Tendinit Nasıl Tedavi Edilir?

Spor; sağlığımızı korumanın ve iyileştirmenin harika bir yoludur. Ancak, sporu doğru şekilde yapmazsak, bazı riskler ve küçük dezavantajlar içerdiğini inkar edemeyiz. Yazımızı okuyun ve tendinitin nasıl tedavi edildiğini öğrenin.
 

Fiziksel aktivite yaparken, sadece beslenme ve egzersiz yapmaya odaklanırız. Ancak vücudumuzu oluşturan sistemler, organlar, dokular da beslenme ve egzersiz yapmak kadar önemlidir. Bu nedenle, tendinitin ve egzersiz sırasında meydana gelebilecek aksiliklerin nasıl tedavi edileceğini bilmek çok önemlidir.

Kaslar, Bağlar ve Tendonlar

Her vücut hareketi kasları, bağları ve tendonları kullanmayı gerektirir. Zamanla, bunlar güçlenir ve vücudunuzun daha zor egzersizler yapmasına imkan verir. Bu aynı zamanda, vücudunuzun performansını etkileyebilecek farklı riskler meydana getirebilir.

Kasların ve bağların yanı sıra, tendonlar da hareket için çok önemlidir. Çünkü tendonlar kemikleri kaslara bağlayan dokulardır. Sonuç olarak, karşılaşabilecekleri herhangi bir hasar sadece performansınızı etkilemeyecek, aynı zamanda hareketlerinizi, hatta kaslarınızın ve eklemlerinizin performansını da etkileyecektir.

ağrıyan bileğini tutan kadın

Tendinoz olarak da bilinen tendinit, kasın zarar görmesi veya aşırı tüketilmesi nedeniyle tendonların iltihaplanmasına neden olan bir rahatsızlıktır. Sporcular için yaygın bir tanı olduğundan, tendinitin nasıl tedavi edileceğini anlamanız çok önemlidir. Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin!

Tendinit

Tendinit, yüzme ve atletizm gibi esnekliğe ihtiyaç duyulan sporlarda yaygın olarak görülür. Bu nedenle, tendinit sorununu önlemek için aşağıdaki hususları dikkate almanız gerekir:

  • Isınma hareketleri yapmadan egzersize başlamayın: bu, zorlu hareketleri yapmaya alışkın olmadıkları için tendonlara zarar verir.
  • Sağlıklı beslenin: tendonlarınızın iyi durumda olmasını sağlamak için ihtiyaç duyduğunuz tüm besinleri içeren bir diyet uygulayın. Bu olası sakatlanma ve patolojik lezyonları önler.
  • Yanlış duruşlardan ve zorlayıcı egzersizlerden kaçının: yanlış bir hareket yapmak veya kaslarınızı yanlış kullanmak iltihaplanmalara neden olabilir.
  • Bol bol dinlenin: dinlendiğinizde, kaslarınız, tendonlarınız ve bağlarınız egzersiz sırasında oluşan mikro çatlaklardan kurtulur. Bu nedenle, tendonlarınızın iyi durumda olması için dinlenmeniz çok önemlidir.
 

Tendinit Nasıl Tedavi Edilir?

Artık, tendinitin tendonların iltihaplanması olduğunu ve bunun da ağrıya neden olduğunu biliyorsunuz. Ayrıca, etkilenen bölgenin etrafındaki cilt genellikle kırmızıya döner. Genel olarak, omuzlar, topuklar, dizler ve dirsekler tendinit oluşumuna en yatkın bölgelerdir.

Kadın sporcunun dirseğine bakan antrenör

Tendinit Tedavisi

Tendinit tedavisi çok fazla efor gerektirmez. Her şeyden önce, ağrıyı hafifletmeniz çok önemlidir. Çünkü eklemleri hareket ettirmek veya kasların kasılması rahatsız edicidir. Tendinit tedavisinde aklınızdan çıkarmamanız gereken öneriler şunlardır:

  • Hasar görmüş bölgeye masaj yapın: krem ​​veya yağ ile yapılan hafif masajlar iltihaplanmayı azaltmanıza yardımcı olur. Hint yağı, bu tip ağrıları azaltmak için idealdir. Yaralanmanın meydana geldiği bölgeye uygulayabilirsiniz.
  • Soğuk veya sıcak kompres uygulayın: bu, iltihaplanma derecesine ve sakatlanan alanın şişliğine bağlıdır. Diğer bir deyişle, ağrı çok hafifse, soğuk kompres uygulamanız daha iyidir. Ancak, ağrı şiddetli ise iltihaplı tendonları rahatlatmak için sıcak bir kompres uygulamanız önerilir.
  • Dinlenme: tendinitin derecesine bağlı olarak, tamamen veya kısmen dinlenmeniz gerekir. Yani, iltihap ve ağrı çok şiddetli ise, dinlenmeye zaman ayırmanız çok önemlidir. Öte yandan, şişlik ve ağrı hafifse, tendonlarınızın yavaş yavaş iyileşmesi için eforunuzu ve fiziksel aktiviteyi azaltmanız yeterlidir.
  • Antienflamatuvar alın: iyileşme sürecini hızlandırmak için analjezik de alabilirsiniz. İlaçların ibuprofen gibi steroid içermemesi önemlidir. Bunların yanında, ananas veya salatalık gibi doğal enflamatuarları da tüketebilirsiniz.
  • Bir fizyoterapiste gidin: Bu, özellikle sporcular için en uygun seçenektir. Çünkü spor yaralanmaları özel tedavi gerektirir. Bir spor fizyoterapistine gitmek ve talimatlarını takip etmek, tendonlarınızın iyileşmesinde en iyi yoldur.
 

Tendinit çok ciddi bir rahatsızlık olmasa da, diğer sakatlanmalar gibi tedavi edilmesi gerekir. Herhangi bir sakatlanmayı küçük ve önemsiz görmeyin. Tendiniti tedavi etmek için önerilerimize uyun. Ama en önemlisi, vücudunuza iyi bakın ve bunun en değerli varlığınız olduğunu unutmayın!