Ağırlık Egzersizleri Kardiyovasküler Sağlığa Faydalıdır

Ağırlık çalışmak, kardiyovasküler (kalp-damar) sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olur. Ayrıca, evde yapabileceğiniz egzersizler de dahil olmak üzere çeşitli egzersizlerin avantajlarından yararlanmanızı sağlar.
 

Bazı insanlar ağırlık çalışmanın kardiyo yapmamak ve, kalp-damar sağlığınızı ihmal etmek anlamına geldiğini düşünüyor. Ancak dambıl, disk ve bar kaldırma egzersizlerinde harcanan efor da kardiyovasküler sağlığınız için iyidir. Daha fazla bilgi için yazımızı okumaya devam edin.

Ağırlık Egzersizinin Önemi

Günümüzde, ağırlık çalışması diğer popüler egzersiz yöntemleri tarafından gölgede bırakılmıştır. Bu nedenle, birçok kişi ağırlık egzersizinin sağlığınız için iyi olmadığını düşünür.

Aslında bu egzersiz, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek için en iyi egzersiz yöntemlerinden biridir. Ağırlık egzersizinin temel amacı kasları tonlamak ve güçlendirmektir. Bu nedenle, dayanıklılık ve güç gerektirir.

Kalp sağlığı

İdeal olan, ağırlık egzersiz rutininden önce veya sonra kardiyo egzersizi (sabit bisiklet vb) yapmaktır. Kaslarınızı güçlendirmek için dambıl veya bar ile çalışmanız yeterli olacaktır.

Kardiyo egzersizi, yağ yakmanıza ve dayanıklılığınızı arttırmanıza yardımcı olur. Ancak ağırlık egzersizlerinin kendine özgü ilginç faydaları vardır. Bu faydalar arasında osteoporoz riskini azaltmak, duruşu iyileştirmek, daha fazla güç kazandırmak ve kas kütlesi kaybını önlemek bulunmaktadır.

Tabii ki, estetik faktörünü de bir kenara bırakamayız. İyi tonlanmış kollar, batı ülkelerinde güzellik ile eş anlamlıdır. Ek olarak, rutini gerçekleştirirken uyulması gereken disiplin ve bağlılık da başlı başına dikkate değer.

 

Pek çok insan, sakatlanma riski nedeniyle ağırlık egzersizlerinden kaçınır. Diğerleri de vücudun bir bölümünü orantısız olarak geliştireceği konusunda endişelenir. Hatta bazı kadınlar bu tür egzersizlerin onları “erkeksileştirdiğine” inanır.

Bununla birlikte, eğer iyi bir antrenör tarafından yönlendirilir, yetenek seviyenize uygun ağırlıklar kullanır ve doğru egzersiz tekniğini uygulayabilirseniz bu olumsuzlukların hiçbiri gerçekleşmez.

Ağırlıklar Kardiyovasküler Sağlık İçin Faydalı mıdır?

Daha önce de söylediğimiz gibi, ağırlık egzersizi çok çeşitli faydalar sunar. Ayrıca bu egzersizin göz önünde bulundurulması gereken başka avantajları da vardır: Sağlığı iyileştirmek, sağlıklı yaşlanmak, sakatlanmaları önlemek ve daha iyi yaşam kalitesi.

Ağırlık egzersizi yapan kadın

Yakın zamana kadar, kardiyovasküler sağlığın iyileştirilmesi, ağırlık çalışmasının avantajları arasında sayılmıyordu. Fakat, artık durum böyle değil. Ağırlık kaldırmanın, çalışılan bölgedeki kan akışını arttırdığı için kalbinize ne kadar fayda sağlayacağını anlamak kolaydır.

Kalp-damar ve solunum sistemi için olan faydaları kardiyo egzersizi kadar olmasa da, ağırlık kaldırmanın sağlayabileceği iyileşmeleri küçümsememeliyiz. Bu egzersizin faydalarını en üst düzeye çıkarmak için, egzersiz seanslarınıza biraz hareket ekleyerek ağırlık kaldırmanın ötesine geçmeniz gerekir.

Her egzersiz için 10 tekrardan 5 set içeren yüksek yoğunluklu bir ağırlık egzersiz rutini, vücudunuzdaki oksijen miktarını arttırır ve kan akışını iyileştirir. Bu nedenle, ağırlık egzersizi, damarlarınızın ve atardamarlarınızın sağlığını, kardiyo egzersizine benzer şekilde iyileştirmeye yardımcı olur.

 

Olası Negatif Etkiler

Ağırlık egzersizinin, kalp ve damar sağlığınız için gerçekten kötü olduğunu söyleyen bir başka teori de vardır. Bu sorun, vücudunuzun ağırlıkları kaldırmak için uygulamak zorunda olduğu baskının  kalbinizi olumsuz yönde etkileyebilecek olmasından kaynaklanır.

Özellikle profesyonel ya da rekabetçi düzeyde olan kapsamlı bir ağırlık çalışması rutini damarlar ve arterler üzerinde zararlı etkilere neden olabilir. Örneğin; karotis arteri ve boyun damarları gibi…

Biseps ve triseps kaslarınızı çalıştırırken çok dikkat edin. Kollarınızı kaldırırken, alın ve boyundaki damarlar daha belirgin hale gelir. Bunun nedeni, gerilmeleri ve çok fazla çaba sarf etmeleridir. Aynı durum göremesek de kalpte de meydana gelir.

Ağırlık egzersizinin kalp-damar sağlığınızı olumsuz yönde etkilemesinden kaçınmak için bir doktora danışmanızı öneririz. Doktor farklı testler yapabilir ve bu tür bir rutinin sizin için uygun olup olmadığını söyleyebilir.

Ayrıca size rutininizi kardiyo ile nasıl tamamlayacağınız konusunda da yardımcı olabilir. Böylece, hem kalbiniz hem de kaslarınız en iyi şekilde çalışacaktır. Bu sayede ağırlık çalışmanın sunduğu tüm avantajlardan yararlanabilirsiniz.

Cecconi, A., & Vivas, D. (2013). Corazón y deporte. Medicine (Spain). https://doi.org/10.1016/S0304-5412(13)70674-7