El Camino De Santiago Yolu (St. James Yolu): Neden Yürümelisiniz?

31 Ocak, 2020
El Camino de Santiago yolu, dünyada en çok ziyaret edilen kutsal yerlerden biridir. Bu rotayı yürümek için bir plana ve doğru ekipmana ihtiyacınız vardır.
 

Kudüs ve Roma ile birlikte El Camino de Santiago yolu, Hristiyanlık inancına göre en kutsal olan yerlerden biridir. Manevi anlamda temsil ettiklerinin yanı sıra bu yol ayrıca turistik, kültürel ve atletik bir aktivite olarak da çok tercih edilmektedir.

St. James yolu olarak da bilinen El Camino de Santiago yolu, her yıl dünyanın pek çok yerinden turist almaktadır. Peki bu yolu neden yürümelisiniz?

El Camino de Santiago yolu: coğrafi bölge

Bu kutsal yola başlamak için en popüler nokta Camino Frances yani Fransız yoludur. Bu yolun hareket noktası, Comunidad Foral de Navarra bölgesindeki Roncesvalles’tedir.

Fransa’da Saint Jean Pied de Port’ta yer alan bu rota, toplam 452 mil yani 727 km uzunluğundadır. Bu yol, İspanya’da Santiago de Compostela’da sona ermektedir.

Hacıların sıkça tercih ettiği yollardan biri de El Camino del Norte ya da El Camino de la Costa’dır. Bu bölüm, Fransız yoluna paralel olarak Cantabrian denizi kıyısından ilerlemektedir.

doğa yürüyüşü

El Camino de Santiago yolunu yürürken engebeli arazilerle de karşılaşacağınız için doğru ekipmana sahip olmanız çok önemlidir.

El Camino de Santiago yolu için ihtiyacınız olacak her şey

 

El Camino de Santiago yolunu yürümek için sebebiniz ne olursa olsun, öncelikle ihtiyaç duyacağınız şey kararlılıktır. Ardından, rotanızı olabilecek en iyi şekilde planlamalı ve yürüyüşü tamamlamak için ne kadar zamana ihtiyacınız olduğunu da bilmelisiniz.

Fransız yolundan sınırına kadar olan yürüyüş yolunu tamamlamak 31 gün sürer. Bu süre, beklenmedik aksiliklerin olmadığı ve hava şartlarının iyi olduğu durumda geçerlidir.

Yürüyüş için en iyi zaman

Mevsimin avantajları ve zorluklarını göz önünde bulundurduğunuz takdirde, bu yürüyüşü yılın istediğiniz zamanı yapabilirsiniz. Temmuz ayı en yoğun zaman olacağı için bu dönemde geceyi geçirecek uygun bir yer bulmada zorluk yaşayabilirsiniz.

Kendinizi hem fiziksel hem de zihinsel olarak hazırlayın

Bu yürüyüş rotası, hemen hemen herkes için uygundur. Bununla beraber, sık sık fiziksel egzersiz yapmayanlar için bazı zorluklar olabilir. Bu rotayı bitiren bir yürüyüşçü, dini otoriteler tarafından verilen bir ödül belgesi olan La Compostela’yı almaya hak kazanır.

Bu ödüle hak kazanmak için, rotanın son 62 mil yani 100 km olan kısmını yürümelisiniz. Eğer at ya da bisikletle yolu tamamlayacaksanız en az 124 mil yani 200 km tamamlamanız gerekir. Bu yolu atla ya da bisikletle gitmenin de çok zevkli olabileceğini unutmayın!

bisiklet
 

El Camino de Santiago yolu için temel ekipmanlar

El Camino de Santiago yolu için ekipmanlarınızı ayarlarken dikkat etmeniz gereken bir kural vardır: hafif malzemeler almanız gereklidir. Pek çok yürüyüşçü, fazla yük aldıktan sonra bu macerayı bitiremeden terk etmek ya da eşyasını taşımak için ek bir hizmete başvurmak zorunda kalmaktadır.

Size lazım olacak temel ekipmanlar şu şekildedir:

  • 20 litre kapasitesi olan bir sırt çantası. Eğer kış mevsiminde seyahat ediyorsanız, soğuk havalarda sizi sıcak tutacak kıyafetleriniz için 20 litre de ek kapasiteye ihtiyacınız olacaktır. Soğuk havada taşıyacağınız toplam yük 10 ila 15 kilogramı geçmemelidir.
  • Yürüyüş ayakkabısı ya da botu ve yürüyüş yapmadığınız zamanlarda giyeceğiniz başka rahat bir ayakkabı ya da terlik.
  • Rota için iki tişört ve dinlenme için bir tişört. Sıcak aylar için kısa, soğuk aylar için uzun üç pantolon. Ayrıca, tercihen dikişsiz iki takım çorap ve iç çamaşırı.
  • Bir şapka ve ince bir ceket. Kış ayları içinde bere, atkı ve eldiven olmazsa olmazdır.
  • Dışarıda ve yerde uyumanız gerekmesine karşın uyku tulumu ve küçük bir uyku matı.

Hijyen ve tuvalet malzemeleri

Olabildiğince hafif yükünüz olması için hijyen ve tuvalet malzemelerinizin de olabildiğince az yer kaplaması gereklidir. İhtiyacınız olacak temel temizlik ürünleri aynı zamanda şampuan olarak da kullanabileceğiniz bir şampuan, mendil, tuvalet kağıdı ve havludur.

Yanınıza güneş kremi almayı da unutmayın. Ayrıca, gazlı bez, yara bandı, makas, cımbız, betadine gibi bir antiseptik ve parasetamol gibi bir analjezik içeren bir ilk yardım çantası hazırlamayı da ihmal etmeyin.

 

Uyku

Rotanızın büyük bir kısmı boyunca geceyi geçirebileceğiniz hosteller bulunmaktadır. Bunlar hükumet, başpiskoposluk ve komşu dernekler tarafından sağlanan hizmetlerdir.

Bu tesislerin çoğu ücretsiz ya da gecelik 13 dolar gibi cüzi ücretlere sahiptir. Her tesisin özellikleri, kuralları ve çamaşır, mutfak ve duş hizmetleri farklıdır.

Biraz daha pahalı olsa da gecelik 21 dolar civarında özel konaklama yerleri bulmak da mümkündür.  Ayrıca tüm hizmetleri içeren bir otel odası da rezerve edebilirsiniz, ancak bu seçenek hacıların ruhani bakışına ters düşebilir.