Kas-İskelet Sistemi İçin Fizyoterapi

20 Şubat, 2020
İnsanlar genellikle, insan vücudundaki en önemli sistemlerden biri olduğunu bilmeden kas-iskelet sisteminin sağlığını göz ardı ederler. O olmadan, bedenlerimiz bizi hayatta tutan temel hareketleri koordine edemezlerdi.
 

Kas-iskelet sistemi vücudumuzun yaptığı gönüllü hareketlerden sorumludur. Bu sistem, hareketlerimizi mümkün kılmak, organlarımızı desteklemek ve korumak için sinir sistemi ile birlikte çalışan iskelet ve kasları içermektedir.

Kas iskelet sistemi için fizyoterapi

Fizyoterapi, yaralanmaların egzersizler, masajlar veya mekanik ve fiziksel araçlar aracılığıyla tedavi edilmesidir. Bununla birlikte, kas-iskelet sistemi fizyoterapisi iskelet, kas ve sinir sistemi tedavisi üzerine odaklanmaktadır.

Masaj yaptıran kadın

İnsan vücudu sistemlerle ayrılan birçok farklı organa sahiptir. Her sistemin farklı amaçları vardır ve vücudun işleyişi için standart kaliteyi sürdürmek adına diğerleriyle işbirliği yapar. Kas-iskelet sistemi bileşimi aşağıdaki gibidir:

  • Kemikler
  • Eklemler
  • Bağlar
  • Kaslar
  • Tendonlar
  • Kıkırdak

Tüm bu organların uygun şekilde çalışması, motor komutlarının iletiminden sorumlu sinir sistemine bağlıdır. Bu yolla kas, iskelet ve sinir sistemi vücudun hareketliliği için çalışır ve böylece insan vücudunun özgürce hareket etmesi sağlanmış olur.

Biz hareketin kendisiyiz

Birçok insan, bir insanın hayatta kalması için gereken en önemli şeylerin su ve yiyecek olduğunu düşünür. Bu doğrudur, su ve yiyecek olmadan vücut çökecektir. Ancak tarih öncesi zamanlardan beri, insanlar hayatta kalmak için yemek ve su aramak zorundadır. Başka bir deyişle, kas-iskelet sistemi hayatta kalmada çok önemli bir rol oynar. Bu sistemlerdeki organlar olmadan insan vücudu temel ihtiyaçlarını karşılamak için yapması gerekeni yapamazdı.

 

Günümüzde iş, okul, ulaşım ve günlük hayatımızı oluşturan tüm unsurlar kas-iskelet sisteminin bozulmasına ve hatta düzgün çalışıp çalışmadığını gözden kaçırmamıza neden olmaktadır. Enerjimizin büyük kısmını sağlığımıza değil sorumluluklarımıza odaklıyoruz. Gerçek şu ki biz hareketin kendisiyiz. Eğer hareket edemeyecek olursak, hayatta kalmak için gerekli araçlara sahip değiliz.

Eğer kas iskelet sisteminize dikkat etmezseniz ne olur?

Vücut, işlevlerini etkileyebilecek durumlara sıklıkla maruz kalır. Kas-iskelet sistemimize ağır zarar verebileceğimiz anlar vardır, kademeli olarak zarara yol açtığımız diğer zamanların yanı sıra, kas-iskelet sistemimize ciddi zarar verebileceğimiz anlar vardır. Hangi durumda olursa olsun, kas iskelet sistemi kötü duruş nedeniyle bozulabilir.

Kötü duruş eklemlerde ve kaslarda ağrıya, baş ağrılarına, sakatlanmalara ve hatta kırıklara neden olabilir. Bu nedenle, vücudu zararlı pozisyonlara sokmaktan kaçınmak ve vücudun alışık olmadığı fiziksel aktiviteyi yaparken (belirli sporlar, dans, eğlence aktiviteleri gibi) son derece dikkatli olmak önemlidir.

Sandalye düşmanınızdır

İyi haber şu ki; fizyoterapi kas-iskelet sisteminindeki problemleri düzeltebilir. Tabii ki en baştan herhangi bir sakatlanmayı önlemek ve vücudunuza ne yaptığınıza dikkat etmek daha iyidir.

Yine de zaman zaman vücudumuz için çok iyi olmayan durumlar içinde olmaktan kaçınamayız, ve bu çok normaldir. İşin püf noktası bu durumların etkisini azaltmaktadır.

 

Günlük hayatınızda yapmaya başlayabileceğiniz bazı küçük değişiklikler aşağıdaki gibidir:

  • Ofis koltuğunuzu bir pilates topu ile değiştirin: Bu alternatif, bir ofiste çalışan ve günün büyük kısmını oturarak geçirenler içindir. Evet kulağa garip geliyor, ama koltuk olarak pilates topu kullanmak aslında gerçekten iyi bir fikir!
Ofiste pilates topunda oturan kadın

Bunun arkasında yatan sebep; insan vücudu tüm gün oturmak için dizayn edilmemiştir. Uzun saatler boyunca oturmak kötü duruşa bağlı olarak eklem ve kaslarınıza zarar verebilir.

Ancak, bir pilates topu bu durumu değiştirebilir; arada sırada hareket etmek zorunda kalıp dengenizi korumaya çalışacağınız için kan dolaşımını artıracak, omurganızı düzeltecek ve kötü duruşu engelleyecektir.

  • Her gün esneme hareketleri yapın: Kas-iskelet sistemini korumak için esneme egzersizleri ya da yoga, pilates vb. yapmak faydalıdır. Esneme kan akışını artırır, oksijen sağlar ve kasları, eklemleri ve bağları güçlendirir. 
  • Yeterince dinlenin: Evet, bu kadar basit! Eğer günlük rutininiz fiziksel olarak yorucu ise, kas ağrısını önlemek için yeterince dinlenmelisiniz.

Kurtuluş için fizyoterapi

 

Bir profesyonel tarafından tedavi edilmesi gereken sakatlanmalar olduğu için bir fizyoterapisti ziyaret etmeniz gereken durumlar vardır. Örneğin, osteoartrit, artrit ve karpal tünel sendromu vakalarında fizyoterapi çok yardımcı olabilir.

Ayrıca vücudunuzun size anlatmak istediklerine dikkat etmeniz de önemlidir. Kas ya da tendonlarınızda tekrarlayan ağrı varsa bir fizyoterapiste danışın. Ağrı daha kötü bir hale gelene kadar beklemeyin. 

Günümüz fizyoterapisi, farklı vakaları başarılı bir şekilde tedavi etmek için birçok yol geliştirdi.

Vücudunuza özellikle kas-iskelet sisteminize dikkat edin. Eğer düzgün çalışmıyorsa basit günlük aktiviteleri dahi yapmaktan keyif alamazsınız. Benzer şekilde, vücudunuza ciddi bir şey olursa, bir fizyoterapistin yardımını ve tavsiyesini aramaktan çekinmeyin.