Bel Fıtığı Olma İhtimalinin Önüne Geçmek

 Basit bir tavsiye listesini takip ederek bel fıtığı ile karşılaşma ihtimalinizi düşürebilirsiniz. 
 

Bel fıtığı yaygın ancak ciddi bir hasardır. Bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Ancak bel fıtığı ile karşılaşma riskinizi önemli ölçüde azaltmak için aklınızda bulundurmanız gereken bazı etkenler vardır.

Bel Fıtığı: Tıbbi Tanımı

Bel fıtığı, vertebral disklerin dış katmanını oluşturan lifli halkaların yırtılması sonucu meydana gelir. Böyle bir durum olduğunda, diskin jelatinli iç çekirdeği olan nükleus pulpozus, dışarıya doğru çıkar.

Yırtılma, bir diskin arka kısmına doğru oluşursa – ki çoğu zaman böyle olur- nükleus pulpozus omurgayı saran sinirlere baskı yapar.

Bu baskı nedeniyle, bel fıtığı sorunu yaşayan herkesin anlayacağı, sabit ve çoğu zaman keskin bir ağrı oluşur. Bunun yanında fıtığın yerine bağlı olarak daha fazla semptom da oluşabilir. Örneğin fıtık boyun diskinde olursa, ağrı veya uyuşma omuzları ve kolları etkileyebilir.

Omurganın doğası ve günlük yaşantımızın yoğunluğu nedeniyle, sırt ve boyun bölgeleri, fıtığa en yatkın olan bölgelerdir.

Sebepleri ve Önlenmesi

Bel fıtığının nasıl önlenebileceğini anlamak için öncelikle olası sebeplerin neler olduğunu anlamalıyız. En sık rastlanan sebepler şunlardır:

Sebepler

En yaygın sebeplerden ilki yaştır. Yaşlandıkça vücudumuz zayıflar. Genç bir insanın yapabileceği bir şeyi, yaşlı biri yapmakta zorlanabilir.

İkinci yaygın sebep ise yine yaşla ilişkilidir. O da sınırlardır. Omurganızın kaldırabileceği sınırları geçmeme konusunda çok dikkatli olmalısınız.

bel fıtığı diskler

Bir diğer yaygın sebep de zararlı hareketlerdir. Ne kadar küçük olursa olsun, bir şeyi yaparken yanlış bir duruşu benimsemek, vücut yapınıza negatif etki eder.

Son olarak, yaygın rastlanan bir başka sebebin de uyuşuk yaşam tarzı olduğunu söyleyebiliriz. Egzersiz eksikliği vücudu zayıflatır. Bu da herhangi bir negatif hareketin yaratacağı etkiyi artırır.

Önlem

Yaygın olarak rastlanan sebepleri öğrendik. Şimdi bir de bel fıtığını önlemek için neler yapabileceğimize bakalım:

  • İyi bir duruş edinin. Yürürken, koşarken, yüzerken, otururken, bir şeyi tutarken, çalışırken.. Duruşunuzun her daim düzgün olmasına dikkat etmeye çalışın.
  • Kanepeye doğru her abanışınızda veya alışveriş torbalarını dizlerinizi bükmeden her kaldırışınızda omurganız zarar görür. Karın bölgenizi bükerken veya bir yerlere doğru çevirirken ekstra özen gösterin. Yanlış bir hareket yapmanız gerçekten omurganızı incitmenize neden olabilir.
  • Ayrıca ağır eşyaları kaldırırken bir tarafınıza almak yerine her zaman önünüzde tutarak taşımaya çalışın.
  • Tekrar eden hareketler yapmaktan kaçının. Her gün yaptığınız işleri yapmak için farklı yollar bulmayı deneyin. Bunun bir örneği kollarınızı değiştirerek kullanmak olabilir. Ayakta durmak ile oturmak arasında da tercih yapabilirsiniz.
belini tutan kadın ofis masa

  • Formunuzu koruyun. Uyuşuk yaşam tarzıyla savaşın. Sadece bir yürüyüşe çıkmak bile olsa, düzenli olarak egzersiz yapın. Günün büyük çoğunluğunu oturarak geçirmekten kaçınmaya çalışın. Ayrıca ofiste sürekli oturmanız gerekiyorsa, boynunuzu her zaman hareket ettirmeye özen gösterin.
  • Boynunuzu her iki yöne de çevirin. Başınızı eğerek yukarı ve aşağı doğru bakın. Bu hareketler boyun sağlığınız için çok büyük önem taşır.
 

Bel fıtığını önlemede anahtar faktörler: Egzersiz ve diyet

Üzerinde durmak istediğimiz diğer nokta da yine egzersizle ilgili: Kilo vermek. Eğer kiloluysanız, omurganız, ekstra ağırlık taşımak zorunda kalır. Bu durumun sonuçlarından biri de bel fıtığıdır.

Son olarak sağlıklı bir şekilde beslenin. Beslenme programınızı, vücudunuza her gün yüzleşeceği şeylere hazır olması için ihtiyaç duyacağı her şeyi sağlayacak şekilde düzenleyin. Ayrıca fazla miktarda enerji harcadıktan sonra toparlanmasına yetecek kadar besin almalıdır.

Dengeli bir şekilde beslenmezseniz bunun bedelini kaslarınız, kemiğiniz, bağ dokularınız ve kirişleriniz öder. Vücudunuz düzgün bir şekilde iyileşemezse, hasar, ciddi sorunlara neden olacak noktaya gelene kadar devam eder.

Aynı sebeplerle sigara içmekten de kaçınmalısınız. Sigara kullanmak vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri özümseme şeklini değiştirir. Bu nedenle, bu etken de, doğrudan bel fıtığına yol açmamasına rağmen dikkate alınmalıdır.

  • Aso J., Martínez-Quiñones J.V., Consolini F., Domínguez M., Arregui R.. Hernia discal traumática: Implicaciones médico-legales. Cuad. med. forense  [Internet]. 2010  Jun [citado  2019  Oct  29] ;  16( 1-2 ): 19-30.
  • Martínez-Quiñones J.V., Aso-Escario J., Consolini F., Arregui-Calvo R.. Regresión espontánea de hernias discales intervertebrales: A propósito de una serie de 37 casos. Neurocirugía  [Internet]. 2010  Abr [citado  2019  Oct  29] ;  21( 2 ): 108-117.
  • Maestre-Miquel Clara, Regidor Enrique, Cuthill Fiona, Martínez David. Desigualdad en la prevalencia de sedentarismo durante el tiempo libre en población adulta española según su nivel de educación: diferencias entre 2002 y 2012. Rev. Esp. Salud Publica  [Internet]. 2015  Jun [citado  2019  Oct  29] ;  89( 3 ): 259-269.