Kilo Vermekte Zorlanıyor Musunuz? Sorununuz Hipotiroidizm Olabilir

14 Ocak, 2020
Hipotiroidizm, tiroid bezinin bir hastalığıdır ve diyet yapanların kilo vermesini engelleyebilir. Bugünkü yazıda bu konuya daha derinlemesine bakalım.
 

Her gün, birçok insan yeni ve sağlıklı bir yaşam tarzına başlamayı seçiyor. Hareketsiz bir yaşam tarzını geride bırakmak zordur, ancak kısıtlayıcı ve çoğunlukla hatalı bir diyetle radikal değişiklikler yapmak mücadeleyi zorlaştırır. Bu durumlar birçok insanı hayal kırıklığına uğrattı ve teslim olmalarına neden oldu. Ancak bazı durumlarda, insanların hedeflerine ulaşamamalarına neden olan zor değişiklikler değildir, hipotiroidizm adı verilen bir bozukluktur.

Tiroid bezi

Tiroid, endokrin sistemde kalkan veya kelebek şeklindeki bir bezdir ve boyunda, Adem elmasının altında bulunur. Bir kanal ile bağlanan iki yan lobdan oluşur. Kanal ayrıca piramidal lob adı verilen daha küçük bir lob oluşturur.

Tiroid bezi endokrin sistemin bir parçasını oluşturur ve sistemin geri kalanı gibi hipofiz ve hipotalamusun kontrolüne yanıt verir. Hipotalamusun nöronları, hipofiz bezine giden bir tirotropin salgılatıcı hormon (TRH) salgılar. Buna karşılık, hipofiz bezinin hücreleri tirotropin veya tiroid uyarıcı hormon (TSH) salgılar.

TSH, hipofiz bezinin normal dolaşımlarında ortaya çıkar ve hücre reseptörlerini uyarmak için tiroid bezine gider. Bezde, tiroid hormonlarının oluşumunu ve salgılanmasını uyarır: T3 (triiyodotironin) ve T4 (tiroksin).

Bu hormonlar yapılarında iyot atomları içerir, bu yüzden tiroid bezine bağlıdırlar.

Tiroid bezinin işlevi

Bu bez çeşitli fonksiyonlardan sorumludur. En önemlisi, tiroid bezi metabolizmayı, termojenezi ve büyümeyi denetler.

 

Tiroid hormonları, özellikle tiroksin, proteinlerin ve lipolizin sentezine de yardımcı olur. Böylece, vücut yağ kütlesini azaltmak ve genel kompozisyon seviyelerini iyileştirmek için belirli bir seviyeye ihtiyaç duyar.

Hem T3 hem de T4 – özellikle T4 – anabolik özellikleri sayesinde büyümede önemli bir rol oynamaktadır. Tam olarak ergenlik döneminde devreye girerler. Ayrıca, bu hormonların daha fazla bir konsantrasyonu, hipotalamustaki artan vücut sıcaklığına bağlı reseptörleri aktive edebilir.

tiroid bezleri

Hipotiroidizm

Tiroid bozuklukları ve hipertiroidizm, yukarıda belirtilen hormonların fazlalığına veya eksikliğine bağlıdır. Bugünkü yazımızda, hipotiroidizme ve kilo kaybı yolculuğundaki bir kişiye yaratabileceği sorunlara odaklanmak istiyoruz.

Nedenler

Hipotiroidizm birçok nedenden kaynaklanabilir. Geçmişte, iyot hipotiroidizm olgularında en sık görülen eksiklikti. İyot eksikliği, vücudun yeterli miktarda tiroid hormonu sentezlemesini imkansız hale getirir.

Ancak bugün, neredeyse tüm gıda ürünleri tüketicilerin beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için iyotlu tuz içerir. İyot eksikliği yerine, antikorların tiroid dokusuna saldırmasına ve hormon üretmesini önleyen otoimmün bir hastalık en yaygın nedendir. Bu hastalık Hashimoto Hastalığı olarak bilinir.

 

Hipotiroidizmin klinik belirtileri

Hipotiroidizmden muzdarip insanlar, özellikle yağ kütlesi olarak halsizlik, yorgunluk, depresyon ve kilo artışı yaşarlar. Tiroid hormonlarının eksikliği, düşük seviyede protein sentezi ve lipolizine yol açar, bu da insanların kas kaybetmesine ve bunun yerine yağ kütlesi kazanmasına neden olur.

Ek olarak, tiroid hormonlarının eksikliği de metabolik hızı azaltır. Sonuç olarak, artan yiyecekler yağ kütlesine dönüşür.

tartıya çıkan kadın

Teşhis ve Tedavi

Yukarıdaki semptomları (özellikle kilo alımı ve depresyon) yaşıyorsanız ve hipotiroidizm konusunda endişeleriniz varsa, bir endokrinologdan randevu alın.

Klinik geçmişinizi inceledikten sonra tanıya ulaşmak için test yapabilir. Bu testler, oto-immün hastalıkları test eden kan işaretleme testlerini ve bezin kendisinin nasıl çalıştığını analiz etmek için görüntüleme testlerini içerir.

Hipotiroidizm teşhisi konulursa, tedavi basittir. Doktorlar genellikle belirsiz bir süre boyunca tiroksin tedavisi reçete eder.

Hipotiroidizm hakkında son açıklamalar

Yazımızı tamamlamak için, hipotiroidizmin yaygın bir bozukluk olmadığını açıklığa kavuşturmak istiyoruz. Çoğu zaman, beslenme bilgisizliğinden kaynaklanan zayıf yapılandırılmış bir diyet, başarısız kilo verme girişimlerinin arkasındaki suçludur. Bu gibi durumlarda, diyet planlarını gözden geçirmek için bir beslenme uzmanıyla görüşmenizi öneririz.

 

Bazı insanlar mücadelelerinin bozukluğun bir sonucu olduğunu öğrenseler de, bu durum nadiren söz konusudur. Yine de, teşhis için doktorunuzdan randevu alın.

  • Sanyal D, Raychaudhuri M. Hypothyroidism and obesity: An intriguing link. Vol. 20, Indian Journal of Endocrinology and Metabolism. Medknow Publications; 2016. p. 554–7.
  • Qari F. Clinical Practice Hypothyroidism in Clinical Practice. 2014;3(2).
  • Screening I of M (US) C on MC of RT, Stone MB, Wallace RB. Pathophysiology and Diagnosis of Thyroid Disease. 2003;
  • Kostoglou-Athanassiou I, Ntalles K. Hypothyroidism – New aspects of an old disease. Vol. 14, Hippokratia. 2010. p. 82–7.