Yapay Şeker Tüketimini Azaltmanın Faydaları

· 24 Mart 2019
Yapay şeker normalde yiyecekler bulunmayan onlara sonradan eklenen şekerdir. Ürünlere üretim ve işlemden geçme sürecinde eklenir. Sağlığımızı korumak için tüketimimizi azaltmamız çok önemlidir.

Şeker pek çok yiyeceğin temel parçası haline geldi. Bu malzemeyi tavsiye edilenden çok daha yüksek miktarda tüketiyoruz. Yapay şekeri azaltmanın vücudunuza pozitif bir etkisi var.

Bu yüzden bugün, nasıl daha az yapay şeker tüketebileceğinizden bahsedeceğiz. Bir yandan da bunun sonucunda vücudunuzda meydana gelecek değişiklikleri açıklayacağız.

Ne kadar yapay şeker tükettiğimizin farkında mıyız?

Bu katkı maddesi sayesinde tükettiğimiz yiyecekler daha lezzetli hale geliyor ve daha iyi bir tatları oluyor. Son zamanlarda yapay şeker süpermarketlerdeki gıdaları adeta istila etti.

Hangi bölümde olursak olalım – et, sosis, atıştırmalık, hamur işi, süt ürünleri – neredeyse tüm yiyeceklerin içinde o var. Bu yüzden sıklıkla kendimize soruyor olduğumuz şu soru önemli: Tükettiğimiz yapay şeker miktarı hakkında bir fikrimiz var mı? Cevap kesinlikle HAYIR!

pastırma sucuk sosis yapay şeker

Çoğu zaman şeker yediğimizin farkında bile olmuyoruz. Bu yüzden sizi bir deney yapmaya davet ediyoruz. Buzdolabınızı açın ve içinde bulunan gıdalarda yer alan malzemelere bir göz atın.

Kaç ürünün içinde bu yapay malzemenin olduğunu görünce şaşıracaksınız. Üstelik bunlara içlerinde şeker olmadığını düşündüğümüz tuzlu yiyecekler de dahildir.

Nasıl azaltabiliriz?

Bir kere yediğimiz yapay şeker miktarının farkına vardık mı onu azaltmanın da zamanı gelmiş demektir. Buzdolabınızdaki yiyecekleri kontrol ettiğinizde de anladığınız üzere satın aldığımız yiyeceklerin çoğunda yapay şeker vardır.

Bu da onu beslenme programımızdan çıkarmanın, hatta en azından azaltmanın neredeyse imkansız bir şey gibi görünmesine yol açar.

bir kase şeker

Tükettiğiniz yapay şekeri azaltmak için her zaman gittiğiniz süpermarkete gidin ve yiyeceklerin üzerinde yer alan etiketleri kontrol edin. Yalnızca içerisinde yapay şeker olmayan ürünleri satın alın.

Başlarda bu yiyecekleri bulmakta zorlanabilirsiniz ve alışverişinizi yapmanız daha uzun sürebilir. Ancak markete birkaç ziyaretten sonra hangi yiyeceklerin uygun olup hangilerinin olmadığı aklınıza kazınmış olacak.

Alışverişiniz biraz daha pahalı olmaya başlayabilir ancak kesinlikle buna değer. Biraz daha fazla para harcamanız gerekebilir ancak vücudunuz size bunun için minnettar kalacak. Ayrıca yapay şekeri azaltmanın faydalarını da hemen fark edeceksiniz.

Yapay şekeri azaltmak için nedenler

Hala yapay şekeri azaltmanız gerektiğinden emin değilseniz işte beslenme programınızdan bu malzemeyi çıkarmanız gerektiğini gösteren bazı nedenler:

  • Kilo vermeye yardımcı olur. Yapay şeker pek çok yiyecekteki yüksek kalori miktarından sorumludur. Eğer diyet yapıyorsanız ve kilo vermek istiyorsanız şeker içeriği yüksek olan yiyeceklerden kaçınmalı ve onların yerine yalnızca doğal şeker içeren yiyecekleri tercih etmelisiniz.
  • Obeziteden kaçınmanıza yardımcı olur. Yapay şeker yalnızca aldığınız kalori miktarını artırmakla kalmaz. Aynı zamanda hiçbir yararlı etkisi de yoktur. Bu da vücudunuz için hiçbir artısı olmadığı anlamına gelir.
  • Kilo ve obeziteyle ilgili sorunlardan sorumlu olan baş suçlulardan biridir. Unutmayın, fast food türü gıdalarda da bol miktarda şeker bulunur. Bu da onları sağlıksız bir seçenek haline getirir.
  • Yapay şekeri azaltmak diyabete yakalanma riskini azaltır. Diyabet, gittikçe yaygınlaşan bir hastalıktır. Diyabetli hastalar gün geçtikçe içinde yapay şeker olmayan yiyeceklerle kendilerini beslemekte daha çok zorlanıyorlar. Bunların olmadığı bir beslenme programı insülin direncini önler.
  • Tıkınmaktan veya atıştırmaktan kaçının. Şeker oldukça bağımlılık yapıcı bir yiyecektir. Bu yüzden aç, sinirli veya üzgün olduğumuzda tatlı yiyecekler ararız.
  • Şekerli yiyeceklerden kaçınmak bu atıştırma ve tıkınma isteğini önleyecektir. Bu diyette olan ve anksiyete sorunuyla boğuşan insanlar için çok önemlidir.