Günlük Koşu: Sağlığınızı Korumanın 8 Harika Yolu

 

Günlük koşu, artık herkes tarafından tercih edilen popüler bir egzersiz haline geldi. Hava güzel olduğunda, hem deneyimli hem de acemi koşucuların sokaklardaki yerlerini aldığını görebilirsiniz. Eğer siz de acemi koşucular grubuna dahilseniz, günlük koşunun sağlıklı faydalarından bahseden bu yazımız size yardımcı olacaktır.

Günlük Koşunun Sağlığa Yararları

Günlük koşu her gün yapabileceğiniz türde bir egzersizdir, ancak bu mümkün değilse haftada en az üç kez yapmayı hedeflemelisiniz. Ne kadar sık koşarsanız, sizin için o kadar avantajlı olur. Günlük koşunun sağlığa faydalarından birkaçı şöyledir:

1. Beyin Fonksiyonlarını Güçlendirir

İlk olarak, koşunun fiziksel olmayan faydalarına bir göz atalım. Bu egzersiz, beyindeki hücrelerin fonksiyonu için gerekli olan mitokondri sayısının artmasına yardımcı olur. Yani koşmak, hayatınızın diğer alanlarında daha verimli olmanızı sağlar.

koşan kadın

Örneğin; kişisel ya da işle ilgili bir karar vermeden önce açık havada birkaç dakika egzersiz yapmanızı öneririz. Olayları analiz etme yeteneğinizin nasıl geliştiğini göreceksiniz!

2. Kalp ve Damar Rahatsızlıkları Riskini Azaltır

Her gün koşmak (ya da haftada birkaç gün) kardiyovasküler sağlığınız açısından oldukça faydalıdır. Koşu esnasında kalp daha fazla kan pompalar, akciğerler ise mümkün olduğunca çok oksijen tüketir. Bu sayede her türlü aktiviteye karşı daha dayanıklı olursunuz.

 

3. Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

Bazı araştırmalar koşu yapmanın özellikle akciğer, kolon, prostat ve meme kanserlerinin riskini azaltan bir etkisi olduğunu göstermektedir. Çünkü bu egzersiz kötü huylu hücrelerin üretimini önlerken iyi huylu hücrelerin gelişimini destekler.

Ayrıca, açık havada koşu ya da tempolu yürüyüş yapan kanser hastalarının iyileşme ve hayatta kalma oranının daha yüksek olduğu kanıtlanmıştır. Düzenli olarak egzersiz yapan insanlar daha verimli bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

4. Eklemleri Güçlendirir

Eskiden koşu yapmanın artrit gibi eklem rahatsızlıkları çeken hastalara zarar vereceğine dair bir inanış vardı. Ancak günümüzde, bu egzersizin eklemleri güçlendirdiği, eklem ağrısını ve enflamasyonu önlediği kanıtlandı.

5. Osteoporoz Riskini Azaltır

Özellikle 45 yaş üzerindeki kadınlarda görülen, dünyada milyonlarca insanın çektiği bu rahatsızlık kemik erimesi adıyla da bilinir. Osteoporoz her ne kadar yaşla ve kalsiyum tüketimiyle ilgili olsa da, egzersiz yapmak bu sorunun hafiflemesine yardımcı olabilir.

Sahilde koşu yapan genç bir kadın

Koşu yapmak, özellikle dizlerdeki ve kalçadaki kemiklerin mineral yoğunluğunu artırmak için mükemmel bir seçenektir.

6. Kalori Yakımını Hızlandırır

Günlük koşu yapmanın en önemli faydalarından biri de kilo vermenize yardımcı olmasıdır. Bu aktivite, aynı bir aracın benzin yakması gibi, çok miktarda kalori yakılmasını sağlar.

Her insan metabolizmasına göre farklı oranda kalori yakar ancak, sabit hızda koşan 55 kg ağırlığında bir insanın dakikada ortalama 11 kalori yaktığı tahmin edilir.

 

7. Enerji Seviyesini Yükseltir

Son zamanlarda kendinizi aşırı yorgun hissettiğiniz oldu mu? Hafta sonlarını uyuyarak geçirebilmek için, plan yapmaktan kaçınıyor musunuz? Bu egzersiz enerji seviyenizi yükseltmenize ve bitkinlik hissinden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

8. Daha Sağlıklı Bir Cilde Sahip Olmanızı Sağlar

Her gün koşmanın bir diğer faydası da şudur: cildiniz egzersizin ardından harika görünecek. Cildinizin kızarmasını ve erken yaşlanmasını önlemek amacıyla yüksek faktörlü bir güneş kremi ve güneş gözlüğü kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bu şekilde, pahalı kremlere ve cilt bakımlarına gerek duymadan daha taze ve genç görünümlü bir cildin tadını çıkarabilirsiniz.