Yüzerken Yapılan En Yaygın Hatalar

16 Aralık, 2018
Doktorlar ve uzmanlar, vücudun her bölgesinin kullanılmasını sağladığı için yüzmeyi önerir. Bu yazımızda yüzerken yapılan en yaygın hatalardan bahsedeceğiz.
 

Yüzme, en kapsamlı sporlardan biridir ve uzmanlar tarafından sıkça önerilir. Çok basit görünse de yüzerken kaçınmanız gereken bazı yaygın hatalar vardır.

Dahası, en iyi sonuçları almanıza yardımcı olacak teknikler ve alıştırmalar bulunmaktadır. Ayrıca en yaygın yüzme hatalarından kaçınmak için tavsiye ve uyarıları izlemek önemlidir.

Tekrar havuza ya da denize gittiğinizde bu spordan en iyi şekilde faydalanmak için öne çıkan özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yüzerken Yapılan En Yaygın Altı Hata

Herkes farklı şekilde yüzer ve daha iyi performans için belirli hareketler kullanır. Bir hareketin en ufak bir değişimi, yüzücünün verimliliğini değiştirebilir ve hatta kalıcı bir sakatlanmaya yol açabilir. En yaygın yüzme hataları genellikle şu teknikleri içerir:

Kulaç Uzunluklarını Minimumda Tutmak

Bu yüzerken yapılan en yaygın hatalardan biridir, çünkü insanlar bu şekilde daha hızlı gideceklerini düşünürler. Bununla birlikte hızınız, bacaklarınızda ve kollarınızdaki ivmenin bir sonucudur. Bu hatayı önlemek için kolunuzu ve elinizi olabildiğince uzağa uzatın. Böylece kalçalarınızdaki hareketi geliştirir, solunum hızınızı artırır ve aşırı kulaç tekrarını azaltırsınız.

Yanlış Vücut Hizalaması

havuzda yüzen kadın
 

Yüzerken, sakatlanma  riskini azaltmak için doğru bir duruş önemlidir. Dahası, bu hızınızı suda korumanıza yardımcı olur. Duruşunuzu etkileyebilecek hareketler şunlardır:

  • Başınızı uzatarak yüzmek: vücudunuzu katılaştırır ve hareketlerinizi zorlar. Bunu düzeltmek için aşağıya bakmaya devam edin. Bu şekilde, boynunuzdaki gerginliği azaltacak ve duruşunuzu geliştireceksiniz.
  • Yanlış bilek hareketi: suyun kaymasını önler. Bunu önlemek için bileğinizin düz durduğundan emin olun.Vücudunuzun yükseltilmiş, düzgün hizalanmış, rahat ve genişletilmiş pozisyonda olması gerektiğini unutmayın. Bu duruşu devam ettirmek için yüzünü aşağı doğru tutmalısınız ve gövdenizi uzatmalısınız.

Yetersiz Solunum

Duruşta olduğu gibi, yüzerken nefes kontrolü de önemli bir faktördür. Dahası, aynı zamanda yüzerken yapılan en yaygın hatalardan biridir. Başınızı çok fazla kaldırmak, bu aktiviteyi olması gerekenden daha zor hale getirir ve boynunuzda gerilime neden olur. Bir başka hata da suyun altına girmeden önce nefesini tutmaktır.

havuzda yüzen insanlar

Sürekli nefes vererek ve soluk almak için vücudunuzun hareketinden yararlanarak yanlış nefes almayı önleyebilirsiniz.

 

Ayakların Yanlış Konumlandırılması

Ayak bilekleriniz büküldüğünde, direnç artar. İdeal olarak, ayaklarınızın kıvrımları yerlerini uzatıp sağladığı kaldıraç gücünden faydalanmalısınız. Kramp yaşayabilirsiniz ama sürekli egzersiz sayesinde bu durum kaybolacaktır ve daha fazla esneklik kazanacaksınız.

Yanlış Bacak Hareketi

Yüzerken yapılan bir başka yaygın hata, bacaklarınızı (ve dizlerinizi) çok fazla  çırpmaktır. Ayrıca bacaklarınızı çapraz yapmak veya bacaklarınız arasındaki boşluğu arttırmak sürtünmeyi arttırır ve yüzme sırasında etkinliğinizi azaltır.

Bu hatayı önlemek için çırpma hareketinizi pratik yapmalı ve kendinizi kalçalarınızla ittiğinizden emin olmalısınız. Bu hızınızı artıracak ve fiziksel yorgunluğu azaltacaktır.

Sırtınızı Bükmek

Gövdeniz, kalçalarınız ve bacaklarınız arasında yetersiz koordinasyon varsa, çırpma hareketi için daha fazla güç gerekir. Bu, alt sırtınızı ve belinizi kamburlaştırmanıza ve muhtemelen sakatlanmalara neden olabilir.

Bunun olmasını önlemek için duruşunuza dikkat edin. İtme ve çekme sırasında kalça kaslarınızı kaldırmaya çalışın. Bu şekilde, hızınızı artıracak ve alt sırtınızdaki gerginliği azaltabileceksiniz.

Yüzerken Yapılan Hataları Önlemek İçin İpuçları

Yüzme yararlı bir spordur. Acil durumlarda hayatta kalmak için de öğrenilmesi gerekir. Ayrıca sayısız faydası vardır. Bu nedenle, en yaygın yüzme hatalarından kaçınmak için aşağıdaki önerilere dikkat edin:

 
  • Antrenmanınız için doğru ekipmanı kullanın. Bu, teknikleri mükemmelleştirmenize ve hem kısa hem de uzun vadede sakatlanmalara neden olabilecek hatalardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.
  • Kurbağalama ve sırt üstü yüzmeyi öğrenin. Sonra kelebek gibi daha karmaşık tekniklere geçin.
  • Yüzmeden önce ısının ve esneyin.
  • Bir eğitmen yardımıyla, direnç ve hareketinizi geliştirmek için nefes teknikleri uygulayın.

Sonuç olarak, her seviye için yeterli teknik kullanarak en yaygın yüzme hatalarından kaçınabilirsiniz. Bu önerileri uyguladığınızda harika sonuçlar elde edeceğinizi göreceksiniz.