Powerball Topacının Yararları

26 Aralık, 2018
Powerball topacının popülaritesi son yıllarda oldukça artmaktadır. El bileği, elin ve kolların rehabilitasyonu ve güçlendirmesi için çığır açan bir alettir.
 

İlk bakışta powerball bir egzersiz aletinden daha çok bir çocuk oyuncağına benzeyebilir! Bununla birlikte Powerball, hem fizyoterapi hem de kas güçlenmesi için önemli faydalar sağlar. Her geçen gün daha fazla sağlık çalışanı, Powerball’un olası kullanımlarını ve faydalarını araştırıyor. Bu yazımızda, temel işlevlerini ve yararlarını ortaya çıkaracağız.

Powerball Nedir?

Aynı zamanda sinerjik olarak da adlandırılan Powerball, polikarbonattan yapılmış ve içinde bir topaç bulunan küreler içerir. Bu, kendi ekseni üzerinde, topu döndürdüğümüz yönün aksi yöne doğru dönen simetrik bir yapıdır.

Powerball’da yarattığımız hız arttıkça, topacın devri de yükselecektir. Sonuç olarak, üretilen direnç daha çok olacak ve döndürmek için daha fazla güce ihtiyacımız olacak.

mavi yuvarlak powerball

Ağırlıklarına ve tasarımlarına göre farklı modelleri vardır. Bazıları 10 kg iken, bazıları 15 ya da 20 kg olabilir. Tüm Powerball’lar bir tenis topu büyüklüğündedir.

Tasarım açısından, başlangıç yada ileri seviye sürümlerini satın alabilirsiniz. İleriye seviye versiyonları, LED numaraları ile dakikadaki devir sayısını gösterir.

Powerball’un Yararları

 

1. Fizyoterapi Rehabilitasyonu İçin Mükemmel Bir Üründür

Powerball, kinesiologlar (kas hareketlerini inceleyenler) tarafından giderek daha fazla kullanılıyor. Bu bağlamda temel işlevi el, bilek, ön kol, dirsek ve omuz kaslarını ve eklemlerini tedavi etmektir.

Ayrıca, bu bölgelerdeki nöromuskuler verimin geri kazanılmasına yardımcı olmada da çok etkilidir. Bu, gerekli hareketleri, gücü ve dengeyi sağlamak için beynin farklı bağlantılarını, farklı kaslarla birleştirir.

2. Çok Fazla Titreşim Üretmez

Bu toplar sadece 250 kHz’lik bir titreşime ulaşabilir, böylece kemikleri ve eklemleri olumsuz yönde etkilemezler. Bununla birlikte, daha yüksek bir titreşim ile çalışmak, fayda sağlamak yerine, sakatlanmalara neden olabilir.

Kürenin hareketini durdururken dikkatli olmak önemlidir. Dahili yapı öylesine hızlı döner ki, kullanıcı eliyle durdurmaya çalışırken kendini yakabilir.

Ayrıca, hala hareket ediyorsa, topu bir yüzeye bırakmanız da önerilmez. Ürettiği enerji onu hareket ettirir, düşebilir ve hatta yakındaki nesnelere zarar verebilir.

3. Propriyosepsiyon (iç algı) Çalışmaları

Propriyosepsiyon, duyularımızın beynimize gönderdiği bilgilerdir, böylece beyin gereksinimlerimize göre cevap verir. Powerball ile sinir sisteminin, cevap vermesi gereken farklı kaslarının kullanılmasını talep ediyoruz.

4. Gücünü Arttırır

Birkaç dakika içinde kas gücümüz üzerinde çalışmamızı sağladığı için, çok güçlü bir egzersiz aletidir. Powerball’u kullanarak iki veya üç günlük kısa egzersiz setleri ile ellerimizi, bileklerimizi ve kollarımızı geliştirebiliriz.

 

Bu küreler farklı yoğunlukta ve rastgele yönlerde kuvvetler üretir. Buna cevaben, vücudun kontrolü sağlayan kasları harekete geçirmesi ve istenen hareketle devam etmesi gerekir.

5. Antrenman Yapması Eğlencelidir

İnkar etmeye gerek yok, powerball ilgi çekici ve iyileşmeyi teşvik edici bir spor aletidir. Kuşkusuz, ellerimizi ve kollarımızı güçlendirmek için sık sık yaptığımız rehabilitasyon çalışmalarından daha farklıdır.

Kimler Kullanabilir?

karpal tünel sendromu

Bilekleri, kolları, dirsekleri veya omuzlarıyla ilgili hiçbir sağlık problemi yaşamamış olan insanlar, bu küreleri kuvvet, dayanıklılık ve dengelerini arttırmak için kullanabilir. Her durumda, kontrollü kullanım önerilir. Acıya veya aşırı yorgunluğa neden olmamalıdır.

Aslında, çoğu gitarist ve baterist de olmak üzere pek çok müzisyen, ellerini güçlendirmek için bunu kullanır. Aynısı sporcular, sanatçılar ve bilgisayar başında zaman geçiren kişiler için de geçerlidir.

Üstelik daha önce de belirttiğimiz gibi, Powerball kinesiyoloji alanında sıklıkla kullanılmaktadır. Bu araçla rehabilite edilen en yaygın rahatsızlıklar:

  • Karpal tünel Sendromu
 
  • Bahsedilen vücut alanlarının herhangi birinin incinmesi/sakatlanması
  • Kronik patolojiler veya aşırı kullanım
  • Burkulma, çıkık veya kırık
  • Tenisçi dirseği

Son olarak, bu son ifade ettiğimiz durumlarda kullanımının bir sağlık uzmanı tarafından reçete edilmesi ve kontrol edilmesi gerektiğini de vurgulamak önemlidir. Aksi halde, Powerball’un yanlış kullanılması hali hazırda geçerli durumların da kötüleşmesine neden olabilir.