Vücut Ağırlığı Egzersizlerinin Faydaları

Vücut ağırlığı egzersizleri tamamen kişiye göre özelleştirilebilen egzersizlerdir. Bu egzersizler, herhangi bir ekipman gerektirmez. Her yerde ve her zaman yapılabilir.  Birçok faydası vardır.
 

Vücut ağırlığı egzersizleri kolaydır ve tüm sporcular tarafından yapılabilir. Herhangi bir ekipman gerektirmez. Vücut ağırlığı direnç olarak kullanılır. Burpee, push-up ve chin-up egzersizleri bu rutinlere dahil edilebilecek bazı egzersiz örnekleridir.

Vücut ağırlığı egzersizlerinin faydaları çoktur. Bazıları birkaç seanstan sonra gözlemlenebilir. Egzersiz seçenekleri neredeyse sınırsızdır. Egzersizler tekrarlar eklenerek, molalar kısaltılarak veya antrenman hızı arttırılarak her sporcunun seviyesine uyarlanabilir.

Ayrıca, herhangi bir ekipman kullanılmaması, bu egzersizlerin her yerde, her zaman yapılmasını sağlar. Bu egzersizleri yapmamak için mazeretiniz olmayacak!

Bunun ötesinde, egzersiz sonuçları şaşırtıcıdır ve motivasyonunuzu maksimum düzeyde tutar. Bazı insanlar makine veya ağır ağırlık kullanılmayan egzersizler konusunda şüphecidir. Ancak bu tür egzersizler güç ve dayanıklılığınızı arttırmanıza yardımcı olur.

Vücut ağırlığı egzersizleri etkili sonuçlar almanızı sağlar. Bu egzersizler çok sayıda kas ve eklemleri çalıştıran bileşik hareketleri içerir.

Vücut Ağırlığı Egzersizlerinin Faydaları

Bu makalede, size vücut ağırlığı egzersizlerinin faydalarını açıklayacağız. Dikkatlice okuyun ve egzersizlerin etkinliğine kendinizi inandırın.

1. Eklem Ve Kemiklerin Sağlığını İyileştirir

Daha önce de belirttiğimiz gibi, vücut ağırlığı egzersizleri çok sayıda kasın ve eklemin çalıştığı bileşik hareketleri içerir. Bu kas kütlesinde artışa neden olur,  eklemler ve kemikler için koruma sağlar.

Bu tür egzersizler kemik gücünü ve yoğunluğunu arttırırken sırt, ayak bilekleri, dizler ve kalçalardaki ağrıyı iyileştirmeye de yardımcı olur.

Duvarda egzersiz yapan kadın

 

2. Sürekli İlerleme

Vücut ağırlığı egzersizleri çok çeşitli olabilir. Egzersizlerin monoton olmasını önleyen kardiyo ve güç egzersizleri içerebilir. Bu aynı zamanda sürekli olarak ilerlemenize yardımcı olur.

Spor salonunda egzersiz makineleri sınırlı bir kullanım alanı sunar. Vücut ağırlığı egzersizleri ise her fitness seviyesi için uyarlanabilir.

Bununla bağlantılı olarak, vücut ağırlığı egzersizleri yapmak için çok etkili bir yoldur. Çünkü bir egzersizden diğerine minimum sürede ve dinlenmek için çok fazla zaman harcamadan geçebilirsiniz. Bu da egzersiz rutininizi daha yoğun hale getirir ve daha hızlı kalori yakmanızı sağlar

3. Kalp Sağlığını İyileştirir

Vücut ağırlığı egzersizleri kalbin daha sert ve daha etkili bir şekilde kan pompalamasına neden olur. Bu da kan basıncını azaltır ve dolaşımı iyileştirir.

Ayrıca, kalp, artan basınca maruz kaldığında diğer kaslar gibi güçlendirilir. Böylece egzersiz yoğunluğu arttırılabilir.

4. Vücut Ağırlığı Egzersizlerinde Düşük Sakatlanma Riski

Egzersiz yaparken meydana gelen sakatlıklar sürekli bir tehdittir ve sporcuların egzersiz yapmayı bırakmasının ana nedenlerinden biridir. Bu nedenle,  ağrıları önlemek önceliğiniz olmalıdır.

Spor salonunda egzersizlerinizi organize edin.

Vücut ağırlığı egzersizleri, deneyimlerine, yaşlarına veya fiziksel kondisyon düzeylerine bakılmaksızın genellikle her sporcu için güvenlidir. Ayrıca, birçok basit hareket, engelli bireylerde rehabilitasyon için etkili bir seçenek olabilir.

Son olarak, ana hedefiniz kilo kaybı veya  kilo alımı olsun ya da olmasın, bu egzersizlerin görünümünüzü iyileştirmenin ötesine geçen faydaları olduğunu belirtmemiz gerekir.

 

Bu fiziksel çalışmalar güç kazanmak, esnekliği artırmak ve genel sağlığı iyileştirmek için mükemmel bir seçenek olabilir. Bu nedenle, yukarıda açıklanan tüm avantajlardan yararlanmak için egzersiz rutininize bazı vücut ağırlığı egzersizleri eklemenizi öneririz.

  • Helms, E. R., Aragon, A. A., & Fitschen, P. J. (2014, May 12). Evidence-based recommendations for natural bodybuilding contest preparation: Nutrition and supplementation. Journal of the International Society of Sports Nutrition. BioMed Central Ltd. https://doi.org/10.1186/1550-2783-11-20
  • Lambert, C. P., Frank, L. L., & Evans, W. J. (2004). Macronutrient considerations for the sport of bodybuilding. Sports Medicine. https://doi.org/10.2165/00007256-200434050-00004
  • Yamauchi, J., Nakayama, S., & Ishii, N. (2009). Effects of bodyweight-based exercise training on muscle functions of leg multi-joint movement in elderly individuals. Geriatrics and Gerontology International, 9(3), 262–269. https://doi.org/10.1111/j.1447-0594.2009.00530.x
  • Suchomel, T. J., Nimphius, S., Bellon, C. R., & Stone, M. H. (2018, April 1). The Importance of Muscular Strength: Training Considerations. Sports Medicine. Springer International Publishing. https://doi.org/10.1007/s40279-018-0862-z