Doğa Yürüyüşü İçin Sırt Çantası Nasıl Seçilir?

10 Aralık, 2019
Doğa yürüyüşü yapmaya karar verenler, nefes kesici manzarasıyla iyi bir rotaya nasıl değer vereceklerini bilirler. Ancak, deneyimi bozmamak için akılda tutulması gereken bir şey, doğru sırt çantası seçimidir.
 

Doğa yürüyüşü hala popüler bir aktivitedir ve spor salonuna gitmekten ya da çok fazla egzersiz yapmaktan hoşlanmayanlar için ideal bir spordur. Doğanın tadını çıkarırken, canlandırıcı bir egzersiz yapmanın mükemmel bir yoludur. Siz de bu maceraya katılmak ister misiniz? Başlamadan önce temel bilgileri öğrenelim ve iyi bir doğa yürüyüşü sırt çantasının nasıl seçileceğini keşfedelim.

İyi Bir Doğa Yürüyüşü Sırt Çantası Seçmek Zor Değildir

Mükemmel sırt çantası diye bir şey yoktur. Başka bir deyişle, herkesin uyguladığı yürüyüş türüne göre farklı ihtiyaçları vardır. Jogging yaptığınız zamanlardaki gibi sizin tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak, çok amaçlı bir sırt çantası yoktur.

Tam bir doğa yürüyüşü gününü dikkate alarak, sizin ve ihtiyaçlarınız için en uygun sırt çantası hakkında konuşacağız. Aşağıda, iyi bir doğa yürüyüşü sırt çantası seçerken göz önünde bulundurmanız gereken her şeyi listeledik:

Boyut

Boyut tabii ki de önemlidir, peki neden? Çünkü doğa yürüyüşüne çıkmak mahallenizde bir yürüyüşe çıkmak ile aynı şey değildir. Çünkü gününüzün tamamını dağda geçirirsiniz. Yanınıza almanız gerekenler farklı olacaktır. Bu nedenle, ikinci senaryoda, daha fazla hacme sahip bir sırt çantasına ihtiyacınız olur.

doğa yürüyüşü için çanta taşıyan gençler
 

Bir doğa yürüyüşü sırt çantası için 25-35 kilogramlık bir kapasite tavsiye ediyoruz. Bu, ihtiyacınız olan her şeyi taşıyabileceğiniz anlamına gelir.

Cinsiyet

İster inanın ister inanmayın, sırt çantalarının cinsiyetleri vardır: bazıları üniseks, bazıları ise erkekler ya da kadınlar için özel olarak tasarlanmıştır. Bu önemlidir çünkü, askılar ve cepler, daha rahat ve kullanışlı olması için her  cinsiyetin anatomisine uygun şekilde ayarlanmıştır.

Talimatlarda belirtilmemişse, bir satış görevlisine danışın; iyi bir doğa yürüyüşü sırt çantası seçmenize yardımcı olacaktır. Büyük spor mağazalarında, sırt çantaları cinsiyete göre ayrılmış durumdadır, erkek bölümünde erkekler için olanları ve kadın bölümünde kadınlar için olanları bulabilirsiniz.

Rahatlık

Yeni bir sırt çantası aramaya başladığınızda ve bazılarının ucuz, diğerlerinin ise çok pahalı olduğunu gördüğünüzde, bunun sebebi tasarımlarıdır. Normalde fiyat, sırt çantasının yapıldığı malzemelerle ilgilidir. Bu, diğer şeylerin yanı sıra, sağlayabileceği konfor seviyesini de büyük ölçüde etkileyebilir.

Bu özellik önemsiz görünebilir, ancak gerçek şu ki, ihtiyaçlarınızla dolu bir sırt çantasını birkaç saat boyunca sırtınızda taşırken, vücudunuza sarılan tüm bölgelerdeki dolgu malzemesini takdir edeceksiniz.

doğa yürüyüşü yapan üç kişi
 

Kendimizi güneş ışınlarından düzgün bir şekilde korumak, bu ve diğer sporları uygulamada önemli bir konudur.

Malzemeler

Seçtiğiniz doğa yürüyüşü sırt çantasının suya dayanıklı olduğundan ve taşımanız gereken her şeyin ağırlığına dayanabileceğinden emin olmalısınız. Ayrıca diğer faktörleri de dikkate almalısınız. Örneğin, yağmurun İspanya’nın kuzeyindeki gibi, günlük iklimin bir parçası olduğu bölgelerde doğa yürüyüşü yapmaya alışkınsanız, su geçirmez bir sırt çantası seçmenizi tavsiye ederiz.

Doğa yürüyüşü yaptığınız iklim sıcak olsa bile, su geçirmez bir sırt çantası seçmeniz tavsiye edilir. Bunun nedeni nehirlerden veya şelalelerden, hatta balçık ve çamur birikintilerinden yürümek zorunda kalabilecek olmanız olabilir.

Ölçüleri

Her sırt çantasının boyutunu net bir şekilde etiketleyen üreticiler olmasına rağmen, bunu yapmayanlar da var. Bir sırt çantasının içine binlerce şey koymak istesek bile, çanta bizden büyükse taşıyamayız!

Boyunuz, ihtiyacınız olan doğa yürüyüşü sırt çantasının boyutunu belirlemek için en iyi rehberdir. Aşağıdaki tablo size uygun boyuta dair bir fikir verecektir:

  • Kadın 125 – 161 cm boy – Sırt çantası boyutu: 40 santimetre
  • Kadın 161 – 173 cm boy – Sırt çantası boyutu: 42 santimetre
  • Erkek 180 – 192 cm boy – Sırt çantası boyutu: 50 santimetre
  • Erkek 156 – 198 cm boy – Sırt çantası boyutu: 55 santimetre

Askılar

İyi bir doğa yürüyüşü sırt çantasının güçlü askıları veya vücudunuza bağlamanızı sağlayan sağlam bir kemeri olmalıdır, bu sayede yükünüzü daha kolay bir şekilde taşımanızı sağlar. Hareket de etmeyeceği için sizi daha konforlu hale getirecektir.

 

Bunlar size, zevklerinize ve ihtiyaçlarınıza uygun bir sırt çantası seçmek için önerilerimiz. Çok fazla doğa yürüyüşü yapan biriyseniz, masraf yapmaktan kaçınmayın. Kalitesiz olan çantaları sürekli değiştirmek zorunda kalmak yerine kaliteli bir sırt çantası satın almak uzun vadede daha hesaplı olacaktır.