Halitoz: Ağız Kokusu ve Sebepleri

2 Nisan 2019
Halitoz, bir hastalıktan kaynaklanmıyorsa, bunu tedavi etme yolları da değişecektir. İki tür ağız kokusu vardır: oral ve ekstra oral.

Ağız kokusu halitoz olarak da bilinir ve ağızdan gelen ve kötü olan herhangi bir kokuyu ifade eder. Eğer başka bir hastalıktan kaynaklanmıyorsa ağız kokusu ile ağız hijyeninize dikkat ederek başa çıkabilirsiniz.

Halitozun Sebepleri

Halitoz, ağızda çürük diş olması ve dil üzerindeki bakteriyel tabakadan kaynaklanır. Ayrıca bu durum, periyodontal sorunlar, diş çürümesi ve sigara içilmesinden de kaynaklanabilir.

Halitoz, diş çürüğü dışında bir sebepten kaynaklanıyorsa buna ekstra oral halitoz denir. Bu durum, genellikle üst ya da alt solunum yollarındaki, sindirim sistemindeki ya da karaciğer ve böbrekteki sistemsel bir bozukluktan kaynaklanır. Bununla beraber, bu durumlar çok azınlıktadır.

ağzını kapatan ceketli kadın

İnsanların Halitozdan Muzdarip Olma Sebepleri

Kötü ağız kokusu, ağızda bakteriden kaynaklı çürüme oluşumundan dolayı meydana gelir. Bakteri, kükürtlü metabolik maddeler üretir ve bu da kötü ağız kokusunun ana sebeplerinden biridir.

İnsanların halitozdan muzdarip olma sebepleri şöyledir:

 • Periyodontal ve diş hastalıkları. Diş eti iltihabı ya da çürük gibi sorunlar da kötü ağız kokusuna yol açabilir.
 • Diş aralarında hijyen yetersizliği ya da diş eti boşlukları. Kırık dişlerin arasında ya da enfeksiyon kapan diş eti boşluklarında mikroorganizmalar oluşabilir.
 • Dil üzerinde bakteri ya da yemek birikintisi oluşması. Özellikle dilin damakla değmediği arka bölümde bir tabaka oluşabilir, bu alan yemek kalıntıları ve bakteriyel tartar için bir depo alanı gibidir.
 • Ağız, burun ya da boğaz bölgesinde tümör olması. Kötü ağız kokusu, bu tümörlerin bir kısmının ayrılmasından dolayı da meydana gelebilir.
 • Az tükürük üretilmesi (Sjögren sendromu). Tükürük salgısının az üretilmesi kötü ağız kokusuna sebep olur. Mukus tabakası kuru kalır ve bakteriler oluşmaya başlar. Ayrıca, horlamak, ağızdan nefes almak ve oruç tutmak da salgıyı azaltacağı için bu yüzden de ağız kokusu oluşabilir. Örneğin, psikotoprik ilaçların kullanıldığı belli hastalıklar da tükürük salgısı üretimini azaltmaya yol açabilir. Genellikle geceleri, tükürük salgısı büyük oranda düşer. Bu yüzden sabah uyandığınızda kötü koku ve tadı daha belirgin şekilde hissedebilirsiniz. Ayrıca, yaşlı insanlarda da tükürük salgılama genellikle daha azdır.
dişçi ve kadın

Halitoza Sebep Olabilecek Diğer Faktörler

 • Boğaz, yutak ya da burun alanında olan bakteriyel enfeksiyonlar: sinüzit, bademcik iltihabı ya da grip gibi hastalıklar da geçici olarak kötü ağız kokusuna sebep olabilir.
 • İltihaplı bronşit, zatürre ya da akciğer apsesi gibi hastalıklar.
 • Diyabet ya da böbrekle ya da karaciğerle ilgili (hepatik koma gibi) ciddi bozukluklar.
 • Fosfor, arsenik ya da selenyum gibi maddelerden zehirlenmek.
 • Yemek borusuna ait hastalıklar. Örneğin, yutakta yabancı madde oluşumu ve bağırsakta tıkanma (ileus). Helikobakter piloriye bağlı enfeksiyonlar ya da yemek borusu duvarında genişleme (özofajal divertikül).
 • Takma diş: takma diş ve köprüler, yemek birikintilerine sebep olabilir. Eğer bu birikintiler gece boyunca kalırsa hoş olmayan belli bir koku ortaya çıkabilir.
 • İlaçlar: ağız kuruluğuna sebep olan antikolinerjik ve antidepresan gibi ilaçlar vardır. Tükürük, çürük oluşumunu azaltır ve kokuyu azaltır.
 • Tütün: sigara içmek, bıraktıktan sonra bile günlerce sürebilecek bir ağız kokusuna sebep olmaktadır.
 • Oruç tutmak: öğün atlamak ve az kalorili diyet yapmak da kötü ağız kokusu sebeplerindendir.
 • Diyet: Soğan ve sarımsak gibi belli gıdalar ya da alkol tüketilmesi. Bazı metabolitler midede sindirildikten sonra dolaşıma girer ve mukus ve karaciğerde işlendikten sonra akciğerler aracılığıyla dışarı bırakılabilir.