CrossFit Yapmak İçin Çok Neden Var

07 Ocak, 2019
CrossFit, gittikçe popülerleşen bir egzersiz uygulamasıdır. Yoğunluğu ve çeşitliliği sayesinde bağımlılık yaratır. Şüphesiz, en eğlenceli egzersiz türlerinden biridir. 
 

Son dört ya da beş yıldır dağ başında yaşamıyorsanız, muhtemelen crossFit adlı egzersizi duymuşsunuzdur. CrossFit yapmak son yıllarda giderek popülerleşti ve bu egzersize odaklanan spor salonlarının sayısı arttı. Bunun nedeni, crossFit geçici bir trend gibi görünse de, crossFitin sunduğu avantajlardır.

Hâlâ denemeye cesaret edemeyen kişilerdenseniz, neden crossFit yapmak gerektiğini anlatmak veya en azından size bu sporun sizin için uygun olup olmadığına karar verme fırsatını sunmak istiyoruz.

Gittikçe daha fazla insan crossFitin ne olduğunun farkına varmış gibi görünüyor. Ya bu egzersizi yapan birini tanıyorlar ya da evlerinin ya da işlerinin yakınındaki bir spor salonunda bu disiplininin sunulduğunu görüyorlar.

Kendinizi Geliştirin

CrossFit yapmak, diğer sporlarda olduğu gibi, sınırlarınızı aşmak için zorlanmanıza neden olmaz.

Elbette elinizden gelenin en iyisini yapmak için çalışmalısınız, ama amaç kendinizi geliştirmektir, başkalarıyla rekabet etmek değil.

Bunu nasıl başarabilirsiniz? Yapmanız gereken ilk şey sağlam bir güç, hareketlilik ve esneklik temeli kazanmaktır. Bunun için yavaş başlayın, eğitmeninizi dinleyin ve kaldırdığınız ağırlıktan ziyade hareket ve tekniklerinize odaklanın.

Kaldıramayacağınız Yük Altına Girmeyin

CrossFit yapmak için en önemli nedenlerinden biri, her bir bireyin yetenek ve kapasitesine uyarlanabilen bir egzersiz şekli olmasıdır. Yine kendi bedeninizi tanımanın ve kendi sınırlarınızı zorlamak için sağduyunuza başvurmanın önemini vurgulamak istiyoruz.

 
CrossFit yapan kadın ve erkek

Vücudunuza Doğru Yakıtı Verin

Ne yediğiniz, genellikle yaptığınız egzersizden ya da kaldırabileceğiniz ağırlıktan daha önemlidir.

Beslenme, hayatınızın her alanında önemli bir yer tutmaktadır, çünkü enerji seviyenizi, iyileşme kapasitesinizi, hastalıklara karşı savunmanızı etkiler. Her sistemde olduğu gibi, vücudunuza çöp verirseniz, karşılığında çöp alırsınız.

Ne yediğinizin niteliği miktardan daha önemlidir, bu nedenle sağlıklı yiyecekler yiyin ve çeşitli bir diyet tüketmeye çalışın.

Şüphelerinizden kurtulun

Bu sizin zamanınızı, paranızı ve sağlığınızı ilgilendirdiğinden, anlamadığınız her şeyi şeyi sormalısınız. Sorularınıza cevap alamıyorsanız, egzersizi yanlış yaparsınız ve bu da sonuçlarınıza yansır.

Soru sormaktan korkmamalısınız. Bir noktada hepimiz acemiydik ve hepimiz aynı şeyleri yaşadık.

Unutulmaması gereken önemli nokta şu: Doğru tekniği öğrenin ve uzmanlaşana kadar her egzersizi doğru şekilde tekrarlayın.

CrossFit Yapmak Her Şey Değildir

CrossFit, genel fiziksel hazırlık üzerinde odaklanan bir fitness ve güç antrenmanı yöntemidir. Hızlı bir şekilde kendi başına bir spor haline geldiği ve popülerleştiği doğru olsa da, bu mutlaka sizin için de temel bir spor olması gerektiği anlamına gelmez.

 

İyi bir genel fiziksel egzersiz yapmak yeni zorluklarla başa çıkmanızı sağlar. CrossFit tüm yaşamınız olmamalı, bu egzersizi sadece daha iyi bir yaşam yaratmak için kullanmalısınız.

spor salonunda telefonuna bakan kadın

Egzersiz Asla Kolaylaşmaz, Sadece Acı Azalır

“Acı dünyasında” geçirdiğiniz süre uzadıkça, daha az acı çekeceksiniz. Daha da güçlenecek, aerobik kapasitenizi artıracak ve zihinsel olarak güçlü olacaksınız.

Tüm bunlar, deneyim ile birleştiğinde, sağlığınıza zarar vermeden ne kadar ileri gidebileceğinizi bilmenizi sağlayacaktır.

Herkesin Kötü Günleri Olur

Unutmayın, egzersiz yapmak için çok zamanınız olmayabilir. Gelişmediğinizi ya da gerilediğinizi hissettiğiniz günler de olacaktır.

O günlerde cesaretinizi kaybetmemeniz gerek. Egzersizinizi olabildiğince en iyi şekilde tamamlayın, esneme hareketlerini yapın ve dinlenin. İyi hissetmemek, dünyanın sonu değil.

Yoğun Çalışma İle Çok Çalışmayı Karıştırmayın

Kötü bir gün geçiriyorsanız, egzersize tüm enerjinizi vermek zor olacaktır. Pes etmeyin. Şiddeti biraz azaltın ve tekniğe odaklanın.

“Sadece motive olduğunuzu hissettiğiniz günlerde çalışıyorsanız çok fazla şey başaramazsınız.”
-Jerry West-

 

Eğlenin

Unutmayın ki CrossFit yapmak için en iyi nedenlerden biri eğlenceli olmasıdır.

Gerçek şu ki eğlenceli olmayan bazı egzersizler de var. Ama onları bitirdiğinizde, arkadaşımız serotonin sayesinde her zaman özel bir mutluluk ve başarı hissi yaşarız.

CrossFit Yaparken Bir “Ateş Üfleyici” Olun

“Ateş üfleyici”, crossFit’in öncülerinden biri olan Greg Amundson tarafından uydurulmuş bir tamlamadır. Zafer ve yenilgileri, yılmaz bir moral gücü ve iyimserlikle karşılayan kişileri tasvir için kullanılıyor. Bu, gerçekten sporcu ruhlu insanlara özgü bir özelliktir.

spor yaparken mola vermiş adam

Bir ateş üfleyici olmak için crossFit yarışmalarında rekabet etmeye gerek yok. Her gün egzersiz yapıp sınırlarımızı aşmaya karar verdiğimiz andan itibaren hepimiz ateş üfleyici oluyoruz.

Dinlenme Sürenize Saygı Gösterin

Aşırı egzersiz yapma ya da gerektiği kadar dinlenmeme hatasına düşmek kolaydır.

Dinlenme süresi, spor süresi kadar önemlidir. Esasen, bir gün dinlenmeye ayırmak tercih edilir. Hatta her dört ya da altı haftadan sonra bütün bir hafta dinlenmelisiniz.

Bunu yapmaz ve her gün sınırınızı zorlarsanız, er ya da geç kendiniz sakatlarsınız.

 

İyi beslenin, bol su için ve dinlenin, çünkü tüm bu sıkı çalışmanızın görünür hale gelmesi için dinlenme süresi gereklidir.