Hızlı Üst Bacak İnceltme Yöntemleri

10 Aralık, 2019
Üst bacaklarınızı kolay ve etkili bir şekilde inceltmek için önerilerimize göz atın. Bu yaz dört dörtlük bir vücutla gözleri kamaştırın!
 

Havalar ısınmaya başladığında birçok insanın amacı üst bacaklarını inceltmek olur. Sıcaklıklar artar, kısa etekler ve şortlar gardroplarımızda yerlerini almaya başlarlar. Bazense, sırf bacaklarımızı örtsünler diye uzun giysileri tercih ederiz.

Üst bacaklarınızı hızlı bir şekilde inceltmek için vereceğimiz zamansız ipuçlarına kulak verin. Beslenmenizi de düzenleyerek, az zamanda yaza harika bir başlangıç yapın.

Bugünkü yazımızda anlatacaklarımızı kısa zamanda alışkanlık haline getirin ve üst bacaklarınızın ne kadar hızlı inceldiklerine şahit olun.

Üst Bacaklarınız İnceltmek için 5 İpucu

1. Yürüyüş: En Temel Egzersiz

Genel olarak hareketsiz bir yaşam sürüyorsanız, egzersize başlamak için hemen hazır hissetmeyebilirsiniz. Bu durumda aşağıda önerdiğimiz egzersizlere başlamak için birkaç gün bekleyebilirsiniz. Bu bekleme esnasında yürüyüş yapmakla işe koyulabilirsiniz. Her gün, günde 1 saat, orta veya hızlı tempoda yürüyebilirsiniz. 

Gerçekten istedikten sonra her gün 1 saat yürümenin ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Arabayı yalnızca gerekli olduğunda kullanın, rutinlerinizin dışına çıkın. Örneğin, işe veya markete yürüyerek gitmekle başlayabilirsiniz.

2. Squat: Vazgeçilmez bir Rutin

Squat’ı artık dünya üzerinde tanımayan yoktur. Zorlayıcı bir egzersiz olduğu kesin, ancak çok kısa zamanda sonuçlarını aldığınızı göreceksiniz.

20 squat ve ardından 30 saniye dinlenme serisi ile başlayabilirsiniz. Direnciniz arttıkça daha uzun serilere geçebilirsiniz. 

 
Spor salonunda squat yaparak üst bacak incelten kadın

Unutmayın, sırt sorunları yaşamamanız için bu hareketi doğru şekilde yapmanız önemli. Ayaklarınızı kalça hizasında ayırın, dizlerinizi hafifçe bükün ve sırtınızı dik tutun.

3. Paletli Yüzme

Yüzme eksiksiz bir spordur çünkü vücuttaki tüm kasların çalışmasını sağlar. Bu anlamda, üst bacaklar en çok kullanılan kaslardan biridir. Suda kendinizi itmenizi ve hareket edebilmenizi sağlarlar.

Bir öneri: üst bacaklarınıza daha fazla kuvvet uygulamak için paletle yüzmeyi deneyin. Palet sayesinde daha hızlı yüzecek ve bacaklarınızı yoğun çalıştırdığınızı hissetmeyeceksiniz.

Yüzmenin faydalarından biri de, su yüzeyinde kalabilmek için daima kaslarınızın çalışmasıdır. O an egzersiz yapıyor olmasanız bile.. Hala bize inanmıyorsanız, buraya neden yüzmenin bu denli yararlı olduğuyla ilgili bir makale bırakıyoruz.

4. Üst Bacakları İnceltmek için Bisiklete Binmek

Bu amaçla yapılabilecek en keyifli etkinliklerden biri bisiklete binmektir. Vücudunuzu çalıştırdığınız sırada doğanın tadını çıkarır ve hafta boyunca biriktirdiğiniz stresten uzaklaşırsınız.

Üst bacaklar, bisiklete binerken vücudun en çok çalışan kısmıdır. Amacınız üst bacaklarınızı inceltmek ise, bisiklete binmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. 

 

Bisiklete binmeye alışkın değilseniz, düz ve kalabalık olmayan kısa yolları tercih ederek başlayabilirsiniz. Zamanla kilometreleri arttırabilir ve yokuşlara cesaret edebilirsiniz.

Bisikleti ile bir tepede duran kadın

Üst Bacakları İnceltmede Beslenmenin Önemi

Spor ve beslenme birbirinden ayrılmaz bir ikilidir. İkisini birden dikkate almazsanız hedeflerinize ulaşmanız imkansız hale gelir. Bu nedenle, üst bacaklarınızı inceltmek istiyorsanız sporun yanında beslenme düzeninizi de değiştirmeniz gerekir.  

Üst bacaklarınızın kalın olmalarının nedeni belki de beslenme düzeninizden kaynaklanıyor olabilir. Beslenme pratiğinizde uygulamanız gereken ilk değişiklik günde en az iki litre su içmek olmalıdır. 

Bu şekilde vücudunuzu toksinlerden arındırır ve kasları oluşturan dokuları güçlendirirsiniz. Gazlı veya alkollü içecekleri tüketmemenizi öneririz.

Tükettiğiniz besinlerin çeşitli, dengeli ve sağlıklı olmaları büyük önem taşıyor. Herhangi bir diyet yapmanıza gerek yok; sadece size bir faydası olmayan yağlı yiyeceklerden uzak durmanız yeterli olacaktır. Aynı zamanda meyve ve sebze tüketiminizi arttırmalısınız. Günde 5 öğüne kadar sebze tüketebilirsiniz.

 
  • Arboleda, N. L. H. (2008). Beneficios del ejercicio. Catálogos Médicos Universidad de Caldas. https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004