Migren ile Egzersiz Yapabilir misiniz?

20 Temmuz 2019
Migrenden muzdaripseniz, bir nöbet esnasında egzersiz yapmanın iyi bir fikir olup olmadığını merak edebilirsiniz. Doğru kararı vermeniz için size değerli bilgiler sunacağız. Vücudunuzun fiziksel çabaya nasıl tepki vereceğini yalnızca siz bilebilirsiniz.

Migren ile egzersiz yapmakla ilgili birçok görüş, mit ve tartışma vardır. Bu yazıda, migren ve egzersiz ile ilgili birkaç yönü açıklayacağız. Bu durumdan muzdarip insanlar için egzersiz yapmanın en uygun yolunu keşfetmek için okumaya devam edin.

Bazı insanlar migren ile egzersiz yapmanın önerildiğine inanmaktadır. Bu kişiler, egzersizin migren kaynaklı rahatsızlıkları azaltmaya yardımcı olduğunu iddia ediyorlar.

Bununla birlikte, bazıları ise migren döneminde tüm fiziksel aktivitelerden kaçınmanın en iyisi olduğuna inanmaktadır. Bu çelişki bizi şu soruya yönlendiriyor: migren ile egzersiz yapabilir misiniz? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Migren ile Egzersiz Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Migren, genellikle başın bir tarafında yer alan ve beynin vasküler değişikliklerine bağlı tekrarlayan yoğun baş ağrıları olarak tanımlanır.

Migren mide bulantısı, kusma ve sese veya ışığa duyarlılık ile birlikte tezahür edebilir. Bu, çoğu durumda, kişilerin günlük faaliyetlerini gerçekleştirmelerini engelleyen bir rahatsızlığa neden olabilir.

Migren esnasında egzersiz yapmanın akıllıca olup olmadığına karar vermeden önce aşağıdaki faktörleri dikkate almak önemlidir:

  • Ağrının şiddeti: bazen ağrı hafif olabilir ve kısa sürebilir, ancak ağrı uzun sürebilir ve yoğun da olabilir. Bazen ağrıyı hafifletmek için ilaç kullanılmalıdır.
migren ağrısı yaşayan kadın

Migren ile egzersiz yapıp yapamayacağınızı belirlemek yukarıda belirtilen faktörlere bağlıdır. Bazı faktörler migreni hafifletmeye yardımcı olurken diğerleri onu daha kötü hale getirebilir.

Egzersiz Yoluyla Ağrıyı Azaltmak

Evet, migren esnasında egzersiz yapabilirsiniz ve fiziksel aktivite aslında kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Ancak bu, aşağıdaki şartlar altında geçerlidir:

  • Gerçekleştirilecek egzersizler hafif olmalıdır.
  • Baş ağrısına rağmen, yapacağınız egzersizi tam olarak yapabileceğinizi hissetmelisiniz.
  • Migrene etki eden bir hastalıktan muzdaripseniz, egzersiz yapmaya karar vermeden önce doktorunuza danışmak en iyisidir.
  • Migren hafif olmalıdır.

Egzersiz migren ağrısının azaltılmasına yardımcı olabilir. Bu, kan akışını arttırdığı ve dolayısıyla beynin oksijen alışını iyileştirdiği için gerçekleşir. Ek olarak, endorfin salınımı sizi daha iyi hissettirebilir. Yoga veya Pilates gibi hafif egzersizler, migreninizi yok etmenize yardımcı olabilir.

Migren Ağrınızı Egzersizle Ağırlaştırmak

Öte yandan, migren ile egzersiz aşağıdaki durumlarda tavsiye edilmez:

  • Ağırlık, hız ve kuvvet içeren zorlu egzersizler yapmayı planlıyorsanız.
  • Ağrı yoğun ise ve başka rahatsızlıklar da varsa.
  • Sağlığınızı tehlikeye sokan başka bir patolojiye sahip iseniz.

Yukarıda belirtilenlerden herhangi biri sizi tanımlıyorsa, egzersiz yapmak migreninizi ağırlaştırabilir. Hipertansiyon gibi hastalıklar da etkileyici bir faktör olabilir. Fiziksel efor stresi artırabilir ve durumunuzu daha da kötüleştirebilir.

spor salonunda ağrı çeken kadın

İki Ucu Keskin Kılıç

Egzersiz migren ağrısını azaltmak konusunda faydalı olsa da, bu çok sık egzersiz yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Bir migren ağrısı ile egzersiz yapmak iki ucu keskin bir kılıçtır: fayda sağlayabilir, fakat aynı zamanda zarar da verebilir.

Bu nedenle, mümkün olduğunca dikkatli olmalısınız. Bir günlük egzersizi atlamak sorun değil. Bir numaralı önceliğiniz sağlığınız olmalı. Migrenlerin zararsız olabileceğini, ancak başka bir ciddi durumun da bir belirtisi olabileceğini unutmayın. Herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza sormaktan çekinmeyin.

Migren ve egzersiz her zaman birbirlerine uymayabilir. Bir karar vermek söz konusu olduğunda, sağlığınızın her şeyden önce gelmesi gerektiğini unutmayın. Bu nedenle, migreniniz varsa egzersiz yapmadan önce iyi düşünün.