Patika Koşusu ve Faydaları

Patika koşusu kondisyonunuzu son derece artırabilir. Düzensiz yüzeylere uyum sağlamak için sürekli vücut ağırlığını değiştirdiğiniz için, kaldırıma art arda ayaklarınızı vurmaktan iyidir. Doğada koşmanın faydalarından bazıları hakkında bilgi edinin!
 

Dağlarda koşmak, doğa severler için en iyi egzersiz alternatiflerinden biridir. Aslında, gittikçe daha fazla sayıda sporcu düzenli olarak yapmaya karar vermekte ve birçok avantajından faydalanmaktadır. Bugünün yazısında, patika koşusunun en dikkat çekici yararlarından bazılarını gözden geçireceğiz. Not alın ve yazımızda daha fazlasını öğrenin!

Bir uyarı ile başlayalım. Patika koşusu, diğer koşu türlerinden daha fizikseldir. Bu özellikle fitness yolculuğuna yeni başlayanlar veya yollarda ve düz yüzeylerde antrenman yapmaya alışkın olanlar için geçerlidir.

Bu sizin durumunuzsa, tekniğinizi ne kadar iyileştirirseniz, vücudunuz dağlarda daha uzun, daha hızlı yarışlara tahammül edebilir.

Doğa koşularının en ilgi çekici taraflarından biri doğa parkurlarını keşfetme imkanıdır. Çoğu şehirde, aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli rotalar vardır. Bu size etrafı görme ve onları ayrıcalıklı bir şekilde yaşama fırsatı sunar!

Patika koşusunun faydaları

Aşağıda, patika koşusunun en olağanüstü faydalarını listeleyeceğiz. Not alın!

1. Zihinsel sağlığınızı desteklemek

Koşmanın psikolojik yararları iyi bilinmektedir. Patika koşusu sizi ek olarak doğaya bağlama avantajına sahiptir. Birçok kişi bir seans patika koşusundan sonra daha mutlu ve daha rahat hissettiğini bildiriyor!

Aslında, araştırmalar dışarıda geçirilen zamanın etkili biçimde stres seviyelerini düşürdüğünü, hücresel oksidasyonu önlediğini ve endorfinleri artırdığını göstermektedir. Doğayla çevrili güzel bir koşunun ardından günün geri kalanında kendinizi mutlu, enerji dolu ve almaya hazır hissedeceksiniz.

patika koşusu yapan çift

2. Patika koşusunun faydaları: kas gücünü artırmak

Koşmak tam olarak bir kuvvet antrenmanı sayılmaz. Bununla birlikte, patika koşusu koşu bandında koşmaktan daha fazla miktarda kası harekete geçirmektedir. Ayağınızın altındaki engebeli arazi, her zaman sabit kalmanızı sağlamak için göbeğinizi, bacaklarınızı ve kollarınızı harekete geçirir.

Patika koşusu programına sahip olmak, merkezinizi, ayaklarınızı ve ayak bileklerinizi güçlendirerek günlük işlerin yapılmasını kolaylaştırır.

3. Hızı arttır

Doğada koşmak, genellikle bazı yamaçlarla karşılaşmayı içerir. Yokuş yukarı koşmak yalnızca direnci arttırmak için mükemmel değildir, aynı zamanda bacak kaslarını şekillendirmek ve geliştirmek isteyenler için de mükemmeldir. Sonuç olarak, hızınızı artıracaksınız.

4. Daha fazla kalori yakmak: Patika koşusunun faydaları

Kaldırımda veya parkta tamamen düz bir yüzeyde koşmak arasında oldukça büyük bir fark var. Engebeli arazinin dengesizliği daha fazla kalori yakmanızı sağlar.

Bu nedenle, antrenmanınıza yavaşça başlamanız ve haftalık koşularınızdaki eğimleri en dik tepeler artık sizin için bir engel oluşturmayıncaya kadar artırmanız önerilir. En kısa zamanda dağ tepe koşabileceğinizden eminiz!

5. Daha iyi ağırlık dağılımı ve daha az sakatlanma riski

Düzgün bir yüzeyde atılan her adımda, aynı kaslar genellikle tekrar tekrar aynı ayak vuruşuyla çalışır. Yoldan çıkmak ve diğer karma arazi yüzeyleri türlerini denemek hem adımın hem de ritmin farklı olmasına neden olur. Bu, etkiyi çok çeşitli kaslara dağıtacağınız ve böylece sakatlanma riskini azaltacağınız anlamına gelir.

koşan kadın

6. Koşu formunuzu geliştirir: patika koşusunun faydaları

Patika koşusu yapmaya başladığınızda, daha kısa adımlar atmak zorunda kaldığınızı fark edeceksiniz. Kaldırım üzerinde yürüdüğünüzde olduğu gibi, <topuklarla karşılaştırıldığında ön ayağınıza daha fazla ağırlık vereceksiniz.

Bu alışkanlığı benimsemenin genel olarak koşu formunuz için gerçekten iyi olduğuna dair hiçbir şüphe yok. Örneğin, daha uzun adımlar normal yol koşucularında kalça sakatlanmalarına ve diğer bel sorunlarına neden olabilir.

Artık patika koşusu faydalarının ne olduğunu gördünüze göre, bunları deneyimleme vaktiniz geldi.

Patika koşusu doğa ile yeniden bağlantı kurmak, güzel havanın tadını çıkarmak ve vücudunuza meydan okumak için mükemmel bir fırsat olabilir.

Elbette, çok zorlayıcı bir egzersiz olduğu için, kısa süreli çalışmalarla başlamanızı ve adım adım ilerlemenizi öneririz. Bu, sakatlanma riskini azaltır. Koşularınızın uzunluğunu ve hızını haftadan haftaya artırdığınızda, kondisyon seviyenizdeki olumlu etkisine inanmayacaksınız!

  • Balducci, P., Clémençon, M., Trama, R., Blache, Y., & Hautier, C. (2017). Performance Factors in a Mountain Ultramarathon. International Journal of Sports Medicine, 38(11), 819–826. https://doi.org/10.1055/s-0043-112342
  • Wüthrich, T. U., Marty, J., Kerherve, H., Millet, G. Y., Verges, S., & Spengler, C. M. (2014). Aspects of respiratory muscle fatigue in a mountain ultramarathon race. Medicine and Science in Sports and Exercise, 47(3), 519–527. https://doi.org/10.1249/MSS.0000000000000449
  • Morin, J. B., Tomazin, K., Edouard, P., & Millet, G. Y. (2011). Changes in running mechanics and spring-mass behavior induced by a mountain ultra-marathon race. Journal of Biomechanics, 44(6), 1104–1107. https://doi.org/10.1016/j.jbiomech.2011.01.028
  • Balducci, P., Cl??men??on, M., Morel, B., Quiniou, G., Saboul, D., & Hautier, C. A. (2016). Comparison of level and graded treadmill tests to evaluate endurance mountain runners. Journal of Sports Science and Medicine, 15(2), 239–246.
  • Burtscher, J., Furtner, M., Sachse, P., & Burtscher, M. (2011). Validation of a German Version of the Sport Motivation Scale (SMS28) and Motivation Analysis in Competitive Mountain Runners. Perceptual and Motor Skills, 112(3), 807–820. https://doi.org/10.2466/05.06.25.pms.112.3.807-820