yapın. Eğer canınız yanıyorsa, dolaşımın düzelip şişkinliğin inmesini beklemeniz en iyisidir.

Su tutulumunun bir hastalık olmadığı, fakat başka hastalıklara bir işaret olduğunu her zaman aklınızda tutun. Ciddi bir hastalığınız olduğu anlamına gelmeyebilir fakat su tutulumu, eğer alışkanlıklarınızı düzeltmezseniz bir hastalığa yakalanma riskiniz olabileceğine dair bir uyarı işaretidir.

Bu nedenle çok az su tutulumu yaşıyorsanız hatta belki hiç yaşamıyorsanız bile bu tüyolara uymalısınız. Bunlar faydalı ve önlem niteliğinde uygulamalardır. Sağlıklı bir vücut, uzun bir yaşam demektir!