Yeni Başlayanlar İçin CrossFit: İpuçları ve Püf Noktalar

1 Mart 2019
Yeni başlayan biriyseniz veya daha önce pek egzersiz yapmadıysanız bile, bu tür bir fiziksel aktiviteyi deneyebilirsiniz. Bu yazımızda CrossFit'e yeni başlayanlar için birkaç öneri ve püf noktası paylaşacağız. Unutmayın, bu sporda biraz sabır ve azim göstererek istediğiniz hedeflere ulaşabilirsiniz.

CrossFit günümüzde var olan en yoğun ve eksiksiz egzersizlerden biridir. Tam da bu sebepten çoğu insan bu egzersizi başaramayacaklarını düşünüyor.

CrossFit Nedir?

CrossFit koç ve atlet olan Greg Glassman tarafından oluşturulmuş yoğun bir egzersiz rutinidir. Bu egzersizin amacı vücudu geliştirmek ve bedeni tam potansiyeline ulaştırmaktır; bunu esneme egzersizleri, ağırlık kaldırma, dead weight (net ağırlık) ve sadece kendi bedeninizi kullanarak yapacağınız çeşitli hareketler ile elde edebilirsiniz.

CrossFit antrenmanları yaklaşık 1 saat sürer. Çok fazla efor talep eden bir fiziksel aktivite olmasına rağmen, buna kendinizi kademeli olarak alıştırabilirsiniz.
CrossFit’e yeni başlayanlar genel olarak aynı egzersizleri yaparlar. Aradaki fark egzersizlerin yoğunluğundandır. Bu sayede daha tecrübesiz olan kişiler de yavaş yavaş bu egzersizleree ayak uydura bilirler.

Yeni Başlayanlar İçin CrossFit; Öneri ve Püf Noktalar

Ücretsiz Deneme

Birçok durumda insanlar belirli bir egzersizin ya da fiziksel aktivitenin yararları hakkında bir makale okuduktan hemen sonra onlara kaydolmak için çok acele ederler. Her ne kadar kararlı olmak iyi olsa da, önceden ücretsiz bir sınıfı denemeniz veya sadece deneme süreci için ödeme yapmanız önerilir.

Ağırlık egzersizi yapan bir kadın.

Bunu yaparak bu tür bir egzersizi yapmaktan memnun olup olmadığınıza karar verebilirsiniz; aynı zamanda spor salonu ortamına, eğitmeninize ya da sınıf arkadaşlarınıza uyum sağlayıp sağlayamadığınızı da öğrenirsiniz. Yapmaya hevesli olduğunuz spor aktivitesinin amacı bazen biraz karışık gelebilir, bu yüzden de sabır ve azminizi geliştirmeniz gerekir.

Doğru Spor Salonu

Doğru CrossFit spor salonunu bulmak önemlidir;  güzel bir ortam, koç ve sınıf arkadaşları, tesisler, ekipman vb. bulmak gibi bazı değişkenleri göz önünde bulundurmalısınız.

Şehrinizdeki farklı CrossFit spor salonları ile ilgili bilgi ararken bunların hepsini dikkate alın. Seçeceğiniz salon, resmi CrossFit organizasyonu ile bağlantılı olmalıdır. Resmi CrossFit sitesinde dünya üzerindeki on binden fazla bağlantılı merkez ile ilgili güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Dead Weight (Net Ağırlık)

Dead weight, fonksiyonel kapasiteyi ve stabilizasyonu artırmak için en etkili egzersizlerden biridir; bu rutin tüm CrossFit programlarında yer almaktadır.

Halter kaldırmaya çalışan bir kadın sporcu.

Bunu yapabilmek için, yeni başlayan kişi sadece halter barı ile başlamalı, duruş ve tekniklerini zamanla geliştirmelidir. Sonrasında tepkilerinize ve ilerlemenize bağlı olarak ağırlığı zamanla artırabilirsiniz.

Başlangıç Programı

CrossFit spor salonlarında genellikle başlangıç sınıfları bulunmaktadır. Eğer mevcut değilse, koçunuzla bu konu ile ilgili konuşmanız gerekir; bu aktivite için esas hareketleri yavaşça öğrenmek çok önemlidir.

Bu konuda göz önünde bulundurmanız gereken bazı hususlar şunlardır; ağırlık kaldırma, şınav, sumo deadlift ve sağlık topu kaldırmak.

Zaman

Birçok spor salonu antrenmanlarının arasında CrossFit en çok talep gören antrenmanlardan biridir. Yeni başlayanların sabırlı olmalarını ve bu antrenmana gerekli süreyi adamaları gereklidir; hiçbir dersi kaçırmamanız, her zaman zamanında gitmeniz ve egzersizi tam olarak tamamlamadan dersten çıkmamanız dikkate alınması gereken hususlardır. Bu son öneri, sakatlanmalardan kaçınmak için önemlidir.

Kutu üstünde squat yapan kadın

Sınıf arkadaşlarınız ile iyi geçinmeniz aynı zamanda her ders için iyi bir motivasyon desteğidir. Bedeninizin devamlı olarak karşınıza çıkan zorlukların üstesinden geldiğini gördükçe, daha rahat hissedeceksiniz.

Yeni başlayanlar için CrossFit, başlangıçta yoğun bir tecrübe olabilir. Birçok durumda insanlar bu sporun kendi alışkanlıklarının dışında olduğunu düşünürler.

Ne olursa olsun, bu özelleştirilmiş spor salonlarına giderseniz ve biraz da inatçı olursanız bedeninizdeki değişimleri göreceksiniz; bu motivasyon kazanmanın ve limitlerinizi aşmanın en iyi yoludur.