Seyahat Ederken Formda Kalın

20 Aralık 2018
Seyahat etmek her zaman heyecan vericidir. Yeni kültürleri keşfetmek onların mutfağını da keşfetmek anlamına gelir. Dikkatli olmazsanız eve birkaç kilo fazlayla dönebilirsiniz. 

İster iş ister tatil amaçlı seyahat etmek ve böylece yeni yerler keşfetmek, eğlenmek ve bilgi dağarcığınızı geliştirmek için harika bir fırsattır. Ancak seyahat etmenin de kendine göre zorlukları vardır. Dengeli beslenmek ve sağlığınızı korumak bu zorluklardan birkaçıdır. Bunu unutmadan seyahate gittiğinizde formda kalmak için neler yapabileceğinize bir göz atalım.

Formda Kalmanın Önemi

Pek çok insan için formda kalmak ve aynaya baktığında kendini iyi hissetmek birbiriyle ilişkilidir. Bu pozitif imaj, sağlığımıza çok büyük katkı yapıyor olsa da, sağlıklı bir kiloda olmanın faydaları estetiğin ötesindedir. Kilolu olmak, diyabet ve hipertansiyon gibi pek çok ciddi sağlık sorunu için bir risk faktörüdür.

Öte yandan sağlıklı bir kiloda olan bir kişinin genellikle güçlenmiş bir bağışıklık sistemi vardır. Bu da genel anlamda hastalıklara karşı daha fazla direnç sağlar. Ayrıca bu kişilerin fiziksel, bilişsel ve duygusal performansları hem iş hayatlarında hem de kişisel hayatlarında çok daha iyi olmalarını sağlar.

Seyahat Ederken Formda Kalmak İçin 5 İpucu

turistik bölgede gezen çift.

Kısıtlayıcı Bir Diyet Yerine Dengeli Bir Beslenme Programını Tercih Edin

Sağlıklı bir kiloda olmayı sürdürmek demek katı bir rejim uygulayarak veya aç kalarak yaşamak demek değildir. İstediğiniz kiloda kalmak için dengeli ve doğal bir beslenme programına uymalı ve gereksiz fedakarlık yapmaktan kaçınmalısınız.

Kısıtlayıcı diyetler genellikle boşa giderler ve eski kiloya geri dönmemeyi zorlaştırdıkları için sağlık açısından tehlikelidirler.

Seyahat ederken formda kalmak istiyorsanız, kendinizi çok fazla kısıtlamanıza veya “mucize” çözümlerin peşinden gitmeyi denemenize gerek yok. Dengeli bir beslenme programına uymanız, canınızın istediği bir şeyi yedikten sonra fiziksel aktivite oranınızı artırmanız yeterli olacaktır.

Meyve ve sebze yiyerek lif, vitamin ve mineral alabileceğinizi unutmayın. Bu besin maddeleri sindirimi kolaylaştırırlar ve bağırsak hareketlerini iyileştirirler. Dahası bağışıklık sistemini güçlendirirler ve sıvı tutulmasının önüne geçerler.

Vücudunuzu Susuz Bırakmamaya Özen Gösterin

Öyle görünmese de seyahat ederken vücudun susuz kalması çok kolaydır. Bu yüzden gereken asgari su miktarını ve mineralleri tüketmeyi ihmal etmemeniz önemlidir.

Seyahat esnasında çok fazla yürüyebilirsiniz. Bu da normalden daha fazla terlemenize ve daha çok sıvı kaybetmenize yol açar.

İçme suyuyla doldurmak için valizinize bir yada iki tane boş şişe koymak, pratik ve ekonomik bir çözüm olacaktır. Böylece onları istediğiniz zaman yeniden doldurabilirsiniz. Gezerken suyunuzu yanınızdan eksik etmemiş olursunuz.

Sağlıklı Atıştırmalıklar Tüketin

sağlıklı atıştırmalık bar

Ziyaret ettiğimiz her şehrin yerel yemeklerini denemek istemeniz normaldir. Gastronomi, kültürün ve o kültürün insanlarının kendilerini ifade etme biçimlerinin önemli bir parçasıdır.

Ancak aldığınız kalori miktarını dengelemek için öğünler arasındaki atıştırmalıkları ölçülü bir şekilde tüketmelisiniz.

Zaman kaybetmemek amacıyla kötü kalorisi olan pek çok hamur işi, tatlı ve paketli ürün tüketmeniz gerekebilir. Bu kötü yeme alışkanlıkları, birkaç hafta içinde istenmeyen şekilde kilo almanızla sonuçlanacaktır.

Ayrıca bu tür yiyecekler, kabızlıktan tutun ishal ve mide ağrısına kadar mide ve bağırsaklarla ilgili pek çok soruna yol açabilir.

Seyahat ederken formda kalmak için yapabileceğiniz en iyi şey, yanınıza, kuru meyve, fındıklı ve çekirdekli tahıl gevreği, yoğurt ve meyve salatası gibi sağlıklı atıştırmalıklar almak olacaktır.

Amaç lif, vitamin ve mineral gibi besin maddelerini beslenme programınıza dahil etmek, doymuş yağ ve karbonhidrat tüketiminizi azaltmaktır.

Yemeklerde Proteine Odaklanın

Gezi ve yürüyüşle geçen uzun ve yorucu bir günün sonunda elbette kendinizi aç hissedeceksiniz ve güzel bir şeyler yiyerek akşam yemeğinin keyfini çıkartmak isteyeceksiniz. Elbette sizden iştahınızı yok saymanızı istemiyoruz.

Tavsiyemiz, proteinleri tercih etmeye çalışmanız. Akşam vaktinde fazla miktarda yağ ve karbonhidrat tüketmek sindiriminizi zorlaştırabilir, kendinizi ağırlaşmış veya rahatsız hissetmenize neden olabilir.

Seyahat ederken fit kalmak için yağsız etlere ve kolay sindirilebilen sebzelere odaklanarak hafif akşam yemekleri yemelisiniz. Bir bardak şarap veya başka herhangi bir alkollü içecek içmek istiyorsanız, vücudunuzun susuz kalmasını önlemek için bol bol su içmeyi de ihmal etmeyin.

Zaman Kaybettirmeyecek Fiziksel Aktivitelere Öncelik Verin

sokakta yürüyen kadın

Bugünlerde düzenli olarak fiziksel aktivite yapmak denince aklımıza spor salonuna gitmek veya koşmak gibi bir “kentli sporu” yapmak geliyor. Ancak egzersizi kolayca günlük yaşantımızın bir parçası haline getirebiliriz. Üstelik bunu seyahat ederken de yapabiliriz.

Seyahate çıktığınızda, kalan boş günlerinizi başka şekilde değerlendirmek için egzersiz yapabilirsiniz. Örneğin bir şehirdeki önemli turistik yerlerden birine gitmek istiyorsanız oraya toplu taşıma araçlarıyla gitmek yerine yürüyerek gitmeyi tercih edebilirsiniz.

Seyahatleriniz esnasında formda kalmak için günde 30-40 dakika arası yürüyüş yapmak oldukça verimli bir yöntemdir.